Oyun Önerileri, Kullanma Şekli ve İade Yöntemiyle: Yeni Başlayanlar İçin Steam Rehberi

Steam, 2003 yılında geliştirilen bir dijital oyun dağıtım platformu. Almak istediğiniz oyunu Steam hesabı açarak uygulama içerisinden çevrimiçi olarak satın alabiliyorsunuz ve direkt olarak kullanmaya başlayabiliyorsunuz. İndirimleriyle mutlaka kulağınıza çalınmış olan bu sistemi inceliyoruz.
Oyun Önerileri, Kullanma Şekli ve İade Yöntemiyle: Yeni Başlayanlar İçin Steam Rehberi


haftalık indirimler ne zaman oluyor?

steam'in her hafta belli bir indirim programı var. her salı günü akşam saat 8'de, ana sayfanın sağ tarafında "midweek madness (haftaortası çılgınlığı)" adı altında 2 veya 3 adet oyun indirime girer. bu indirimler perşembe akşam 8'de sona erer, tam da bu anda "weekend deal (haftasonu teklifi)" adı altında yine 2 veya 3 oyun indirime girer. bu indirimler pazartesi akşam 8'e kadar devam eder. tam da bu anda "weeklong deal (haftaboyu indirim)" devreye girer. 100 ile 150 arası geneli ufak boyutlu ve mini oyunlar topluca indirime girer. bu toplu indirim 1 hafta devam edecektir. ertesi gün salı akşamı, haftaortası çılgınlığı yeniden başlar ve bu rutin her hafta tekrarlanır. bu arada istisnasız her akşam 8'de sitenin sağ alt bölümünde günün teklifi(today's deal) adı altında 1 oyun günlük indirime girer.

steam'in büyük indirimleri ne zaman oluyor?

steam senede 4-5 kez büyük çaplı indirim kampanyası yapar. summer sale, autumn sale, spring sale, halloween sale, christmas sale gibi. haziran-temmuz gibi yaz, ekim-kasım gibi sonbahar, nisan-mayıs gibi ilkbahar indirimleri olur. cadılar bayramı ve yılbaşında da indirimler olur. çoğu indirimin ne zaman başlayacağı önceden belli değildir. bir bakmışsınız şrak diye başlamış. hemen yumulmak lazım. bu indirimler genelde 10-15 gün sürer. platformdaki oyunların %95'i indirime girer. her gün farklı bir oyun topluluğu diğerlerinden daha çok indirim alır. oyun almak ve depolamak için en uygun zamanlardır.

oyun kartlarını nasıl ediniyoruz?

bir oyunun sayfasında, sağ alt kısımda maddeler halinde oyunun özellikleri yazar. bunlar arasında kart desteği varsa o oyunu oynayarak kart düşürebilirsiniz. her oyunun belli bir kart düşürme limiti vardır. 3 ile 7 kart arasında değişir. gelen son güncelleme ile kart desteği olan bir oyunu oynama süreniz 2 saati geçtiğinde hesabınıza kart düşmeye başlar. kart düşürme gidişatınızı rozetler sayfasından takip edebilirsiniz. kart düşürme sayısı kadar kart aldığınızda artık o oyundan kart düşmez.

oyun kartları ne işe yarar?

bir oyunun toplamda 5 adet kartı varsa ve hepsini edinmişseniz, rozetler sayfasından kartları craft edebilirsiniz. bu craft işlemi sonucu profiliniz xp kazanır, oyuna ait emotion(chat esnasında kullanılan ifadeler) ve profilinizde kullanmak üzere arka plan kazanırsınız. ayrıca çeşitli oyunlar için indirim kuponları kazanırsınız. bunlarla işim olmaz diyorsanız kartlarınızı pazarda 15 ile 35 kuruş arasında değişen fiyatlara satabilirsiniz.

oyunda toplam 5 kart var, ben 3 kart düşürdüm geri kalan 2 tanesini nasıl edinirim?

pazardan satın alarak, arkadaşlarınızla takas yaparak.

profil xp'si ne işe yarar?

her 10. level'da profiliniz yeni bir özellik kazanır. oyun vitrini, eşya vitrini, ekran görüntüsü vitrini gibi hedeler ekleyebilirsiniz. örneğin 42 level bir profiliiz varsa bu kutucuklardan 4 tane koyabilirsiniz. ayrıca atladığınız her seviye başına, arkadaş listesi sınırınızı da artırmış olursunuz.

satın aldığım oyunu başka bilgisayarda oynayabilir miyim?

oynayabilirsiniz. satın aldığınız oyunlar bilgisayarınıza değil hesabınıza tanımlanıyor. hesabınızla giriş yaptığınız her bilgisayarda satın aldığınız oyunları yükleyip oynayabilirsiniz.

aynı oyun bende de arkadaşımda da var. yükledi ve oynuyor fakat oyunun boyutu çok yüksek. yükleyip kotamı ziyan etmesem, o bana kurulumunu verse olur mu?

