Pandemi Süresince Çok Tartışılan Dünya Sağlık Örgütü Ne Kadar Güvenilir?

COVID-19 salgını boyunca adını en çok duyduğumuz kurumların başında gelen Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) güvenilirliği konusu uzun zamandır tartışılıyor.
Pandemi Süresince Çok Tartışılan Dünya Sağlık Örgütü Ne Kadar Güvenilir?

adı dünya sağlık örgütü, ingilizcesi world health organization  kısaltması who. cuk oturuyor. son pandemilerle gördük ki adında dünya ibaresi olan fakat dünyayı pek de kucaklamayan bir birleşmiş milletler kurumu. acaba gerçekte kim bunlar? ikinci dünya savaşı'nın küllerinden doğan diğer dünya örgütleri gibi (imf, bm) dsö de sağlıkla ilgili uluslarötesi bir kurumdur. üye ülkelerin bm'deki güçleri orantısında oylama yapıldığı için, gerçekten demokratik seçim prosedürlerine tabi değildir.

birleşmiş milletler, imf, dsö gibi kurumlar, görevleri gezegensel ölçekte önemli eylemleri koordine etmek, iyileştirmek ve güçlendirmek olan muazzam bir ahtapotun kollarına benzerler bir bakıma. bu arada bir noktayı açıklayalım; bu kurumların hepsi, her biri kendi uzmanlık alanlarında olmak üzere aynı hedefler için çalışırlar ve hepsi bm 'ye fon sağlayan ülkelere hizmet ederler.

dsö'nün resmi sitesine bir göz atarsanız, elbette bu örgütün lekesiz bir kaydı olduğu ve insani davranışları için övülmeyi hak ettiği izlenimini edineceksiniz. ama örneğin, gündemi iyi takip etmiyorsanız dünya saglık örgütü'nün 2009'da dünya çapındaki aşı kampanyası kapsamında ilaç şirketleri ile yolsuzluk ve gizli anlaşma suçlamalarına maruz kaldığını, suçlamaların oldukça ağır olduğunu; güvenilir bilim adamları, araştırmacı gazeteciler ve ciddi kurumlar tarafından eldeki net ve kuvvetli delil ve argümanlarla yapılmış olduğunu bilemeyeceksiniz.

dsö ile ilaç üreten ilaç firmalar arasında bir işbirliği olmasının belirli bir mantığı olduğu doğrudur. bununla birlikte, belli küresel sağlık sorunları ve çözümleri ile ilgili dsö bir ilaç firması ile işbirliğine gitmişse bununla ilgili sorular sorabilmemizin de bir mantığı olduğu doğrudur.

dsö uzmanları ve ilaç endüstrisi arasındaki yakın bağların çok tehlikeli, çok belirsiz ve çözülmesi zor olduğu hala bilinen bir gerçek. hiv için uzun yıllardır süren aşı ve ilaç geliştirme cephesinde, 2002 sars mücadelesi cephesinde, 2005 yılı kuş gribi mücadelesi yönetiminde, mers ve ebola salgınlarına ilaç ve aşı geliştirilmesi - tedavilerde kullanılacak medikasyonların ilgili ülke ve kurumlara tavsiyesinde ve günümüz covid-19 pandemisinde tek tek açıklamaya yer bırakmayacak kadar çok sayıda skandal ve yolsuzluk yaşandı ve halâ yaşanıyor.

dsö'nün bu durumunu iki ayrı uzman görüşü ile örnekleyelim;

bir dönem, norveç sağlık hizmetleri bilgi merkezi'nden andrew oxman ve atle fretheim ve kanada'daki mcmaster üniversitesi'nden dr. john lavis, dsö yönetimi ile dsö'nün ilaç tavsiyeleri ve dünyaya yönelik çeşitli sağlık tavsiyeleri hakkında görüşürler. görüşmenin ardından dsö'nün tavsiyelerini analiz ederler ve andrew oxman bu analizin sonucunu açıklar: “vakalara ve küresel sağlık sorunlarına nasıl hazırlandıklarını bilmeden dsö'nün tavsiyelerine güvenilebileceğini değerlendirmenin zor olduğu sonucuna vardık!”

bir diğer uzman görüşü ise bizzat dsö'nün kendi içinden. dsö araştırma direktörü dr. tikki pang, “güvenilirliğimizin tehlikede olduğunu biliyoruz” diyor ve ekliyor: "zaman eksikliği, bilgi ve para sıkıntısı dsö'nün düzgün çalışmasını bazen tehlikeye atabilir.”

