Parmaklarımızı Çıtlattığımızda Çıkan Ses Nereden Geliyor?

Kimilerinin hoşuna giden ancak bazılarının ise sinir bozucu bulduğu parmak çıtlatma sesi nasıl oluşuyor?
Parmaklarımızı Çıtlattığımızda Çıkan Ses Nereden Geliyor?
iStock

eklemlerimizi belirli bir şekilde bükünce neden böyle bir ses çıkar?

bilim insanları bunu farklı biçimde açıklasalar da en yaygın olanı kemiklerin birbirine sürtmesidir. bir başka açıklama ise, eklemlerimizin arasında baloncuk patlaması gibi ses gelmesinin nedeni gerçekten de baloncuk olmasıdır. 


çıtlatılanlar arasında en yaygın olanı parmak eklemleridir. bütün bu ses çıkaran eklemler sinovyal eklemdir. bunlar vücudumuzdaki en esnek eklemlerdir. iki kemiğin arasındaki eklem sıvısı yani sinovyal sıvı denilen yoğun bir sıvı bulunur. bu sıvıda hiyalüronik asit ve lübrisin gibi uzun nemlendirici moleküller bulunur. temel görevi eklemlerin birbirlerinin üzerinden kaymalarını sağlamaktır. bu sıvı, eklemlerden ses gelmesi açısından önemlidir. sıvıda, çözünmüş gaz molekülleri bulunur. parmak çıtlatırken eklemler arası iyice gerilir ve boşluk artar fakat sıvı miktarı sabit kalır. bu da alçak basınç oluşturur. böylelikle baloncuğun etrafını saran sıvı bir basınç oluşturup, baloncuğun patlamasına neden olur. gaz, sıvı içine dağılır ve yaklaşık 20 dakika sonra tekrar sıvı içinde çözünür.


parmak çıtlatma sesine sinir olan bazı arkadaşlar ve endişeli anneler ise bunun eklemde kireçlenmeye yol açacağını düşünür. zamanında bunu çok işiten dr. donald unger, 50 yıl boyunca sadece sol elinin parmaklarını çıtlatarak bir deneye imza attı. sonuç olarak hiç çıtlatılmamış sağ el ile 50 yıl çıtlatılan sol el arasında hiç bir fark yoktu. kendini bilime adamasından mütevellit ig nobel ödülü aldı.

ilerleyen zamanlarda yapılan çalışmalar gösterdi ki parmak çıtlatmak; ellerin şişmesine ve kavrama gücünün azalmasına neden olabilir. ama kanıtlanan en büyük tehlikeli insanların sinir olmasıdır.

El Parmaklarımız Neden Farklı Boydadır?