Oyun Motoru Unity Programını Öğrenmek İçin Kullanabileceğiniz YouTube Kanalları

Bilgisayarlar, konsollar ve mobil cihazlar için video oyunları ve simülasyonları geliştirmek için kullanılan oyun motoru Unity öğrenmek için kullanabileceğiniz nefis YouTube kanalları.
Oyun Motoru Unity Programını Öğrenmek İçin Kullanabileceğiniz YouTube Kanalları

sırf unity için bir tane daha gmail hesabı açıp bu kanalları takip ediyorum orada eğitim için. udemy kursu filan almayın. youtube'da olmayıp udemy'de olan bir şey var olduğunu sanmıyorum. hele yabancı youtube sayfalarında aklınıza gelmeyecek şeyler var. ufkunuz genişliyor.


kanalları paylaşmadan önce birkaç şey söylemek istiyorum. tavsiyelerim şu şekilde:1) learn unity'de size sıfırdan öğretiyor, buradan başlayın

sonra türkçe kaynaklarla bunu pekiştirin. o kadar üst düzey ingilizce bilmenize gerek yok. benim c1'e kadar çıkmışlığım var ingilizce'dde. şu an o kadar iyi değil, google çeviri chrome eklentisi var, onunla direkt çeviri yapıyorum. gayet düzgün çeviriyor. kafanızda büyütmeyin.

unity learn'de size badge veriyor her eğitimi tamamladığınızda.

get started with unity
unity essentials pathway
explore unity
learn unity
junior programmer: create with code 1

olmak üzere 5 tane badge aldım. unity hub'ın kurulumdan başlıyor, c#'ta kod yazıp oyun yapmaya kadar geliyor.

unity learn'deki arkadaş neyi neden, nasıl yaptığını anlatıyor. mesela bilerek hata yapıyor, "aooovv yanlışlık var bir yerlerde" diyor, siz görün, kavrayın diye, o hatayı düzeltiyor. gayet verimli.

sonra gelin türkçe kaynaklarla pekiştirin. hem anadiliniz olduğu için kafanızda daha kalıcı olur. aşağıda verdiğim türkçe kaynaklarda farklı youtuber'lar aynı konuları anlatmış, hangisini seçeyim diye sormayın. hepsini izleyin. hepsinden bir şey kaparsınız. 50 saat video çekmiyorlar sonuçta. 10 dakikalık videolar. bir şey kaybetmezsiniz.2) pratik yaptıkça temel konuları tekrar izleyin

ben mesela aynı videoyu 3 farklı zamanda izledim. üçüncüde daha farklı bir bakış açısıyla, daha fazla şey öğrendim.

sık sık oyun yapma videoları izleyin. ne kadar izlerseniz, c#da o öğrendiğinizi kullanmayı öğreniyorsunuz.

mesela ilk başta değişkenler konusunu görürsünüz. int, float filan bunlarla ne yapacağız yahu diye bakıyorsun. ama oyun videosu izledikçe bunlarla zıplamadan tut can barı yapmaya hepsini görüyorsun. bu sefer tekrar aynı videoyu izleyince "hmmm o youtuber bunu bu yüzden yapmış" diyorsunuz ve o konu kafanıza girmiş oluyor.3) bu işte "yutayım da hepsi bir anda aklıma girsin" diye bir hap yok

ne kadar pratik yapar, farklı yerden çalışırsanız o kadar tecrübe edersiniz. bu işin en büyük olayı o tecrübe zaten. o da parayla satın alınmıyor. zaman geçmesi gerek.

zaman gerek derken şunu da ekleyeyim. birçok kişinin başta yapamıyorum diye bırakıyor. bence bu yanlış. şöyle diyeyim. mesela fifa'da kariyer yaparken futbolcu 70'lik ise lineer bir şekilde 70'ten 71 72 73... 80... 85... 90 diye gelişiyor. bu iş böyle bir şey değil.

ilk başta öğrenmen gereken birçok şey olduğu için bocalıyorsun. unity arayüzünü öğrenmen gerek, c# temellerini öğrenmen gerek. vs,vs. 70'de 3 ay kalıp üç ay sonra 71, 72 değil de birden 75'lik oluyorsun. o yüzden 3 aydır uğraşıyorum bir şey yapamıyorum diyerek hevesiniz kırılmasın.4) youtube'daki 10 dakikada/2 saatte unity'de oyun yapın videolarını sallayın

tık kazanmak için yapılan şarlatanlıklardan başka bir şey değil. 20 dakikada oyun yaparsınız mesele değil. kopyalar yapıştırırsınız fakat hiçbir şey öğrenmezsiniz. amaç öğrenmek yapmak değil. ayrıca bu iş oyun yapmak değil, sorun çözmek. bir sorun çıktığında onu çözemiyorsanız yarın bu işten para kazanmaya başladığınızda ne yapacaksınız onu düşünün. ben mesela şu an bir sorun çıktımı çözemiyorum. bu da zamanla olacak bir şey.5) son olarak: kulağınızı tıkamayı öğrenin

türkiye crab mentality'nin ana vatanıdır. burada herkes sizi akıl veriyorum, bak ben senin iyiliğini istiyorum adı altında aşağı çekmek ister. sizin iyi olmanızı istemez. o yüzden insanlara "crooked smile" ile karşılık verip duymamayı öğrenin. bu kişiler sizin anneniz, babanız bile olabilir. acı ama gerçek. o yüzden hedefe odaklanın, hiçbir şeyin sizi o hedeften saptırmasına izin vermeyin. 31 yaşındayım ben bunu gördüm. başarılı dediğiniz kişilerde cahil cesareti vardır, ego vardır. bu kişiler kimseye kulak asmaz genelde. sadece o işe harcarlar enerjilerini ve başarılı olurlar. adama bakarsın malın tekine benziyordur nasıl becermiş bu adam bunu dersin. işte bu yüzden. egosu yüzünden kimseyi duymuyordur, o egosunu kendi avantajına çevirmiştir farkında olmadan da olsa.

şahsen ben kendime dedim ki "31 yaşına geldim. beceremezsem bile en azından içimde bir keşke olmayacak". en büyük motivasyonum da bu. 3 aydır bu işle uğraşan birisi olarak diyeceklerim bunlar.

yerli kaynaklar
emirhan şenkal
kağan ayten
kadir kobak
lorem ıpsum
mazhar taylan arslan
mustafa akkuzu
mustafa bayraktar
numan kaan karataş
olcay kalyoncuoğlu
sercan altundas
unity dersleri
vertigo games
witnn ile unity

yabancı kaynaklar;
unity resmi hesap
blackthornprod
brackeys
codemonkey
cs50
dapperdino
gamedevguide
gamedevunlocked
gamegrind
gamesplusjames
holistic3d
ımphenzia
ınfalliblecode
interviewingio
jason weimann
jimmy vegas
jonas tyroller
quill18
sebastian graves
sebastian lague
speedtutor
sykoo
thomas brush
tim ruswick
worldofzero