Oto Sanayide Yapılan Türlü Sahtekarlıklar

Arabanızı oto sanayiye götürmeden önce bunları bilmeniz iyi olabilir.
Oto Sanayide Yapılan Türlü Sahtekarlıklar

- "ustacım selamünaleyküm. bizim motor blok üzerinden yağ kaçırıyor, çatlak var dediler. biz bunu bu haliyle satmayı düşünüyoruz fakat böyle de vermeyelim diyoruz, yok mu bunun bir ilacı usta? şimdi durduk yere komple motor mu yaptıralım?"

+ "var kardeşim ilacı fakat bende yok. istersen iki arka sokakta ahmet'in yeri var, bi ona sor..."

"beyinci hasan var ona sor, kaportacı ekrem var ona git, tamirci yavuz var bi danış istersen, radyatörcü yusuf var şuradan sağa dön ileride, turbocu kerem abi var kardeşim belki o yapar, karadenizli boyacı yapıyormuş pek fikrim yok..."

meslek hayatımda yüzlerce kez duydum bu konuşmaları.

masum bir otomobil ve sahibinin başına gelebilecek olan tüm hile hurda işlerini size anlatayım diyeceğim ama anlatsam da bir şey değişmiyor genelde. yarın sanayiye gittiğiniz zaman yine herkes bildiğini okumaya devam ediyor. fakat sizler ve bizler umursamaz oldukça, tahmin edebileceğinizden çok daha fazla kötü niyetli insan bu sebepler ile sanayide günlerini geçiriyor. çoğumuz eli yüzü düzgün bir otomobil alabilmek için en az iki üç yıl çalışıp, birçok şeyden feragat ediyoruz. bu sebeple ikinci el alırken umursamadığınız kontroller, hem cebinize zarar veriyor hem de sorununu bilmeden satmaya kalktığınız otomobil başınıza bir sürü dert açıyor.

türkiye'de sanayi esnafının birçoğunun bu olaylara karşı geldiğini biliyorum. ben burada kimseyi, özellikle meslektaşlarımı kötülemek gibi bir niyetim yok, tanıdıklarımın çoğu zaten dürüst ve hakkıyla çalışan insanlar. fakat detaylıca işin içine girdiğiniz takdirde aranan kan çabucak bulunuyor. ben rusya'da yaşıyorum ve inanın bu işler burada daha fazla. yoksulluk çoğaldıkça ve ülkenin ekonomisi zayıfladıkça, insanların aklı bu konulara daha fazla çalışmaya başlıyor ne yazık ki...

parça değiştirme:

çok sık yapılır bu işlem. siz arabayı bir sebepten dükkana bırakır gidersiniz fakat başka bir otomobil için acil ve gerekliliği olan bir parça sizin arabadan sökülüp diğer araca takılır. siz arabanın yanına geldiğinizde, orijinal parça uçup gitmiş ve yerine tamir edilmiş yan sanayi bir parça takılabilir. hanginiz termostat orijinal mi acaba diye bakıyor ki? baksanız bile kaç kişi anlayabilir. bu tamamen ustaların vicdanına kalmış bir şey.

ikinci bir şekli daha vardır bu değiştirme olayının. parçayı kendiniz alıp gittiğiniz zaman götürüp teslim ettiğiniz parça orijinal ise, kötü niyetli usta bu parçayı afaroz edebilir. otomobilinize takılan parça sizin aldığınız değil, ustanın uydurma kaydırma bulduğu parça olur.

arıza çıkartma

çok gaddar bir ustaya denk gelirseniz eğer, adam elli liraya çözülebilecek arıza için sizden bir dünya para kaldırabilir. bir usta eğer çok konuşuyor, hiç konuşmuyor ya da motorun sağına soluna çok bakıyor ise bu olaydan şüphe duyulur. örneğin arızanın sebebi altı üstü tıkanan benzin filtresidir ve pompa sökülerek süzgeç temizlenecektir. fakat usta problemi bildiği halde işlemi uzatır da uzatır. o değişir bu sökülür vesaire. test sürüşüne çıkan, sizi dinleyen, aracı bilgisayara bağlayan ustadan korkmayın. problemi bulur ve hakkı neyse onu alır.

parça çalma

parça çalma iki şekilde oluyor arkadaşlar. birincisi servisin ya da tamircinin kendi personeli, orijinal parçayı söküp yerine yan sanayisini takarak hırsızlık işlemini gerçekleştiriyor. orijinal parçaların fiyatı yerine göre o kadar yüksek ki, bu parçayı satıp kar elde edebiliyor. ayrıca ustanın ya da orada çalışan personelin kendi arabası, akrabaları veya arkadaşları için de bu şekilde orijinal parça buhar olup gidebiliyor.

diğer yöntem ise sizi kandırmak. usta diyor ki "bu parça ölmüş git yenisini al gel". siz de gidip yenisini alıyorsunuz ve usta çıkardığı parçayı gözünüzün önünde kenara fırlatıp geçiyor. halbuki parça sağlam. siz gittikten sonra usta o parçayı bir güzel elden geçirip bir kenara koyuyor. günü geldiğinde farklı bir araba geliyor ve usta bu parçayı o kişiye satıyor, çıkanı da yine kullanıyor.

sahte yağ

"abicim hoşgeldin gel buyur çay iç biz hallederiz. ne dökelim motora?" en iyisi olsun diye örneğin castrol dersiniz, adam gözünüzün önünde çat diye açar kapağı, deler koruma kağıdını tornavida ile ve döker yağı motora. motora dökülen yağ orijinal olmayabilir, bilin istedim. yağ değişim servislerinde kullanılan yağlar sahte olabilir. bu sebeple yağ değişimine giderken orijinal yağı kendiniz alıp gidin.