Pek Çok İnsana Göre Dünyadaki En Lezzetli Kahve Çeşidi: Etiyopya Kahvesi

Bölgeden bölgeye hatta mevsimden mevsime değişkenlik gösteren kahvenin en iyisi, deneyimlilere göre Etiyopya'da üretileni.
Pek Çok İnsana Göre Dünyadaki En Lezzetli Kahve Çeşidi: Etiyopya Kahvesi
iStock

keskin tat ve kokulu, kuvvetli kahve. topraksı ve baharatsı lezzetlerin karışımını bünyesinde barındırır. herkesin damağına hitap etmeyecek kadar nevi şahsına münhasır çekirdektir.

Etiyopya'nın kahve bölgeleri.

tadı baharatlı otsu bir karaktere sahip kahvedir. 2000 yıllık etiyopya efsanesine göre bir çoban arazide koyunlarını otlatırken koyunların ağaçtan düşen kırmızı meyveleri yemeleri sonucu keşfedilmiş. aynı efsaneye göre koyunlar bu meyveleri yedikten sonra enerji patlaması yaşayıp hoplayıp zıplamaya, birbirleriyle dans etmeye başlamışlar. bunu gören çobanın da o kırmızı meyveleri yedikten sonra koyunların dansına katıldığı belirtilerek kafeinin etkileri vurgulanır.
gerçi bu efsaneyi genel tüm kahve hikayelerine uyarlayanlar da olmuştur ama orijinalinin etiyopya efsanesi olduğu belirtilir.


uzmanlar etiyopya’daki ormanlarda yabanı ağaçların azaldığını, kahve toplamanın hala yıllar önceki gibi eski usul elle yapıldığını, günümüzde o ortamlar için hala yeni teknik geliştirilmediğini belirtmişler.

elbette dünyada 60- 80 ülkeden fazla belirli bölgelerde kahve toplama işi modern yöntemlerle yapılmasına rağmen etiyopya’nın bazı bölgelerinde hala eski yöntem devam ediyormuş.
etiyopya kahvesini diğer kahvelerden ayıran aroması ve tadı farklı. hafif dumanlı sigara veya yakılmış bitki tadında olan kahve cinsleri vardır. ( etiyopya'nın volkanik yüksek topraklarında kavrulan kahve çekirdeklerinin bu kahveye bergamut ve baharat tadı verdiği çok severek içtiğim kahve firması zoega'nın kahve paketinde yazar.)

bu kahvenin kırmızı soğan marmelatı ile iyi gittiği söyleniyor. soğan marmelatı olur mu demeyin? bu marmelat isveçlilerin noel yemeklerinde yapılır. basit bir tarifle yapılan marmelat ekmek peynir ve diğer tuzlu besinlerle acı bir etkileşime girerek ağızda otsu bir tat bırakır. konumuz etiyopya kahvesi olduğundan konunun dağılmaması için buraya kırmızı soğan marmelat tarifini yazmıyorum. ilgilenen olursa yeşillendirerek tarifin türkçesini gönderirim. sade içiyorum ama genelde tiramisu, crème brulé, sorbet och pannacotta, çikolata ile birlikte içimi öneriliyor.

endonezyalı kahve gurmesi bir arkadaşımın söylediğine göre, dünya üzerindeki en keskin kahve kokusuna sahip, hazmı en kolay ve en lezzetli kahve çeşidi.

brew mood'un demleme tarzından mıdır bilmiyorum ama orada denediğimde pek sevemedim. starbucks'ta ise özellikle rica ettim ve yeni paket açmalarına rağmen tadı bayatmış gibi geldi. daha sonra tekrar şans vererek, başka bir şubesinden aldım ve evde kendim demledim. ekstra badem sütü kullandım. nefis bir şey çıktı ortaya. bu girdiyi yazarken bana eşlik ediyor ve dile gelerek artık işlerine yoğunlaş diyor hatta.

3. Dalga Kahve Akımı İçinde Tüketilen İçeceğin Literatürdeki İsmi: Nitelikli Kahve