Pazarlık Konusunda En Cimri İnsanı Bile Cebinden Çıkaran Oluşum: Sahibinden Ölücüleri

Ekşi Şeyler'de daha önce Donanımhaber ölücüleri konusuna değinmiştik. Şimdiki ölücülerimiz onlar kadar değiller belki fakat yine de çok orijinaller. Karşınızda Sahibinden.com ölücüleri!
Pazarlık Konusunda En Cimri İnsanı Bile Cebinden Çıkaran Oluşum: Sahibinden Ölücüleri
iStock.com


fiyatı 6.000 tl olan oldukça kaliteli bir koltuk takımını alıp salona yerleştiremedim. boyutlar showroomda görünene göre oldukça büyük çıkınca doğru düzgün kullanmadan satışa koydum.

mağaza belli, satış fiyatı belli, ürün faturalı. sahibinden.com'da açtığım ilanda fiyat 3.500 tl.

gelen mesaj aynen şu (yazım hataları ile birlikte)

"selamlar ozz bey sanırım az kullanılmış bir ürün.. fiyat çok pahallı 2. elciyim. biz en iyi müşteriye bunları 2. el 1000 lira civarında satıyoruz. son ne olur?"

"tamam gelin alın 1.000 liraya" diye cevap attım.

eskiden kullanıp epeydir kenarda duran cep numaramı verdim. aradılar konuştuk, evin karşısındaki özel güvenlikli bir sitenin adresini verdim. adamlar yarım saat sonra rulo naylon yüklü koca bir kamyonetle karşı sitenin kapısına geldi.

artık kullanmadığım ve kullanmayı düşünmediğim hattımın sim kartını kırıp çöpe attım. kahvemi sigaramı ayarlayıp elemanların güvenlikler tarafından yaka paça siteden kovalanmasını izledim.

ölücülere ölüm..

kapalı kutu yani sıfır ve faturalı verdiğim bir ilan için belirlediğim fiyat 1100 tl iken ;

- 450 tl veriyim ,çocuk sevinsin

diye mesaj atan ölücülerdir.

bundan 1-2 ay kadar önce playstation 3 satışa koymuştum ve bu siteden de bir ilan yayınladım. bir ay içerisinde türlü abukluklarda teklif aldım. öyle böyle değil ya. 600 lira dediğim ürüne "buna 300 veririm, bu fiyatın üstünde bulursan da şanslısın" diyecek kadar. bir süre sonra sanalpazar'da sattıktan sonra ilanımı silmedim ve gelen abuk mesajlara aynı abuklukta cevaplar verdim. bir tanesini birebir aktarayım:

a: 400 tl (ulan öküz, bir merhaba der selam verir insan)
b: 410 tl
a: uyar
b: 420 tl?
a: olmaz
b: :( ben de o zaman konsolu 400'e başkasına veririm :p
a: 420
b: yok kardeş çok kırdın beni artık 450 versen ancak satarım.
a: tamam son fiyat
b: sana yok ps ms satmıyorum

çok fazla ürün satan biri olmadığım için sahibinden şöyledir böyledir diyemem ama gelen tekliflerin hemen hemen hepsi bunun gibi mezarcılığın, ölücülüğün son noktasıydı. bir de adamı keriz yerine koyma çabalarına tilt oluyorum. tek akıllı sensin allahın çomarı.

olm burda arabaya takım elbiseyle takas öneren insanlar var siz neden bahsediyosunuz ya..

ufak tefek şeyler ve bir de arabamı satarken tanıştım birkaçı ile. önceleri sinirleniyordum, kızıyordum, mesajla tartışmalara giriyordum. sonra baktım ki insan gibi laftan anlamıyorlar. yeni bir yöntem buldum. 

teklif ne olursa olsun, mesela 1500 tl demişim, teklif "800 tl veririm" gibi ise, "biraz düşüneyim, mantıklı gibi" diye cevap mesaj atıyorum. sonra hayatıma devam ediyorum, adam arada ne oldu vs gibi yeni mesajlar atınca da "hala karar veremedim" gibi kısa ama ümit veren mesajlar atıyorum. en son da hak ettiği fiyattan satılınca son mesajı atıp acayip keyif alıyorum.

149.500 tl'lik araç ilanına gelen mesajlar (bkz: noktasına virgülüne dokunmadan):

- selamunaleykum agbı hayırlı satışlar 140b,in lira olursa yarın almak ısterım kadıkoydeyım

- 140 tl olurmu abı son param ıyı gunler

- 135000 e düşünürseniz 0532466****

- mrh..arac 140.000 tl olursa goruselim

- selam. ınsaat ıscılıgı ıslerı yapıyorum. hafrıyat ıslerı yapıyorum.paletlı eskavatorum var. bına yıkım ıslerı yapıyorum. ıs karsılıgı olarak arac olurmu . saygılar.