olur. arkadaşınız kütüphanesinde oyuna sağ tıklayıp oyun dosyalarını yedekle diyor. sonra o klasörü size veriyor. siz de en sol üst köşedeki menüden "yedekten geri yükle" diyip klasörü gösteriyorsunuz. kota derdinden kurtuluyorsunuz.

başka bilgisayardan giriş yaptım, 1 hafta pazar ve takas yasağı yedim. ne olacak şimdi?

olur öyle. paşa paşa bekleyeceksin 1 hafta.

ekstra öneriler

* bir oyunu çok zora düşmedikçe normal fiyatından almayın. indirime girmesini bekleyin. büyük indirim zamanlarında toplayabildiğiniz kadar toplayın sonra oynarsınız. normal fiyatından aldığınız oyunu bir hafta sonra %75 indirimli görüp kafanızı sağa sola vurmayın.

* envanterinizde değerli eşyalar varsa dolandırıcılara maruz kalabilirsiniz. tanımadığınız kişilerin verdiği linklere tıklamayın. hatta gizli profillerin isteklerini direk reddedin. kötü niyetli insanların en çok gezindiği platformlardan biridir steam. oyuna gelmeyin.

* satın aldığınız bir oyunu yalnızca türkiye sınırları içerisine hediye olarak gönderebilirsiniz, unutmayın. yani yurtdışından key ile oyun alıp giftlenmesini beklemeyin, artık olmuyor o iş.

* internetteki bundle'ları takip edin. en iyileri humble bundle ve indiegala. bu sitelerde yok fiyata gayet iyi oyunlar edinebilirsiniz.


Steam'den aldığımız bir oyunu nasıl iade edebiliriz?

öncelikle satın aldığınız oyunu herhangi bir sebep belirtmeksizin iade edebilirsiniz. yani listeden bir sebep seçmenizi istiyorlar ama yalnızca bu bilgiyi depolama amacıyla kullanıyorlar yani sizi yargılayıp "bu sebep yüzünden iade edemezsiniz" gibi bir politika izlemiyorlar.

steam üzerinde yaptığınız neredeyse her satın alım için herhangi bir sebeple iade talebinde bulunabilirsiniz. belki bir oyunu yanlışlıkla aldınız, belki de bir oyunu bir saat oynadınız ve beğenmediniz.

fark etmez. valve, help.steampowered.com aracılığıyla oluşturulmuş bir talep üzerine, talep satın alımdan sonraki 14 gün içinde oluşturulduğu takdirde herhangi bir sebep için iade sağlar. aşağıda daha fazla ayrıntı bulunmakta ancak tarif ettiğimiz iade şartlarının dışında bile olsanız iade talebinde bulunabilirsiniz ve tarafımızca durum değerlendirilir.

onaydan sonraki bir hafta içinde satın alma işleminize yönelik tam bir iade yapılacak. iadeyi steam cüzdanı üzerinden veya satın alma işlemini yaptığınız ödeme yöntemi ile geri alacaksınız. herhangi bir sebeple, kullandığınız ödeme yöntemi ile steam tarafından iade işlemi yapılamazsa, iade edilecek miktar steam cüzdanınıza eklenecek.

fakat iade alabilmelerinin 2 adet koşulu var

- oyun 2 saatten fazla oynanmamış olmalı

- satın alım tarihinden 14 gün geçmemiş olmalı

ayrıntılı bilgi için

iade için de bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Son olarak, Steam'den edinilebilecek birkaç oyun önerisi

enter the gungeon

nedir bu oyun derseniz, güzel sinir krizi geçirtecek rogue-like oyunu pikselli ancak gerçekten parasını hak ediyor şuanda ise %50 indirimde ben oyun ilk çıktığında almıştım bana aşırı zor geldi eğer steam'e ilerde dönersem tekrar başlayacağım.

nuclear throne

madem etg önerdik bunu da önerelim yalnız bu oyun uzun bir zaman daha muhtemelen hiçbir zaman indirim almayacak. neyse eğer ki enter the gungeon'da her şeyi yaptıysanız ve daha zor bir şey arıyorsanız doğru yerdesiniz, enter the gungeon'dan belkide 10 kat daha zor. bana öyle geldi gerçekten aşırı zor aşırı uğraştırıyor hele bir karakter var tek bir hit ile ölüyor ve o karakter ile oyunun sonundaki boss'u indir diye bir achievement var hardcore rogue-like arayanlara göre tam olarak.


binding of isaac: rebirth

her indirim döneminde öneririm, önermezsem olmaz neden bu kadar çok öneriyorum cevabı şurada saklı; achievement %100 bunu yaptıysam tabii ki önereceğim:


o saat gerçek değil ben bu oyunu yaklaşık 1 ay offline oynadım eğer onu saysalardı muhtemelen 600 saat falan olmuştu. hatta daha fazla da... ilk bunu oynayın sonra yukardakilerine geçin, evet indirim patates ama değer komple paket alın ve gerçekten 500 saatin üzerinde bir vakit ayırabilirsiniz. madem en krallarını önerdik şimdi başka oyunlara geçelim.

