Oto Sanayide Kazıklanmamak İçin Bilmeniz Gereken Basit Araç Arızaları

Herhangi bir yerinde arıza olan arabanızı oto sanayiye götürmeden önce o arıza hakkında biraz bilgi sahibi olmak, olası kazıklanmaların önüne geçebilir.
Oto Sanayide Kazıklanmamak İçin Bilmeniz Gereken Basit Araç Arızaları

oto sanayiye gitmeden önce arızanın ne olduğu konusunda fikir sahibi olmanız; hem dolandırılmanızı, hem de maddi olarak zorlanmadan aracınızın arızasını çözüme kavuşturmanızı sağlayacaktır.

yazdıklarım tek bir marka ya da modeli kapsamadığı için, kesinlikle şu noktadan diyemem fakat sizler aracınızın kullanma kılavuzunda, bahsettiğim noktaları bulabilir ve imkanınız varsa kendiniz çözüm sağlayabilirsiniz.

1. farlar çalışmıyor

en basitinden ampul patlamış olabilir fakat ikisi birden yanmıyorsa sorun ya far düğmesinde/kolunda ya da sigorta veya rölede. şimdiki otomobillerin çoğunda sağ ve sol olmak üzere sigortaları farklı oluyor. hatta uzun ve kısalar da dahil. seyir halindeyken önünüzde flaş patlaması gibi bir ışık gördüyseniz eğer, büyük ihtimalle ampul patladı. fakat sadece uzun ya da kısalardan biri işlevini yitirdiyse muhtemelen sorun röle veya uzun kısa yaptığınız kolda.

2-. klima çalışmıyor

klima derken, soğuk olan kısımdan bahsediyorum. en çok görülen problemlerden biri klima gazının bitmesi. bunu anlamanın yolu şu: klima tam olarak soğuk üflemez ve olağan dışı bir şekilde devreye girip çıkar. böyle bir sorunla karşılaşmanız klima gazının bitmeye yakın olduğu anlamına gelir. tamamen bittiği zaman klima devreye girmez. fakat bu başlı başına tek neden değildir. bazen klima sıcak/soğuk motoru görevini yerine getirmez ve soğuk havayla sıcak havayı karıştırıp size verebilir. bunun sonucunda gerektiği kadar soğuk alınmaz. sıcak/soğuk motoru hemen hemen arıza yapmaz fakat çok kolay bir şekilde kirlenip içindeki düzenek sıkışabilir. içi açılıp temizlenir ve eski halini geri alır.

bir diğer sorun ise klima kayısının kopmasıdır. motor kaputunu açıp klima kompresörü önünde bir kayış var mı yok mu diye kontrol edin.

diğer arızaları ise ancak yetkili kişiler tarafından tespit edilip onarılabilir. fakat en pahalı arızası klima motorudur. çoğu kişi değiştirir ama iyi bir usta içini açıp sıfır haline geri getirebilir. direkt olarak değişsin demeyin.

3. sinyal çalışmıyor

lambalar normalinden çok hızlı bir şekilde yanıp sönüyorsa ampullerden biri patlak demektir. kontrol edin ve değiştirin. sinyal verdiğiniz zaman sinyal hiç yanmıyor ise sorun sigorta ya da sinyal kolundan kaynaklanır. kol çok kullanıldığı için arıza yapması yüksek ihtimaldir.

sinyal verdiğiniz zaman lambalar yanıp o şekilde kalıyor ise sorun sinyal rölesi. şu tık tık tık sesini yapan röle gitmiş demektir. genelde direksiyon gövdesinin altında ya da üstünde olur.
bu soruna bazen dörtlü (flaşör) düğmesi de sebep olabilir. dörtlü düğmesi arıza yaparsa eğer, sinyaller saçmalar.

4. araba çalışmıyor

kontağı çevirdiniz ve hiç ses gelmedi, hatta tık bile yapmadı fakat elektrik donanımları gayet güzel canlı bir şekilde çalışıyor. muhtemelen marş motoru üzerinde bulunan selenoid görevini yerine getirmiyor. tamiri mümkün değil, değişecek. ekstra olarak selenoid üzerine gelen ince kablo yerinden çıkmış olabilir. tık sesi duyuyor fakat motor dönmüyor ise, aküden gelen kablo yerinden çıkmış olabilir. tehlikeli bir durumdur ve sağa sola temas etmesi durumunda yangına sebep olur.

tık diye ses geliyor fakat marş motoru dönmüyor. bu esnada göstergedeki ışıklar kısılıyor ve kontağı bırakınca eski halini alıyor ise akünüz bitmiştir. hatta marş yaptığınız sürece trrrrrr şeklinde bir ses eşlik eder bu olaya.

başka bir arıza ise immobilizer ile ilgilidir. bazı araçlarda marş motoru döner fakat araç çalışmazken, bazılarında hiç tepki vermeyebilir. göstergede bir anahtar simgesi çıkar genelde ve varsa yedek anahtar ile deneyin.

kontak termiği denilen ve çok pahalı olmayan bir parça da marş motorunun çalışmamasına sebep olabilir. anahtarı çekip içine kontak spreyi sıkın. ben tavsiye etmiyorum fakat wd-40 sıkan da var. 

böyle bir durumda ilk kontrol etmeniz gereken nokta akü kutup başları olacaktır. elinizle gevşek mi diye bakın ve gerekirse inceden bir wd-40 sıkın ya da sıcak su dökün kutup başlarına.

6. fren lambaları yanık kaldı

fren pedalı altında müşir var. eğilip bakarsanız ve elinizle pedala basıp bırakırsanız görürsünüz. gerekirse soketini çıkarın ve sanayiye kadar dikkatli bir şekilde gidin, çünkü arkamızdan gelenler fren yaptığınızı anlamaz. gerekirse arka sis lambalarını fren yaptığınız an yakın sanayiye ya da servise gidene kadar.

7. frene basınca ses geliyor

balatalar bitik olabilir. balatalar değişirken sağ ve sol olarak takım halinde değiştirin. aniden ve belirgin bir şekilde başladıysa disk ve balata arasında yabancı bir cisim olması muhtemel. uzun süre kesilmez ise servise gidin. servisten önce tazyikli su tabancasını jant içerisine sokup yıkayın.

8. debriyaj aniden boşa çıktı

debriyaj teli koptu.

9. vites takılı kaldı

vites kolu tamamen boşa çıktı fakat araba herhangi bir viteste takılı kaldıysa vites aktarma kollarının burçları yerinden çıktı. korkmayın pahalı bir onarım süreci sizi beklemiyor. az çok anlayan beş dakikada halleder. halatlı sistemlerde durum farklı. servisi çağırmaktan başka çareniz yok.

10. araç kalkarken titriyor

baskı balata ömrünü tamamlamış olabilir ya da şanzıman veya motor takozları işlevini yitirmiş olabilir.