örgütün bazı üst düzey yetkilileri, birçok durumda dsö'nün bir tavsiyesinin geçerli bir temeli olduğu kanıtının mevcut olmadığını da itiraf etmiştir. zorlu bir hastalığa karşı yeteri kadar denenmemiş ya da daha iyisi varken vasat ilaçları, içinde para dönen kendi kapalı ilişkilerinin neticesinde hastalara veya ülkelere tavsiye etmek gibi skandalları mevcuttur dsö'nün.

hindistan ve çevresinde polio, afrika'da sıtma, ebola veya tetanoz gibi hastalıkların tedavilerine çözüm olarak bill gates isimli hayırsever bir milyarderin kişisel ajandasını takip ederek çalışmalar yürütmüşlerdir. dünya üzerinde birçok sivil toplum kuruluşu ile çatışmalı hale gelmişler; haklarında afrika, güney amerika ve hindistan'da davalar açılmıştır.

yine bill gates tarafından dünya nüfusunun düşürülmesine katkı sağlaması amacı ile kullanılacak sterilite aşılar üretmeleri maksadıyla kendilerine devasa bağışlar yapılmıştır.

diğer karanlık konular da cesur araştırmacılar tarafından ortaya çıkarıldı: kolesterol ve statinler, mobil telefon ve elektromanyetik radyasyonun zararlılığı hakkındaki verilerin manipülasyonu ve elbette, gerçekte ciddi şüphelerin olduğu ve ilaç şirketlerinin milyarlarca dolar kar elde etmesini sağlayan 2009 viral h1n1 salgını olayı, dsö'nün yolsuz vukuatlarından sadece birkaçı.

bu konu da örneksiz kalmasın; wall street'teki jp morgan bankası, esas olarak dsö tarafından yayınlanan domuz gribi pandemi uyarısı sayesinde, albert osterhaus tarafından yürütülen eswi'nin çalışmasını da finanse eden ilaç devlerinin 7.5 ila 10 milyar dolar kar elde ettiklerini söylüyor.

hemen bu olayın bitiminde, dsö 'nün pandemi tanımını değiştirmiş olması dikkat çekici değil mi? eski virüs, hızla yayılan, bağışıklığı olmayan ve yüksek oranda hastalığa ve ölüme neden olan bir canavardı. ilaç devleri birkaç on milyar dolarlar kazandıktan sonra, pandemi kaldırılıp, o, hızla yayılan, bağışıklığı olmayan virüs tanımı grip salgını kategorisine çevirilerek sınıflandırıldı.

sonuç:

günümüzün pandemileri ve geleceğin diğer sağlık felaketleri için bizim için çalıştığını bildiğimiz, sağlığımızın küresel olarak istikametini ufak birkaç açıklamasıyla bile belirleyebilen, bizim için her şeyi basitleştiren bir üst sağlık örgütüdür.

dhö'nün argümanları: soru sorma,  aşı ol, `hayırseverlikle dolup taşan ilaç firmaları bizi kurtarmak için gece gündüz çalışıyorlar`

orijinal misyonu birkaç kişi için mali kazanç sağlamak uğruna dünya sağlığını kullanmak.

sonuç: `dsö ile birlikte , çok daha iyi bir sağlık içerisindeyiz.`

kaynakça:

https://www.globalresearch.ca/…rruption-who/5702045
http://en.wikipedia.org/wiki/league_of_nations
http://en.wikipedia.org/wiki/united_nations
http://www.greenpeace.org/france/news/ogm-monsanto
http://www.lanutrition.fr/…cardiaque-a-1708-90.html
http://www.globalresearch.ca/…?context=va&aid=17184
http://polidics.com/…is-a-complete-fabrication.html

COVID-19 Aşısı Konusunda Dünya Şu An Hangi Noktada?

Ebeveynler, Karantinadaki Çocukların Psikolojisi İçin Nasıl Davranmalı?