Pandemi Süresince Kira Karşılığı Seks Talebinin Artış Göstermesi

Karantina ve işten çıkarımlar nedeniyle pandemi döneminde kirasını ödeyemeyen veya ev arkadaşı olarak bir eve yerleşmek isteyen kadınlardan seks talep edilmesi, salgının en düşündürücü sonuçlarından biri olarak karşımızda duruyor.
Pandemi Süresince Kira Karşılığı Seks Talebinin Artış Göstermesi
iStock

ingiltere'de covid-19 sürecinde kira karşılığı seks teklif eden ev sahiplerinin sayısı oldukça artmış. 2018 yılında yapılan bir araştırma ise 250.000 kadının kira karşılığı seks teklifini kabul ettiğini gösteriyor bizlere.

londra (thomson reuters vakfı) - konut uzmanları, koronavirüs karantinaları ve işten çıkarmaların birçok kişinin kiralarını ödemekte zorlanmasına ve kira karşılığı seks talep eden ev sahiplerinin sayısının artmasına sebep olduğunu belirtmiş.

ulusal adil konut ittifakı (nfha)'nın amerika birleşik devletleri genelinde 100'den fazla adil konut grubuyla yaptığı anket, koronavirüs pandemisi sırasında cinsel taciz şikayetlerinde %13 artış olduğunu ortaya koymuş durumda.

mülk yöneticisi tarafından tahliye edilmek istenen bir kadın, nfha web sitesindeki bir podcast'te "ev sahibimle seks yapmasaydım beni dışarı atacaktı. bekar bir anne olarak başka seçeneğim yoktu. evimi kaybetmek istemedim." şeklinde konuşmuş.

kira karşılığı seks son yıllarda artan konut maliyetleri nedeniyle amerika birleşik devletleri ve ingiltere'de giderek artıyor. hayır kurumları, cinsellik karşılığında kirasız konaklama sunan çevrimiçi reklamlardaki artışın altını çiziyor.

koronavirüs pandemisi altında, karantinalar ve seyahat kısıtlamaları birçok işletmeyi kapılarını kapatmaya zorladığı için dünya çapında milyonlarca insan işini ve gelirini kaybetti. kuzey amerika ve avrupa'daki yetkililer, insanları evsizlikten korumak amacıyla nakit yardımlar, kiraların dondurulması ve tahliyelerin yasaklanması gibi uygulamaları yürürlüğe soktu.

nfha'nın genel danışmanı morgan williams, "özellikle bir pandemi sırasında tahliye ile karşı karşıya kaldıklarında gerçekten savunmasız olan insanlar bazen imkansız seçimlerle karşı karşıya kalıyorlar. ev sahipleri bu güvenlik açığından yararlanıyorlar.

kira karşılığı sekse ilişkin veriler oldukça az. konuyla ilgili sınırlı farkındalığın yanı sıra mağdurların fuhuş suçlamalarıyla karşı karşıya kalabileceği anlamına gelen yasal belirsizlikler istismarların genellikle bildirilmediğini ve cezasız kaldığını gösteriyor." demiştir.

konut yardım kuruluşu shelter england tarafından 2018 yılında yapılan bir anket, son beş yılda ülkede yaklaşık 250.000 kadından kira yerine seks talep edildiğini ortaya koymuştur. kaynak