Otelde Kalmak İsteyen Bir Çiftin Evlilik Cüzdanı Göstermesi Hukukî Bir Zorunluluk mu?

Türkiye'nin adeta kanayan yaralarından biri olan bu yaptırımın gerçekten hukukî bir karşılığı var mı?
Otelde Kalmak İsteyen Bir Çiftin Evlilik Cüzdanı Göstermesi Hukukî Bir Zorunluluk mu?
iStock


otellerde evlilik cüzdanı istenmesi ihtiyâridir

kanunî bir zorunluluk olmamakla beraber tamamen otel yönetiminin insiyatifine bırakılmıştır.

ülkemizde 1774 sayılı kimlik bildirme kanununa göre, kalınacak otelde kimlik ibraz etmek gerekmektedir, bu kanun maddesinde evlilik cüzdanı ile ilgili bir vurgu yapılmamıştır. yabancılar ise pasaportlarını resepsiyona vermek zorundadır. otele giriş işlemi yapıldıktan sonra belgeler sahiplerine iade edilir. otellerin kimlik belgelerine el koymaları söz konusu değildir. konaklama tesisleri geceleme yapan müşterilerinin bilgilerini emniyete bildirmekle yükümlüdür. bildirim yapmayan işletmeler yaptırımla karşılaşırlar.

ayrıca, otel odası meskun mahaldir. eviniz gibi düşünebilirsiniz. bilginiz veya izniniz olmadan hiç kimse giremez. herhangi bir nedenle polisin gelmesi içeri girmesi, savcının arama iznine bağlıdır.

herhangi bir şekilde acenta aracılığıyla veya direk otel işletmesiyle yapılan ve ödemesi yapılan rezervasyonunuz mevcut olduğu halde işletme evlilik cüzdanı olmadığından konaklamanıza izin vermezse, dava yolu açıktır.

kaynak

bir otel yöneticisinin görüşünü de ekleyelim

istanbul'da taksim, talimhane, şişhane, tepebaşı civarlarındaki otellerde olmayan uygulamadır bu evlilik cüzdanı gösterme olayı. daha muhafazakar ama çevresi daha pis olan, fatih ve civarı yerlerde bu istenir. amaç otelin bu şekilde anılması ve bu işi yapmak için sürekli o otele gelinmesinin önünü kesmektir.

aslında böyle bir yazılı kural yoktur olamaz da. şeriat ülkesi değiliz çok şükür ama dediğim gibi amaç otele sürekli bunun için gelinmesini ve adının çıkmasını engellemektir.

başka bir amacı da, resepsiyon sizin tipinizi beğenmez ve sizi almayabilir. evlilik cüzdanını bahane eder. burada da esas olan sizin otele girerken ki hal ve hareketleriniz, resepsiyona olan konuşma şekliniz keko olup olmadığınız 2 dakikada çözülür ve ona göre karar verilir. zira sizi otele alıp parasını almak değil, sizin otele gelip diğer kalanları rahatsız etmemeniz de önemlidir. ya da sürekli gürültü ve sorun yaşatan bir tip olmamanıza dikkat edilir.

burada yazılan hiç bir olumsuzluk sizde olmamasına rağmen yine de size evlilik cüzdanı soruluyorsa eğer, o zaman o otelin sahibinin talimatıdır. tüm kadroya kesinlikle almayacaksınız denmiştir. zaten o otelde de muhtemelen alkol de satılmıyordur. sahibi muhafazakardır. kendisini bir yere yalakalık yapmak ve göstermek için otelini kullanıyordur...

8 yıldır deneyimi olan 5 yıldızlı bir otelde orta düzey yöneticiyim.

edit: hiçbir 4 yıldızlı ve 5 yıldızlı otel (kapısında yıldız olan resmiyette olan yani) bunu istemez. istiyorsa da, "nasıl istersin" diyemezsiniz. bu otelin kuralı olabilir. oteller devlet yeri değildir. müşteri seçebilir. ama imkansız istemez. hiç görmedim. genelde 3 yıldız ya da butikler bu yola başvurur.

edit 2: evet booking ve expedia, hotels.com'dan rezervasyon yaparsanız özellikle booking. sizden bunu isteyemezler. istese bile siz rezervasyonu "iade edilemez" olarak yaptıysanız otele eksi puan verebilirsiniz.

Bu içerik de ilginizi çekebilir