Özgüveninizi Artırmak İçin Günlük Hayatta Kullanabileceğiniz Pratik Yöntemler

Günlük hayatın telaşı içinde kendimizi sık sık yetersiz veya güçsüz hissettiğimiz olmuştur. Bazen etrafımızdaki insanlarla kurduğumuz sıradan diyaloglar bile zorlu birer mücadele gibi gelir. Aslında bu ruh hallerinden kurtulabilmek, çeşitli tavsiyeler yardımı ile sandığımızdan daha kolay olabiliyor.
Özgüveninizi Artırmak İçin Günlük Hayatta Kullanabileceğiniz Pratik Yöntemler
iStock.com


arkadaşınız size verdiği sözleri yerine getirmezse ona olan güveniniz azalır. kendinize verdiğiniz sözleri yerine getirmezseniz kendinize olan güveniniz azalır. o zaman kendinize verdiğiniz sözleri yerine getirirseniz kendinize olan güveniniz artar. ya kendinize verdiğiniz sözleri tutun. ya da kendinize tutabileceğiniz sözler verin. ya da kendinize söz vermeyi bırakın.

spor yap spor! düzenli koşuya çık mesela. öyle öküz gibi de koşma, paraya kıyıp güzel koşu kıyafetleri al.

sigara içiyorsan bırak.

şişkoysan kilo ver.

gündemi takip et.

sokak ağzıyla konuşmayı bırakıp efendi ol.

dişlerini fırçala. eksik, çürük, çarpık varsa yaptır.


burun kıllarını kes. (allah aşkına)

her gün duş al.

sağlıklı beslen.

düzenli uyu.

bol su iç.

bu yazdıklarımı en az 6 ay aksatmadan yap. özgüvenden yolda yürüyemezsin. elektrik yüklü santrale dönersin.

yatırım tavsiyesidir.

aynaya bakıp "yapabilirim" dedikten sonra, yapın.

özgüven, insanın algıladığı kendisiyle gerçekte olan kendisi arasındaki farkla ters orantılıdır. bu farkı kapatmaya kafa yormak gerek. yapmak isteyip yapılamayan ne varsa gün be gün bunları yapmanın yollarını aramak gerek... tabi bu yolları bulmak da gerek zira yarım kalması yine beceriksiz hissetmenize yol açacaktır.

sakin tavırlar sergilemeye çalışın. haksızlık karşısında tepkini koy, gerektiğinde sesini de yükselt ama genel halin sakin olsun, panik butonu gibi dolaşma. güvensiz adamın sesi çok çıkar, ve bir caydırıcılığı zaten kalmaz. gerektiğinde tepkini vermezsen de kendine saygın azalır. yanlış sineye çekilmeden derhal tepki verilmezse normalleştirilir. pasif agresif değil yerinde ve zamanında. gücünü ölçecek şey serinkanlılıktır.

harekete geçen adam olun. acta non verba eylem yoksa sözcükler anlamsızdır.

genel kanı her şey içten başlar, içinizde güven varsa bunu dışa da yansıtırsınız şeklinde olsa da tam tersi de geçerli. yani davranışlarınız ve alışkanlıklarınız duygu ve düşüncelerinizi de etkiler. dıştan içe de olabilir bu.


vücudunuzun görünüşünü iyileştirmeye çalışın.
aynaya bakınca mutlu olacağınız bir fiziğe sahip olmaya çalışın. bunun hem sizin hem de etrafınızdakilerin üstünde büyük etkisi var. iyi vücut, irade ve disiplin göstergesidir. fitlik özgüven kazandırır.

her gün yeni şeyler öğrenmeye çalışın. dünle aynı kalmayın. her gün farklı bir dilde, farklı bir alanda yeni bir kelime, yeni bir terim, yeni bir kavram öğrenmeye çalışın. bilgi güçtür.

dipte hissetseniz bile omuzları düşürmeyin, yerde para arıyor gibi dolaşmayın. sırt dik, omuzlar nizami olsun. üzülürsen büzülürsün büzülürsen düzülürsün. üzgünken bile mış gibi yapın. insanlar sen onlara ne gösterirsen onu görürler. hayatı biraz tiyatro tadında yaşamak lazım. sorunlarınız zaten etrafınızdakilerin çoğunun umrunda olmaz, daha fazlasını sevindirir. kimsenin yara izi bir başkasında sızlamaz naber sorusuna iyiyim sağol dışında cevap vermeyin.


seni sevmeyene asla sabır gösterme.
çünkü, sabrının adı yüzsüzlük, fedakarlığın adı eziklik, sevginin adı kişiliksizlik olur.

korktuğumuz şeylerin çoğu başımıza gelmez ama korku birçok şeyden bizi alıkoyabilir. korku en büyük düşmandır. tabiatta korku zaaf olarak algılanır.
uzun vadede hepimiz zaten birer ölüyüz. onun bilincinde ve cesaretinde olmak lazım.

son olarak ne kadar hayır diyebilirseniz o kadar kendiniz olursunuz. muhalefet için muhalefet yapmayın ama uyumlu olacam diye karakterinizden de ödün vermeyin.

mesela eğer 31 çeken bir ergenseniz bu alışkanlığınızı daha seyrek aralıklarla tekrarlamaya çalışın. bu sayede vücudunuzdaki testosteron hormonunun seviyesini yüksek seviyede tutarak öz güven sıkıntısı yaşamazsınız. 

dik durun. en temel ve basit başlangıçtır. yere değil, ileriye bakın.

yorucu, enerji emen, insanı değersiz hissettirenlerden uzak durun.

kaybetmekten korkmayın. işi kaybetmekten, dostu kaybetmekten, sevgiliyi kaybetmekten, aileyi kaybetmekten korkmayın.

onur insan hayatında en büyük meseledir. sırf size para verdiği için ve bu para olmasa dağılacağınızı düşündüğüz için tutunduğunuz iş var ya, o işi bırakın kardeşim. değmez. ne olacak? ölecek misiniz? ölmeyeceksiniz.


işi gücü sizi hor görmek olan dostu siktir edin.
ne olacak? yalnız mı kalacaksınız? emin olun kalmayacaksınız.

sizi yoran, şekillendirmeye çalışan, kendisinden ayrıldığınızda dünyanın başınıza yıkılacağını düşündüğüz kişiden ayrılın. daha iyisini bulamayacak mısınız? bulacaksınız.

sizi adam yerine koymayan, kendi işine koşturan aileye de postayı koydunuz mu? tamam. sizden başka evlatları varsa onunla ilgilenip gölge etmesinler. yeter.

işte bu. kendine güveniyorsan adım atacaksın, yapacaksın, siktir edeceksin.

diksiyonunuzu geliştirin. ses tonunuzu eğitin. türkçe'yi güzel ve doğru konuşun, yazın. ifade gücünüzü gözden geçirin.

önce kendinizi sevmekten başlayın ve sürekli olarak kendinize yatırım yapın.

genel olarak; kendinize basarabileceginiz hedefler koyun.

3000 lira maas alip, x6'ya binme hayali kuran kuzenim gibi olmayin.

özgüveninin artmasını istiyorsan; eksi yönlerine değil artı yönlerine odaklan. benim gözlemledigim özgüveni yüksek insanlar, mükemmel degil iyi olduğu alanı ön plana çıkartıp, eksikliklerini gizlemeyi başaran ya da umursamayanlar insanlar.

mutlaka kendinde güvendiğin bir yön vardır. sadece diğer insanların bunu farketmesini sağla.