Oynarken İnsanı Altına Sıçırtan 7 CD'lik Oyun Phantasmagoria Hakkında Trivia Tadında Bilgiler

- yaklaşık olarak 1985'lerden 1993'e kadar adventure oyun piyasasını larry, king's quest, police quest gibi oyunlarla domine eden oyun şirketi sierra krize girmişti ve adventure oyunlarının popülaritesini kaybetmesiyle beraber düşüşe geçmişti. bu oyuna kurtarıcı gözüyle bakılıyordu.

King's Guest

- o zamanlar yeni yeni meşhur olan fmv (full motion video) teknolojisi sayesinde grafik yerine video görüntülü oyunlar popüler olmaya başlamıştı ve sierra bundan faydalanmak istiyordu. bu oyun da sierra'nın aynı yıl piyasaya sürdüğü "gabriel knight 2" gibi fmv tekniğiyle yapılmıştı.

Fmv tekniğiyle yapılmış en garip 8 oyun.

- bütçesi o zamanın parasıyla 5 milyon dolar olan oyun bu anlamda bir rekor kırmıştı. phantaşmagoria 7 cd'ydi ve o zamana kadar yapılmış en çok alan kaplayan oyun haline gelmişti. oyun 20 milyon dolarlık satış elde ederek dönemin satış rekorunu kırmıştı. bu da sierra'nın iflasını tamamen engellemese bile birkaç seneliğine geciktirmişti.


- oyunda başrolü oynayan ve o dönem erotik filmlerden tanıdığımız muhteşem güzellik victoria morsell oyun boyunca hep aynı kıyafetleri giymişti (siyah pantolon ve turuncu bluz) çünkü oyun mavi/yeşil ekran üzerinden kameraya alınmıştı ve karakterin mavi veya yeşile yakın tonlarda giyinmesi çekimi zorlaştıracaktı. ayrıca animasyonun kolaylığı açısından karakterin hep aynı kıyafeti giymesi önemliydi çünkü farklı kıyafetlerle her sahnenin 5-6 versiyonu çekilmek zorunda kalınacaktı. çekimler 1 ay sürmüştü ve victoria morsell bir ay boyunca aynı kıyafetleri giydiği için çekimin son haftasında üzerindeki kıyafetin dikişleri çıkmaya başlamıştı.


- dizide karı kocayı oynayan çift gerçek hayatta da sevgiliydi.

- oyun aşırı derecede şiddet, kan ve cinsellik içerdiği için avustralya ve bir çok avrupa ülkesinde yasaklanırken abd'de 18 yaşın altındakilere satışı durdurulmuştu. buna rağmen oyun o senenin en yüksek hasılat yapan oyunu olmuştu.

- oyunun senaryo metni 550 sayfa uzunluğundaydı.

zamanında oyunun yapımcısı roberta williams ile yapılmış olan keyifli bir röportaj: http://www.adventureclassicgaming.com/…erviews/127/

Oyunun baştan sona oynanışı bu şekilde


Zamanında oyunu oynamış birinin yorumunu da bırakalım buraya

işte iz bırakan oyunlardan biri daha. hem oyun dünyasına hem de benim bilinç altıma.

bu oyun da oynadığım tür arasında o zamana kadar karşılaştığım en gelişmiş olandı. (bkz: hardline)

yaşımız pek yoktu o zamanlar, pötürcükler olarak o grafikler bizi beynimizden vururdu. sevişme sahnelerine bile dumur bakardık. hatırlarım da oyunun intro'sundaki deli müzik ruhuma işlemişti.

neyse efendim, oyunu oynadık, bitirdik, korktuk ve etkilendik. şimdi oynasam ne olur bilmiyorum ama onca yıl önce atmosferi ele geçirmişti bizi...

hiç unutmam, geçmişteki piskopat eleman (carlo diyesim geliyor adına, ama hiç hatırlamıyorum) bir yerde elemanın tekini masaya bağlayıp ağzına huniyi veriyordu. sonra bir tepsi dolusu taze, ıslak, cıvık bağırsağı huniden aşağı boşaltıyordu. bağlı eleman gırtlağına dayanmış huniden lık lık homurtular çıkarırken piskopat büyücü de (mesleği büyücü idi sanırım bunun, sihirbaz) hunideki bağırsakları tokmak ile bastırıyordu. bu sahneyi izlerken hafif hastaydım, mide bulantısı tavan yapmıştı bunları izledikten sonra.

güzel oyundu; 3 metrelik balta ile adam yarmadan, gırtlağa sokulan spatulalara kadar herşey vardı.

bir de o zamanlar oyunlar kiralanırdı. çünkü cd oyunlar hem pahalıydı hem de bizim gibi pötürcüklerin oyuna verecek parası nadir olurdu. oyunu geri götürmem gereken günden önceki gün taşınmıştık... lakin bilgisayarın güç kablosu diğer evde kalmıştı. müthiş bir yaygara kopartmıştım, hatırlarım. oyunun sonlarındaydım, eğer o gün bitiremezsem sonunu göremeden geri vermek zorunda kalacaktım ve bir daha kiralamak için param yoktu.
neyse sonunda diğer eve gidilip kablo alındı ve oyun o gün bitirildi...

tebessüm ederim şimdi. bilgisayarcı icra memuru yollayacaktı eve değil mi...

Bu içerik de ilginizi çekebilir