party hard

2015 black friday zamanı almıştım ancak 31 aralık 2015 yılbaşı zamanı oynamıştım çok keyifli bir oyundur gerçekten değer o parasına da, gecenin üçünde uyutmuyorlar sen de kalkıp güzelce giyinip partiye gidiyorsun, bıçağını kap içkini yudumla eğlencenin tadını çıkar.

hotline miami

bıçağını kap demiştim onu yere bırakmadan bir daha al ve gel, bu sefer sağlam gel ama öldüğünde sinir krizi geçirebilirsin, party hard'da da geçirirsin ancak bu kadar değil. ama kuşbakışlı bir oyun kamerasıyla nasıl bu kadar eğlenebilirimin özeti olmş bu oyun adeta, size tavsiyem sıkılmadan sonuna kadar gidin ben sonunu anlamadım dolayısıyla bitiremedim siz benim yerime de bitirin sonra bana anlatırsınız. (gerçekten nasıl geçeceğimi bulamamıştım, youtube'a falan da bakmamıştım sanırım) ikinci oyununu oynamadım ama mantık aynı mantık herhalde onu da oynayın.


punch club

bıçaktır, silahtır bir yere kadar, şimdi ise yumruklar konuşsun. yalnız bu oyunda ciddi bir dengesizlik var, spor yapıyorsun para azalıyor, para kasıyorsun kaslar eriyor zaten birde açlık sorunu var, onu dengelediler mi bilmiyorum ama ben bir yerden sonra pes ettim, o kadar çalıştım evde spor aletim olsun diye paramı çalmıştı şerefsiz hırsızlar... neyse oyun sinir hastası ediyor ama uğraşın derim, benim arkadaşlar trainer'ı falan bulmuşlardı baya hızlıca bitirmişlerdi oyunu hatta achievement'ları %99'a kadar getirmişlerdi ben uğraşmamıştım o ayrı.

oxygen not included

maalesef hiç oynamadım ama hep gözüme kestirdiğim bir oyundur kendileri, yaratıcısı ise klei entertainment, bilirsiniz don't starve together'ı onların oyunu şiddetle tavsiye etmemin nedeni ise, bir çeşit uğraş var oyunda, yani oyunda sınırlı bir oksijeniniz var birkaç elemanınız var bunlar kazarak icat ederek bir şeyler yaparak oksijen yaratmaya çalışıyorlar. yani şiddetle tavsiye ediyorum. eğer rehber istiyorsanız şiddetle northernlion tavsiye ederim. adamın çok güzel anlatımı var zaten biraz da ingilizce kasarsınız ayrıca.

sunless sea

bir ara bedava olmuştu denemiştim toplamda 1 saat oynadım ve öldüm. bu kadar değil tabii ki önermemin sebebi, bu oyunda sizi çeken bir şey var, sizi çeken şeyi bulmanızı istiyorum. evet herşeyi bırakın bu oyunu satın alın 2 saat dolmadan ölün sonra sizi çeken şeyi öğrenin beni çeken şeyi ortamı havası, böyle nasıl desem bir gizemi var o gizemi çözmeye çalışıyormuş gibi bir his uyandırdı halbuki oyunun ağır bir ingilizcesi var yani eğer ingilizce kasanlar varsa şiddetle öneririm yok ben ingilizceden anlamam diyorsanız dokunmayın bile gerçekten çok ağır bir ingilizcesi var.


darkest dungeon

incelememi ve oyun önerilerimi bu oyunla kapatmak istiyorum, aaaaaa dediğinizi duyar gibiyim ancak yoruldum ve aklıma oyun gelmiyor, şimdi herşeyi bir kenara bırakın, etg, nuclear throne, isaac yada başka diğer kanser oyunları. soulsborne oyunlarını düşünün. biraz daha düşünün, you died yazısını düşünün, tamamdır biraz sinirlendirdim değil mi, şimdi bunun iki boyutlu halini düşünün, 4 kişilik bir ekibiniz olduğunu düşünün, bu ekibinizin sadece canıyla değil açlığı ile, korkularıyla, ve en önemlisi ışığı ile uğraştığınızı düşünün, deliriyor musunuz? -hayır mı? o zaman delirmek zorundasınız. hoşgeldiniz arkadaşlar, dünyanın en psikopat oyununa. sanırım en çok bu oyunu özleyeceğim yani gerçekten sizi skip atacak tek oyun budur üstte saydıklarımı bırakın bu oyun sizi kanser edecek ancak seviyorsanız delirmeyi ve kanser olamyı alın hemen alın ben bir oyunumda ağladım gerçekten, başarmıştım ancak ağladım çünkü tüm oyun boyunca işkence çektirdi bana... ne demek istediğimi oyunu oynayınca anlayacaksınız. eğer çok çok merak ediyorsanız özelden de anlatırım.

iyi oyunlar size iyi eğlenmeler, umarım 2018 yılı hepiniz için güzel geçer benim öyle geçmesi için çok uğraşacağım. sizleri seviyorum canlar kendinize iyi bakın.