Oxford ile AstraZeneca'nın Geliştirdiği COVID-19 Aşı Çalışması Neden Durduruldu?

Tüm dünya, COVID-19 aşısı konusunda güzel haberler beklerken Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca'nın birlikte geliştirdiği aşının 3. fazından kötü haber geldi.
Oxford ile AstraZeneca'nın Geliştirdiği COVID-19 Aşı Çalışması Neden Durduruldu?

oxford üniversitesi ve astrazeneca'nın birlikte geliştirdiği covid-19 aşısının 3. faz denemeleri esnasında gönüllülerden birinde ters reaksiyon meydana gelmiş ve çalışmalar şimdilik durdurulmuş. mevzuyu biraz detaylandıralım;

transvers miyelit, omurilikte viral ya da bakteriyel bir patojen nedeniyle ya da bağışıklık sisteminin kendi hücrelerine saldırmasıyla (otoimmun, sitokin fırtınası vb.) oluşan ve felce neden olabilen, nadir görülen nörolojik bir sendromdur. her ne kadar aşı gönüllüsünde bu ciddi yan etkinin aşı ile alakalı olup olmadığı net olmasa da bağımsız bir araştırma komitesi ile bu durumun aydınlığa kavuşacağını düşünüyorum.

oxford aşı grubunun dizayn ettiği aşıda sars-cov-2 genetik materyalini taşıyan vektör chadox1 simian e tipi adenovirus. simian adenovirüsler orijini insan olmayan virüslerdir. adenovirüsler diyare, solunum yolu enfeksiyonlarına neden olurken bazı tipleri transvers myelit, ensefalit, menenjit gibi ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. aşıda kullanılan adenovirüs ise normal şartlar altında bir organizmada reaksiyona neden olmayacak şekilde patojen özelliği giderilmiş bir vektördür. ancak virütik bir enfeksiyona neden olmasalar da bağışıklık sistemini anormal aktive edebilme riskleri de vardır. örneğin; enfeksiyon oluşumda görev alan interlokin-6 nın overexpreyonu gibi. bu, viral vektör bazlı yaklaşımlarda beklenen bir durumdur. 

yapılan inceleme sonucu vektör bazlı bir enfeksiyon olduğu kararına varılırsa vektör modifikasyonu ile süreç uzasa da işin çözülme ihtimali hala var. hemen enseyi karartmamak lazım. umarım aşı ile ilgili değil de sekonder bir ajan dolayısıyla meydana gelen bir hastalıktır.

kaynak: the guardian