Osmanlı İmparatorluğu Tarihinde Uygulanan İlk ve Tek Recm Cezası

Osmanlı tarihindeki ilk ve tek recm cezası, 1680'de yaşanan bir zina sonucunda uygulanmış.
Osmanlı İmparatorluğu Tarihinde Uygulanan İlk ve Tek Recm Cezası

istanbul, aksaray'da ikamet eden mehmet oğlu abdullah, kazasker beyazîzâde ahmet efendi'ye giderek karısının bir yahudî ile, robinn oğlu mikail ile zina suçu eylediğini bildirir. bunun üzerine kadıefendinin adamları ile mahalleli hep birlikte robinn'in evine baskın düzenlerler. ikili yatakta çırılçıplak vaziyette bulunur. bu anı tam 23 kişi görmüştür ve davada şahit yazılırlar.

ayşe, aynı odada kaldıklarını kabul eder fakat zinayı reddeder. bunub üzerine şahitler dinlenir ve bu kişiler ayşe'nin sırtüstü yatarken robinn'in de ayşe'nin üzerinde olduğunu söylerler. 

görülen davada robinn'in başının kesilerek idamına, ayşe'nin de recm edilmesine karar verilir. recm kararına karşı çıkan katip patpurunzâde mehmed efendi "dinde recm cezası yoktur!" deyip de bu söyleminden de vazgeçmeyince padişah dördüncü mehmed'in de izni ile boğdurulur.

ertesi gün, yani 25 haziran 1680'de robinn, sultanahmet meydanı'nda ahâlînin gözleri önünde kellesi kesilerek idam edilir. ayşe ise yine sultanahmet meydanı'nda göğüs hizasına kadar toprağa gömüldükten sonra ahâlî tarafından taşlanarak öldürülür.

dipçe: tarih incelemeleri dergisi 5,6. ciltler. (1990), yaşamları ve yapıtlarıyla osmanlılar - 2. cilt (bu kaynakta padişahın da recm anını izlediği yazmaktadır.)