Özellikle 9GAG ile Yayılan Meme'lerin Şık Bir Şekilde Bilim ve Genetikle Bağlantılı İsim Kökeni

Sosyal medya örtüsü altında yaşadığımız bu çağın çocuklarından biri olan meme'lerin bu garip ismi nereden aldığını düşünmüş olabilirsiniz. Güzel bir çıkış noktaları varmış kendilerinin.
Özellikle 9GAG ile Yayılan Meme'lerin Şık Bir Şekilde Bilim ve Genetikle Bağlantılı İsim Kökeni
9GAG

meme ingilizce bir kelime olup miim diye okunur.

kavram richard dawkins'in genlerin, kendini kopyalayan proteinlerin kopyalama avantajlarının seçilimle korunması ve kalıcılaşması üzerinden yaşamı açıklaması ile ilgilidir. ona benzer şekilde, kopyalanmasını artıracak özelliğe sahip kültürel nesneler, bilgi nesneleri de onu taşıyan insanlar topluluklar ve zihinler üzeriden iletişim mekanizmaları ile gittikçe yayılacak ve kalıcı unutulmaz ve sonraki kültürel nesnelere temel haline geleceklerdir.

Richard Dawkins

buna isim olarak "meme" demesi ise, genetik kavramı üzerinden bunun yapıtaşı olarak üretilen gene (ciin okunur) gen kavramına benzetme yapmak istemesindendir. yunanca mimesis kopyalamak benzerini üretmek demektir, bu sürecin yapıtaşı olarak da gene (ciin), ile kafiyeli mimetik veya mimesisten, meme (miim) kelimesini türetmiştir. bu nedenle ingilizce gene kelimesini gen diye türkçede kullandığımız gibi meme kelimesini de mem diye kullanıyoruz. yani halihazırda bu memetics, memetik dediğimiz kendini koplayama çoğalma ve evrimleşme süreçlerini inceleyen bilgi disiplini içinde bu şekilde biliniyor ve kullanılıyor.


internet meme'i denen şeyler ise bu kavramın temel mantığı ile uyumlu nesneleri tanımlıyor. işte birinin ürettiği komik bir espri, bunu içeren bir resim, bir video, ilginç fontlarla görselliği artırılmış yazılar, reklam cingılları, şimdilerde giflerle gösterilen kısa video veya animasyonlar, tıpkı uygun ortamını bulunca çılgınca kendini kopyalayan bir protein veya virüs gibi yayılıyor ve herkesin sembol dünyasının bir parçası oluyor ve uzun süre yaşayabiliyor. internet ve medya alemi içindeki benzeri içeriğe viral denmesi de aynı şekilde bu durumla ilişkili bir tercih.

neyse konu uzadı, kısacası meme yerine internet memi desek bence uygundur. ama vatandaşa mem, memetik nedir bir anlatmak gerekir. yazıdaki ilgili bakınızları tıklayın. saygılarmlan.