Ozzy Osbourne'un Kültleşmesi Gereken Ancak Değeri Bilinmemiş Şarkısı: I Just Want You

1995 yılının Ozzmosis albümündeki gizli hazinelerden olan şarkıya dair bilinmesi keyifli olabilecek birtakım bilgiler.
Ozzy Osbourne'un Kültleşmesi Gereken Ancak Değeri Bilinmemiş Şarkısı: I Just Want You

ozzy osbourne'un 23 ekim 1995 senesinde yayınlanmış olan ozzmosis albümünün 2. parçası olarak yayınlanmış olan muazzam bir metal müzik ballad eseridir. ben nedense bu şarkıyı hep nothing else matters ve dreamer ayarında popülerleşmiş bir şarkı olarak hafızama kodlamışım; halbuki tahmin ettiğim kadar değilmiş. hele ki yayınlanmasının üstünden 25 yıl gibi bir süre geçtiğini düşünürsek az bile dinlendiğini söyleyebilirim. bence kesinlikle değer verilmesi gereken, ozzy osbourne'un solo albüm çalıştığı dönemlerde yaptığı harikulade bir şarkıdır. şarkının yazarlığını ozzy osbourne ve jim vallance yapmıştır.

öncelikle şarkıyı dinlemek isteyenler için: i just want you


sadece bu albümün yapıldığı döneme değil de 1990'lara baktığımızda ozzy'nin 4 senedir bir solo albüm yapmadığını görüyoruz. en son 1991 senesinde çıkarttığı no more tears albümü mevcut. tabii albüm dışında single ve diğer birkaç işlerini yayınlamaya devam ediyordu; ancak bir albüm kaydetmek için 4 senedir stüdyoya girmediği bir dönemdi. öyle ki, bu albüm ile önceki albüm içinde (prodüksiyon, mix, aranje ve ses mühendislik bölümleri hariç) bir önceki albümün kadrosundan sadece zakk wylde bulunmaktaydı.

vokalini ozzy osbourne'un yaptığı bu şarkının gitarlarını zakk wylde, bas gitarını geezer butler, klavyesini rick wakeman, baterisini ise deen castronovo kaydetmiştir. ayrıca bu şarkı amerika birleşik devletleri ve birleşik krallık piyasalarında epic records etiketiyle haziran 1996 tarihinde single olarak çıkartılmıştır. ingiltere'deki listelerde 43. sıraya kadar yükselen bu şarkı, amerika birleşik devletleri'ndeki mainstream rock listesinde de 24. sırada kendine yer bulmuştur. zaten 4 single parça veren ozzmosis albümü, hit parça olarak epeyce bereketli bir albüm olmuştur.


sözleri, müzikleri, ritmi, düzenlenişi, kısacası her şeyiyle mükemmel bir parçadır benim için. sözleri aslında bir aşk parçasını anlatıyor olsa bile, bana kalırsa çok daha büyük bir isyanı da içinde barındırmaktadır. şarkının nakarat dışındaki bölümlerinde, dizelerindeki o durgun kısım hem dinlemesi harika bir yer sunar, hem de biraz sonra kopacak olan fırtınanın öncesindeki sessizliği verir. arpej ve klavyenin, yerini tamamen distortion üzerine giden gitara bıraktığı bölüm şarkıya 2-3 basamak atlatır. benim dinlerken en beğendiğim kısımlardan birisi de, ozzy osbourne'un kendini kasmadan rahat bir biçimde söylediği sözlerdir. özellikle bazı ballad şarkılarda, şarkıya yoğunluk ve duygu katmak için sesini boğdukça boğan birçok vokal dinliyoruz. burada ise ozzy osbourne kasmadan, rahat bir biçimde, sesini çok inceye çekmeyen güzel bir vokal yapmış. zaten hep söylerim kendisinin sesi böyle ballad ve slow parçalara muazzam yakışmaktadır. şarkıyı dinlerken vokal olarak sizi yormamaktadır. hani hep derler ya çok iyi bir sesi olmamasına rağmen, vokali çok nevi-şahsına münhasır olmasına rağmen o tür için muazzam gidiyor, diye. ozzy'nin vokali böyledir benim için. metal ve rock müzikte bu adamın sesi harikulade gidiyor parçalara.

şarkının türkçe çevirili halini dinlemek isteyenler buraya bakabilirler. hem müziği dinleyip, hem şarkının çevirisine bakabilirsiniz.


canlı birkaç i just want you kaydı dinlemek için ise buraya, buraya ve buraya bakabilirsiniz. maalesef çok net ve bol kayıtlar yok, yine de olanlarla yetinmek gerekiyor.

coverlarına baktım ama pek fazla iyi cover bulamadım. dinlenebilir seviyede olan birkaç cover'ı buraya bırakmak istiyorum: to/die/for'un yaptığı cover için buraya bakabilirsiniz:


fingerstyle cover için ise buraya tıklayabilirsiniz. biraz akustik, dinlendirici, fena olmayan bir cover olmuş. 12 yaşında bir kızın yaptığı piyano düzenlemesi için de buraya bakabilirsiniz.

Rock Tarihinin Kafası Kırık İsimlerinden Ozzy Osbourne'un Yaşadığı En İlginç Şeyler