Paranoid Kişilik Bozukluğu Nedir?

Başkalarına karşı duyulan genel bir güvensizlik ve kuşkuculuk olarak tanımlanan Paranoid Kişilik Bozukluğu hakkında bilinmesi gerekenler.
Paranoid Kişilik Bozukluğu Nedir?
iStock

bu tür hastalar kuşkucu, alıngan, kuruntulu ve saldırgan kişilerdir. çevresinden gelecek olan tutum ve davranışlardan bir kötülük geleceği kuşkusu ile aşırı dikkatli, tetikte ve savunucudurlar. kendilerini daima haklı ve üstün görürler. başarısızlıklarını ve kusurlarını başkalarını eleştirerek ve haksız bularak akla uygun hale getirmek en tipik özellikleridir.

bu kişilik bozukluğu olan hastaları şöyle tanıyabilirsiniz

- kendisine sürekli birileri tarafından zarar verildiğini, kendisi hakkında konuşulduğunu ve çevresi tarafından sömürüldüğünü düşünürler. 

- dostlarının ya da iş arkadaşlarının kendisine olan bağlılığı ya da güvenirliği üzerine yetersiz kuşkuları vardır. 

- takipçidirler. takıntılı oldukları kişileri devamlı izlerler.

- sıradan sözlerden aşağılandığı biçiminde anlamlar çıkartırlar. 

- sürekli kin besler, onur kırıcı davranışları olur. 

- başkalarınca anlaşılır olmayan bir biçimde, karakterine ya da itibarına saldırıldığı yargısına varırlar böylece öfkeyle, karşı saldırı ile birden tepki gösterirler. 

- huzursuz ve mutsuz oldukları için kendilerini yemeğe verirler ve aşırı kiloludurlar.

bu tür kişilik bozukluğu olan hastalara her an her yerde rastlamak mümkündür

bazen aşık olduğunuz bir kişi, bazen çalışma yerinizdeki iş arkadaşınız, bazen anneniniz, bazen kardeşiniz bazen de aynı ortamda olduğunuz geçmişte sadece selam verip borçlu çıktığınız bir kişi olabilir. bu tür hastalara yapabileceğiniz en büyük iyilik gülümsemeniz ve şefkatle yaklaşmanızdır.

Şizofreniyle Mücadele Eden Bir Sözlük Yazarından Tüm Yönleriyle Şizofrenik Rahatsızlık