- 140.000 tl ye biterse deişen boya yoksa hemen grselşim

zamanında çok garip tekliflerle muhattap olduğum ölücülerdir.şimdi eski mesajlarımı aradım ama bulamadım maillerden bulursam capsleri eklerim.

sattığım ürün iphone 3g

takas için teklif edilenler

1) sandal. 

bildiğin sandal amk istanbul'da öğrenci adamdım beşiktaşa dentur'un yanına mı bağlayaydım amk sandalını?

2) deri mont (kuzu derisi ama)

3) muhtelif ürünler içeren takas listesi. şöyle ki abi elindeki fazla ürünleri bir güzel listelemiş attığı mesajda direk seç yazıp listeyi eklemişti. gururum hiç bu kadar okşanmamıştı.


sattığım ürün honda pcx 125 fiyat 6.500

17 yaşında çocuğun biri gece saat 03:30'da sms atıp "hla stlksa dşneblrm" gibi kriptolu mesaj attı. mesajı da anlamadım mecbur aradım meşgule attı. bi an bekledim arkasından bir sms daha atıp "bbmlr uyyr knşmyrm" diye açıklama getirdi. pezevenk beni sevgilisi gibi yaptı mecbur mesaj attım satılık hala diye. lavuğun yazdığı az çok şöyle birşeydi

"zaten ehliyetim yok 3.000 tl peşin vereyim 2 ay arayla 1.000tl taksit vereyim 5.000tl'ye anlaşalım"

herhalde dedim saat geç oldu yanlış gördüm. herif bayağı vadeyle alıp 5.000 e bağlamak istedi. olmaz dedim evkur muyum ben amk dedim. "ndn yhaaa" yazdı yemin ediyorum. adam bana trip atıyor buluşup görüşsek dudaklarını büzüp "noluğğ" der diye korktum numarasını engelledim.

direkt ekran görüntüsü veriyorum, çünkü satamayacak ve silecek.


[pre-load: motorun sıfırı 29.06.2015 tarihi itibariyle 14750 tl'dir]

ulan zaten ikinci el satıyorsun, 1200 km binmişsin, artık o 1200 km'de lastik mi öttürdün, otobanda yüksek hız youtube videosu mu kastın belli değil bi kere?

yaptığın hesabı görünce beyin halay çekerek ortamı terkediyor.

ikinci el motoru, üstünde 1 tane aksesuar yokken, "alarm taktırdım" diyerek orijinalinden 1500 lira fazlasına, yok senin beyin yakan hesabını dikkate alacak olursak da 1095 lira fazlasına satmaya çalışıyorsun?

yok yine senin dediğin gibi hesaplayacak olursak da bu sefer kendi hesapladığından 405 lira fazlasına satmak istiyorsun? oradaki 405 lira neyin ücreti? senin götünün değdiği selenin kıymeti midir? satın alan adam yüzünü gözünü sürerse şifa bulur mu, ha piç?
-

hadi tamam ilan verdin, mal mal hesapladın koydun oraya. hadi ona bir şey demeyelim. o en sondaki atarın kime lan?

"herkesin vakti kendine değerli" ne demek yavvuşak?

böyle mal insanlarla aynı oksijeni tüketiyoruz ya, ona yanarım.

bu sitede ciddi ciddi algı operasyonu yapan tipler var...

misal 300 liralık ürününüze anlaşmış gibi sırasıyla 130, 140 tl gibi yarı fiyatı civarında komik teklifler sunuyorlar...

birden fazla bu rakamlarda teklif aldığınızda, "acaba ben mi fiyatı 300 diyerek fazla istedim" , "malın satılacak değeri esasında bu muydu ?" gibi bir iç ses devreye giriyor...

kanmayınız... duruşunuzu bozmadan yapabileceğiniz ufak bir güzellik yaparak ürünü satınız...

olası bir zor durum ve suistimal halleri yaşamamak adına ilan açmadan önce iyi bir fiyat araştırması yapınız...

nakit paranın gerçek paradan 3 kat daha değerli olduğunu düşünür bu mezarcılar. 500 liralık ilana "hemen bu akşam nakit 250 veririm" diye mesaj atarlar. sanki bana 250 milyon dolar nakit çıkartıyor pezevenk

göt olanları mevcuttur.