Pekin'deki Yasak Şehrin Avlusunda Bulunan Dev Kazanların İlginç Hikayesi

Yaklaşık 500 yıl boyunca Çin İmparatorluğu'na ev sahipliği yapan ve Pekin'in ortasında yer alan Yasak Şehir'e bir ziyarette bulunan Sözlük yazarı ''nomisma'', yasak şehrin ortasında yer alan kazanların hikayesini anlatmış.
Pekin'deki Yasak Şehrin Avlusunda Bulunan Dev Kazanların İlginç Hikayesi
iStock.com

9 kasım 2016 trump'ın abd başkanı olması olmasının ardından çin'de yasak şehir'i ziyaretimiz sırasında çinli bir arkadaşımın anlattığı çin efsanesi aklıma geldi. günün anlam ve önemine binayen sizlerle paylaşayım.

pekin'de bulunan yasak şehir'in avlusunda kocaman kazanlar var. bu kazanların bir kısmı bronz kazan bazıları da bakır. bu kazanların hikayesi şöyleymiş; 


imparatorluk kahinleri bir gün imparatorun huzuruna çıkarak, çin'i çok büyük bir felaketin beklediğini söylerler. kahinlere göre 7 gün ve 7 gece boyunca bardaktan boşalırcasına yağmur yağacak, nehirlere taşacak, pek çok köy ve kent sular altında kalacak, hayvanlar telef olacak. fakat kahinlere göre asıl felaket bu tufandan sonra başlayacaktır bunun nedeni ise söz konusu felaketlere neden olacak olan yağmurun suyundan içen herkes delirecektir. kahinleri dinleyen imparator paniğe kapılır ve önlemler almaya başlar. sarayın sarnıçlarına su depolatır, yeni kuyular açtırır ve bütün sarnıç ve kuyuları yağacak yağmur suları ile temas etmemesi için mühürletir. ne kadar kap, kacak, testi vs varsa hepsini felaket öncesi sular ile doldurtur ve suları depolayacak yer kalmayınca da sarayın avlusuna büyük büyük kazanlar döktürür çünkü bu kazanları koyacak başka yer kalmamıştır.

iStock.com


günler geçer ve felaketi başlatacak olan tufanın ilk damlaları çin'in üzerine düşmeye başlar. gerçekten de yedi gün yedi gece aralıksız yağmur yağar ve tıpkı kahinlerin dediği gibi pek çok yeri sel basar. sarayda yaşayanlar depolarda bulunan eski sulardan içerler ve hayatlarına normal bir şekilde devam etmektedirler. kısa süre içerisinde sarayın dışında bulunan bütün halk içtiği sular yüzünden delirmiştir. aylar sonra sarayın su stoğu azalmaya başlayınca imparator saray halkının depo ve kazanlardan su içmesini yasaklar. artık kazanları sadece kendisi kullanmaya başlamıştır. kısa süre içerisinde bütün hanedan, haremağaları, görevliler, generaller, danışmanlar saray ile irtibatı olan herkes delirmiştir. imparator bu duruma daha fazla dayanamaz çünkü insanların davranışlarına bir anlam vermez, dünya yaşanmaz hale gelmiştir. en sonunda gider ve bir akarsudan su içer. artık imparatorda delirmiştir. rivayet edilir ki o günden sonra bütün dünya çıldırmış bir haldedir fakat herkes deli olduğu için kimse bu durumun farkında değildir.

iStock.com


işte çin efsanesi böyle sevgili suserlar. ne zaman bir toplumun, cemaatin veya grubun hareketlerine anlam veremesem bu efsaneyi anımsar ve gülümserim. ama ne olursa olsun yağmur sonrası suları en çok bizim atalarımız içmiş gibi, her gün bir abukluk her gün bir olaylar silsilesi. uzaktan bakınca baya eğlenceli bir ülkeyiz.