Pentagon, NASA ve ABD Ordusunun Yazılımlarını Hackleyen Adam: Gary McKinnon

"Dünyanın en büyük askeri yazılım hack'ini yapan adam" olarak bilinen bu 54 yaşındaki İskoç'un hikayesine göz atmanızı öneririz. Kimdir bu Gary McKinnon? Ne yapmıştır?
Pentagon, NASA ve ABD Ordusunun Yazılımlarını Hackleyen Adam: Gary McKinnon

pentagon, abd savunma bakanlığı, nasa (amerikan havacılık ve uzay dairesi), abd ordusu, abd donanması… dünyanın belki de en iyi korunan yerleri. ama , emperyalizmin temel direği bu kurumlar bir dönem -ve belkide hala- tek bir insanla uğraşmak için canlarını dişine takmışlardı: gary mckinnon. londra’da yaşayan bir ingiliz vatandaşı. 44 yaşında, işsiz bir bilgisayar sistem yöneticisi. abd’nin isteği üzerine 2002'de tutuklanmış ve serbest bırakılmıştı. 2005 haziran’da tekrar ingiltere'de tutuklandı ve koşullu olarak serbest bırakıldı. abd, ingiltere’den gary mckinnon’u istiyor, kendi mahkemelerinde yargılamak için.

peki gary mckinnon ne yaptı da bu kadar “önemli” yerlerin hedefi haline geldi?

2001 ve 2002'de abd’de bulunan 97 bilgisayar sistemine girdi. fakat bunlar sıradan bilgisayarlar değildi. biri pentagon’a ait olmak üzere, nasa’ya, abd ordusu, hava kuvvetleri ve donanmasına, abd savunma bakanlığı’na ait bilgisayar sistemleriydi hepsi de. bu nedenle, internet üzerinde “solo” diye bilinen gary mckinnon’a pentagon hacker da deniliyor. onun yaptığı, herhangi bir devlet ya da ordusuna dönük o güne kadar yapılmış en büyük ve kapsamlı saldırı. abd, canevinden vurulmuştu ve bunun bedelini ağır ödetmek istiyor, gary’i kendi mahkemelerinde yargılama peşinde, ingiltere’de -bildiğim- en son açılan davada 70 yıllık hücre hapsi isteniyordu.

gary mckinnon, ele geçirdiği abd ordusuna ait bir bilgisayara şöyle bir not bırakmış: “abd’nin yabancılar politikası bugünlerde devlet destekli terörizmle aynıdır. ben solo, size zarar vermeye, hem de en üst seviyede devam edeceğim”. saldırılardan birinde washington’da, orduya ait yaklaşık 2000 bilgisayar 24 saat boyunca internete çıkamamıştı. gary mckinnon’un herhangi bir devlet, örgüt ya da grupla ilişkisi bulunamamış. yani tek başına kendi halinde bir adam. ne insanüstü bir takım güçleri var, ne de çok güçlü araç ve silahları… tek sahip olduğu teknik bilgisi. kendisine daha karlı hedefler seçebilirdi, mesela bankalar ya da büyük online ticaret siteleri, oldukça büyük miktarda para elde edebilirdi. girdiği bu bilgisayar sistemlerinden elde ettiği bilgileri satarak da bunu yapabilirdi.

fakat hedefi bu değildi

öyle ya da böyle abd’ye zarar vermek istemiş ve bunu başarmıştı. tüm bu işlerde ona yardımcı olan ise kırdığı bilgisayar sistemlerinin kullanıcılarıydı. kullanılan kötü işletim sistemi (yani ms windows) ve zayıf parolalar sayesinde gary’nin işi oldukça kolaylaştırılmıştı.

tek bir insanın, dünyanın en iyi korunan kurumlarına karşı giriştiği tek kişilik savaşın hikayesi, gary mckinnon...

uzaylılar?

girdiği yerlerde "dünya dışında görevli personel", "filodan filoya gemi transferleri" gibi bilgileri de gördüğünü ve bütün bunların solar warden isimli gizli bir uzay programı kapsamında olduğunu da iddia etmiştir kendisi. kendisine bu gemiler donanmaya ait olamaz mı diye sorulduğunda, "olmadığını biliyorum" demiştir.

hatta daha da detaya inip, abd'nin ele geçirdiği dünya dışı uzay araçlarına ters mühendislik uyguladığını ve bu sayede özellikle abd ordusunun anti-gravity (anti-yerçekimi), füzyon roketleri ve daha geniş bilinen birçok teknolojiye sahip olduğunu söylemektedir.

uzaylılara dair en önemli ifşayı gary mckinnon, abd'nin askeri bilgisayar sistemlerine sızarak indirdiği belgelerle çok evvelden yapmıştı

ve yine the x files ile aynı teoriler kurgu olarak konuya ilgili kesimin kulağına son sezona kadar yarım yamalak da olsa çalınmıştı. ki bu seride şehirlerin içme suyuna devlet tarafından çeşitli kimyasalların sırf deney amaçlı karıştırılmasından ve buna benzer sayısız konu bilinçli bir şekilde sızdırma amacıyla konu edildi ve bunların birçoğunun gerçekten yapıldığı sonradan açığa çıktı.

gary mckinnon, mars'ta dünyaya ait bir tesis olduğu gibi sayısız iddiayı indirdiği çeşitli dokümanlara dayanarak iddia etmişti. bundan bir kaç yıl öncesine kadar altta verdiğim google mapın mars haritalarına ait linke tıklandığında en başta yer alan şuna benzer görüntülere ulaşılabiliyordu:

Burasının Mars yüzeyi olduğu iddia edilmişti.

bu görüntüleri o günlerde konuyla alakalı bir haberi okuyarak 4-5 sene öncesine kadar kendim de görebiliyordum ve var olduğunu zaten altta verilen linki de yine aynı haberin referansıyla kontrol etmiştim. fakat artık bu görüntülere harita üzerinde erişilemiyor.
https://www.google.es/….3862305,6165m/data=!3m1!1e3

velhasıl kelam bu muhabbetten insanlığın payına çıkacak olan yeni bir dünya devleti yani yeni dünya düzeni olacak. gerisi kuru laf kalabalığı.

ekleme: önce şu linki şuraya bırakayım. https://cloud.google.com/…-platform-expands-to-mars

google'ın konu hakkında yaptığı resmi açıklama. aslında şakaymış ve bu konuda google'ın hedefinin tam o konumda marsta bir tesis kurma vizyonunu yansıtıyor olduğu vesaire.
yalnız şu hususu belirtmemde fayda var: bu konuyla benim ilk karşılaştığım tarih 2015 sonunda odnoklassniki'deki bir grupta paylaşılan rus menşeili bir haber vasıtasıyla olduğunu belirtmem gerekiyor. ilerleyen tarihlerde ise bu ve buna benzer itibarsızlaştırmaya yönelik haberler yayıldı. açıkçası bu konuyla ilk karşılaşmam google'ın verdiği link üzerinden olsaydı belki bu konuya itibar etmeyebilirdim fakat google'ın 2017'de yaptığı açıklamadan çok önceleri gündeme gelmiş bir konu bu.