Pençesini Wolverine Gibi Derisini Parçalayarak Çıkartan Acayip Hayvan: Korku Kurbağası

Wolverine'e sadece pençeleri değil, epey kıllı olmasıyla da benzeyen bu enteresan arkadaşı tanıyoruz.

korku kurbağası ve tüylü kurbağa olarak da isimlendirilen bu kurbağa türünün diğer ismi ise wolverine kurbağasıdır. şu fotoğrafta da göreceğiniz üzere kurbağamızdaki kılların ve wolverinin saç ve favorilerinin ne kadar benzediği aşikardır. belki de wolverine bu arkadaştan esinlenmiştir.


neyse şakayı bir kenara bırakarak konuya başlayalım

genel olarak orta afrika'da yaşayan bu arkadaşın dişileri 8-11 cm iken erkekleri yaklaşık 10-13 cm civarındadır. asıl wolverine'e benzeme amacı ise bir tehlike anında ellerinden pençeler çıkarmasıdır. hemen aklınıza ne var kedilerde pençe çıkarıyor diyebilirsiniz.

fakat bu arkadaş bu pençeler parmak kemiklerini kırarak ortaya çıkarıyor. harvard üniversitesi karşılaştırmalı zooloji müzesi'ndeki david blackburn ve meslektaşları , korkunç davranışın bir savunma mekanizması olduğunu düşünüyor.

diğer bazı türlerin bazı bölgelerinde keratin veya kemik çıkıntıları bulunurken (aşağıdaki gibi) bu arkadaş wolverine'e özenerek ayak parmağının kemiklerini kasıtlı olarak kırarak, deriden çıkartıyor.

Keratin veya kemik çıkıntıları bulunan başka bir canlı.

bu işlemi bir kas sel bir bağlantı tarafından yapıldığı düşünülüyor. kemiği tutan kas kasılıyor ve kemiğin uç kısmında bulunan başka bir kemik yapısından ayrıldığını görüyoruz:


bu çıkan yapı tam anlamıyla bir kedinin pençesi gibi görünebilir, ancak kırma ve kesme mekanizması çok farklı ve benzersiz. ayrıca pençelerdeki gibi koruyucu bir keratin yapıya sahip değildir. işin ilginç yanı kırılan yapının geriye çekilme tam olarak mekanizması bilinmemektedir.

kaynak