Otomobil Hırsızlıkları Günümüzde Nasıl Yapılıyor?

Araba hırsızlıkları şimdilerde nasıl yapılıyor, sonrasında neler oluyor? Arabanızı çaldırmamak ve önlem almak istiyorsanız, bu hırsızlıkların nasıl yapıldığını da bilmeniz gerek.
Otomobil Hırsızlıkları Günümüzde Nasıl Yapılıyor?
iStock

şimdi modelini söylemeyeceğim bir arabanın dörtlü flaşör düğmesini yerinden çıkarıp ters taktığınız zaman tüm gösterge ışıkları yanar ve ardından araba vurdurularak çalışmaya hazır hale getirilirdi. direksiyon kilidi ise basit ince bir tel ile etkisiz hale getirilip, istenilen yere götürülür ve nakil işlemi gerçekleştirilmiş olurdu. yıl 1990'lar..

şimdilerde ise kontak anahtarları çipli, immobilizer, parmak izi okuyucuları, alarm vesaire bir dünya güvenlik önemli de beraberinde geliyor fakat bunlar yeterli mi? siz gece uyurken bir noktada yeterli olabilir fakat hırsızlar maalesef uyumuyor ve her ne olursa olsun onlar da bu teknolojiye ayak uydurabilecek kadar akıllılar. hatta çoğumuzdan daha fazla...

şimdi bu yazıda gelin sizlere bu işler nasıl yürüyor biraz anlatayım

elbette eşeğin aklına karpuz kabuğu getirmeyeceğiz fakat biz masum kullanıcılar tarafından da birtakım kör noktaların açığa çıkmasında fayda var diye düşünüyorum. "tamam bu yazıyı okudum ve artık arabam çalınmaz" diye bir hedefimiz yok, fakat alacağımız önlemler caydırıcı olabilir.

baştan şunu söylemek istiyorum; hırsızlar arabaları öyle kafasında siyah çorap, eldiven gibi donanımlar ile alıp götürmüyor, yanına kurtarıcı ile yaklaşıp yerinden kaldırıp götürüyorlar. izleyin:

araç çekme olayı


öyle arabanın içerisine binip filmlerde olduğu gibi kablolar ile uğraşıp çalıştırma olayı yok artık. bizler de ertesi gün arabam çekildi mi, polis nereye götürdü falan diye araştırırken arabanız maalesef yüzlerce parçaya ayrılıp, yine farklı yüzlerce arabaya can olup bu dünyadan göçüp gidiyor. gördüğünüz gibi hırsızlar sizin arabanızı alıp kullanmak için değil, parçalarını söküp satmak için çalıyor. bu konuda yapabileceğiniz bir şey var mı? pek yok. çok çok sıkıntılı bir yerde yaşıyor iseniz, aracın gizli bir yerine takip cihazı taktırıp cep telefonunuzdan metre metre nerede olduğunu bulabilirsiniz. bu sistemler konusunda yetkili olan firmalardan biri şu link. ayrıca arabanızı başkası kullanırken de, nerelere gitmiş ve ne yapmış öğrenebilirsiniz.

gelelim ikinci olaya

eskiden teyp çalınırdı hatırlıyor musunuz? şimdi o iş tarihe karıştı. hem sabit müzik sistemlerinin sökülüp alınmasının hem de araç içerisine girmenin zor olması, bu hırsızlık çeşidi yerini farklı parçalara bıraktı. siz gece uyurken otomobilinizin lastikleri, motor altından sökülüp alınabilen birtakım parçalar, katalizör, hatta farlar, silecekler ve anten gibi dış donanımlar da çalınabilir. haber değeri taşımadığı ve kimsenin pek uğraşmayıp yaptırıp geçtiği için genelde duyulmaz fakat böyle bir durum bir hayli fazla. bir marş motorunun yerinden sökülmesi işi bilen için üç dakika, yenisi beş bin liraya kadar gidebiliyor.


üçüncü hırsızlık olayımız ise genelde siz arabanın içerisindeyken gerçekleşir

bankadan ya da atm'den para çektiğinizi takip eden hırsızlar, siz arabaya bindiğiniz an diğer taraftan kapıyı açıp çantanızı alıp kaçabilir. hatta profesyonel olanları ve daha önceden sizi takip edenleri arabanıza zarar verip sizi araçtan bir şekilde indirebilir. örneğin trafik lambasında beklerken hafifçe gelip arkadan size çarpabilir. inip ne olduğunu öğrenmek istediğinizde arabanıza başkası binip götürebilir ya da çantanızı çalabilir. bunu önlemek için arabanızdan her indiğinizde motoru stop edip, camlar açık ise kapatıp, kapıları da kilitleyip arabayı terk etmelisiniz. trafikte seyir halinde iken çantanızı koltuk üzerine değil, paspas üzerine koymayı, kapıları kilitli tutmayı ve camları da tam olarak açmamaya dikkat etmelisiniz.

her ne olursa olsun arabayı park edip giderken araç içerisinde hırsızların dikkatini çekecek bir eşya bırakmamaya özen gösterin. örneğin satsanız beş kuruş etmeyecek bir telefon yüzünden kapınız zorlanabilir, cam kırılabilir. bir dünya masraf açarsınız başınıza. en çok karşılaşılan diğer bir hırsızlık yöntemi ise akaryakıt istasyonlarında siz ödeme yaparken gerçekleşiyor. bu tür yerlerde ödeme yapmaya giderken kapıları kilitleyip anahtarı yanınıza alın.