Pantolon Ütülemenin İnce Detayları

Pantolon ütülerken zorlananlar için A'dan Z'ye bu işin incelikleri.
Pantolon Ütülemenin İnce Detayları
iStock

- pantolonun orijinal ütü çizgisi kaybolana kadar beklemeyeceksin. o çizgi kaybolmadan ütülenmeli. bu birinci kural.

- ikinci kural, pantolonu ütü tahtasına çok düzgün yerleştireceksin ve önce ellerinle ütüleyeceksin. pantolon tahtaya iyice yapışacak böyle.

- üçüncü kural, pantolonun bir bacağını, pantolonun beline doğru kaldırıp yatıracan. önünde tek bir bacak kalacak.

- dördüncü kural pantolonun üzerine tülbent serecen. tülbenti kaldırıp o orijinal çizginin bele yakın yerde bittiği noktanın düzgün olup olmadığını kontrol edecen ve düzgünse, tam o noktaya, tülbentin üstünden başparmağınla basacan. başparmak basılıyken, pantolonu paçadan biraz daha gerdirecen ki, orijinal ütü izi belirginleşsin.

- sonra tülbent üstünden, paçadan bele doğru yavaşça ütüleyerek geleceksin. bu arada başparmağın tülbent üstünden, orijinal ütü izinin bittiği noktayı sabitlemiş durumda olacak. kolumu o kadar açamam yani bir elimin başparmağı pantolonun beline yakın bi yere basılıyken, diğer kolum paçasına uzanmıyor dersen, dizden bele kadar bi ütüle, sonra dizden paçaya bi ütüle. mevzua parmak basacan yani.

- aynı işlemleri, 4 çizgi için de yapacan. bir de pantolon bacaklarının birbirine bakan yüzünü ütülediğin gibi, dış yüzünü de ütüleyecen.

- küçük bir kaptaki suyla tülbenti ıslatıp sonra iyice sıkacan suyunu. onu demeyi unutmuşum. bir de ütü yüksek bi sıcaklıkta olacak. başparmağını yakmamaya da dikkat edecen tabii.

Gömleğini Jilet Kıvamında Ütülemek İsteyenlere Altın Değerinde Tavsiyeler