Padişah II. Abdülhamid'in Çok Sıkı Bir Sherlock Holmes Hayranı Olması

Osmanlı İmparatorluğu'nun 34. padişahı II. Abdülhamid, polisiye edebiyatının en önemli kurgusal karakterlerinden olan Sherlock Holmes'a büyük bir hayranlık duyuyormuş.
Padişah II. Abdülhamid'in Çok Sıkı Bir Sherlock Holmes Hayranı Olması

ikinci abdülhamid ve sherlock holmes isimlerini yan yana görmek tuhaf ve güzel bir duygu yaşatıyor insana. sanki iki farklı dünyadan iki farklı varlık bir araya gelmiş gibi. aslında öyle de sayılır.

osmanlı devleti, eski dünyaya aittir her yönüyle lâkin uzaklarda yeni bir dünya kurulmaktadır. bu yeni dünyanın en güçlü imparatorluklarından biri olan büyük britanya'da ise hem devlet hem de halk kadim tarihlerini modernleştirebilmişlerdir. işte bu modernleşen toplumda iskoçya doğumlu arthur conan doyle adında bir yazar, 1887 yılında yayımladığı kızıl dosya adlı hikâye ile sherlock holmes karakterini dünyaya tanıtır. mâlumunuz, polisiye olaylar zincirinin ana karakteridir holmes ve çok zeki bir dedektiftir. bir de yardımcısı ve en iyi dostu dr. watson bulunur. bir anda inanılmaz bir ilgi görür sherlock holmes hikâyeleri.

bu tarafa gelecek olursak... kendi şehzadeliği döneminde padişah olan amcası sultan abdülaziz ile birlikte bir osmanlı padişahının tarihimizde ilk ve tek kez gerçekleştirdiği avrupa seyahatinde bulunuyor abdülhamid. gelişen dünyayı görüyor, opera ile tanışıyor, kadınların da sahne aldığı tiyatro oyunlarını izliyor hatta bunu padişah olunca istanbul'a da taşıyor.


amcası abdülaziz'in tahttan indirilip öldürüldüğüne şahit olan, ağabeyi beşinci murad'ın hâl edilişine şahit olan ikinci abdülhamid bu sebeplerle müthiş bir polis/istihbarat teşkilatı kuruyor. öyle ki kendisi aynı zamanda polisiye hikâyeleri okumayı da çok seviyor. yıldız sarayı'ndaki on bin kitaplık kütüphanesinde üç bin civarı polisiye eser varmış. işte bu dönemde sherlock holmes hikâyelerinden haberdar oluyor.

nasıl haberdar oluyor derseniz, şöyle ki; bir mütercim o ay ingiliz gazetesinde sultan abdülhamid ile ilgili yayımlanan bir makaleyi çevirirken gazetededeki polisiye hikâyeyi, sherlock holmes'u da görüyor ve padişahın hoşuna gider diyerek onu da çeviriyor. gerçekten de ikinci abdülhamid, o günden sonra sherlock holmes müptelası oluyor. yeni hikâyeleri, kitapları çıkar çıkmaz türkçeye çevirtiyor ve kütüphanesine ekliyor.

daha sonra ise sherlock holmes karakterinin yaratıcısı sir arthur ve eşini istanbul'a davet ediyor. yazara mecidiye nişanı, eşine de şefkat nişanı vermiştir ikinci abdülhamid.

1911 yılında ise ermeni yazar yervant odyan, "abdülhamid ve sherlock holmes" adlı bir roman yazarak bu iki ismi bir araya getiriyor. kitapta sultan abdülhamid, üç hafiyenin ölümü üzerine olayı aydınlatması için sherlock holmes'tan yardım istiyor ve holmes, istanbul sokaklarında ve osmanlı sarayında iz sürüyor.

işte yeni dünya ile eski dünya arasında pek bilinmeyen köprülerden biri de budur.

Dönünce Sizi Aylarca TBT'siz Bırakmayacak Muhteşem Tatil Yerleri

II. Abdülhamid Tarafından Mecidiye Nişanı'yla Ödüllendirilen Bilim İnsanı: Louis Pasteur

II. Abdülhamid'in Neden Muazzam Büyüklükte Bir Fotoğraf Arşivi Vardı?