Paranın Evriminin Son Halkası Bitcoin'in Yükselişi Neden Durdurulamaz?

BtcTurk aracılığı ile
Bitcoin, önümüzdeki yıllarda hayatlarımıza daha fazla entegre olacak gibi görünüyor.
Paranın Evriminin Son Halkası Bitcoin'in Yükselişi Neden Durdurulamaz?


insanoğlu alışveriş yapmak için önce takas yöntemini kullanmış

bunun eksiklerini gidermek için deniz kabuklarına geçmiş. daha sonra madeni para, banknot, kağıt para, elektronik para ve kredi kartı kullanmış. öncekinin eksikleri nedeniyle yeni paralar ortaya çıkmış. günümüzde mobilite, gayri-merkeziyetçilik, güvenlik ve şeffaf olma özellikleriyle paranın evriminin son halkası blockchain temelli alternatif paraları tartışıyoruz.

satoshi nakamoto’nun makalesi’nin ardından 2009 yılında ortaya çıkan bitcoin'in piyasaya girdiği 2010 yılında değeri 0,07 dolardı

2016 yılını ise 960 dolar ile kapattı. 2017 yılında btc fiyatı tam bir ay içerisinde %185 artarak yaklaşık 20 bin dolara ulaşmış oldu. peşinden hızlı bir düşüş sürecine girerek 6 bin dolar seviyelerine kadar geriledi. btc için future işlemlerin açılmasının bu hızlı yükseliş ve düşüşün sebebi olduğu aşağıdaki grafikten görülebiliyor. büyük yatırımcı future işlemlerin açılması ile hem spot piyasada btc satıp hem de future piyasalarda fiyat düşüşü üzerine işlem yapıp çifte kazanç elde etmiş oldular.


2018'de btc'nin 5800 dolar ile dip yaptığı söylense de bir önceki yıla göre hala %600 daha değerli ve ileriye dönük çok olumlu gelişmeler yaşanıyor

g20 toplantılarında devletler ilk defa gündemlerine kripto paraları aldılar. en üst seviye kurumların tartışmaları sonucunda kripto paralar finansal istikrar için hiçbir risk teşkil etmediği sonucuna varıldı. buna ek olarak kripto paralar için "etf" (exchange trade fund) gündemde tartışılan diğer bir konu. etf ile yatırımcılar kripto para alımına ihtiyaç duymadan borsaların oluşturdukları kripto para sepetlerini alıp satabilecekler. daha az işlem, daha az bürokrasi. devletlerin olumlu yaklaşımları ve etf gibi finansal enstrüman avantajları yatırımcıların daha güvenle kripto paralara yönelmesine vesile olacaktır.

sonuç olarak kripto para piyasaları henüz bebek piyasalar

dünyadaki toplam sermaye piyasaları değeri 80 trilyon dolar. kripto para piyasaları bu yazı yazılırken yaklaşık 300 milyar dolar değerinde. okyanusta bir damla. madalyonun diğer tarafında olan altc0in'leri de unutmamak lazım. blockchain teknolojisinin geliştirilmesine paralel olarak şirketler, fin-tech girişimleri ve start-up’lar altc0in piyasasına üretici olarak giriş yapıyorlar. her üretici önce kendi ekosistemini geliştirmeye çalışıyor, sonrasında tüm kripto para piyasasının gelişimine katkı sağlıyor. yakın zamanda reel ekonomiye entegrasyonu gerçekleşecek birçok altc0in bulunuyor. devletlerin kripto paralara getireceği regülasyonlar ile güven perçinlenecek, büyük yatırım fonları daha esnek yatırım yapabilecekler. günlük hayatta kripto para kullanımları tercih edilmeye başlanacak. 

özetle; mars kolonimizde kağıt para ile alışveriş yapmak, bugün alışverişlerde deniz kabuğu kullanmamızdan farksız olacaktır. paranın evrimi durdurulamaz.

Türkiye'nin ilk, dünyanın ise dördüncü kripto para alım-satım platformu BtcTurk'e üye olarak kripto para alım-satım işlemlerinizi güvenle yapabilirsiniz!