Pentagon'un Yayınladığı UFO Görüntülerine Dair Merak Edilenler

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, daha önceki yıllarda çekilmiş bazı UFO görüntülerini doğruladı. Tüm dünyanın bir anda dikkatini çeken bu görüntülere dair akılarda kalan soru işaretlerini gidermeye çalıştık.

Nedir bu video?

3 adet ne olduğu anlaşılamayan uçan cisim görüntüsü abd deniz kuvvetleri'ne bağlı f-18 pilotları tarafından çekilmiş. airforce değil, navy pilotları. yani uçak gemisine bağlı çalışan pilotlar bu arada. okyanus üzerinde eğitim uçuşu sırasında karşılaşıyorlar cisimlerle.  

şu anda gündem olan videolar 2004, 2015, 2015 yıllarına ait.

videolar ilk olarak abd hükümeti tarafından değil, özel girişim ve gökyüzü fenomenleri üzerine bilimsel araştırmalar yapan bir şirket olan to the stars academy of arts & sciences tarafından aralık 2017 ve mart 2018'de yayınlandı.

hükümet normalde konuya sessiz kalmıştı. to the stars academy, 2004 yılında ilk videoyu çeken ve videoda sesi de kaydedilmiş olan f-18 pilotunun adını açık şekilde verdi. pilotlarla gazeteler, tv'ler onlarca röportaj yaptıktan sonra pentagon da bu konuyu onaylamak zorunda kaldı.

bu görüntüler ve görüntüleri çeken uçağın pilotunun ifadelerine göre cisim, bilinen hava araçlarının aksine irtifa kazanırken veya hızlanırken arkasında herhangi bir yakıt vs. izi bırakmıyor. anlık yükselip alçalarak değiştirebildiği irtifa hayret verici düzeyde.

benzeri hareketleri yapabilecek hava araçları ve muhtemel teknolojilerle ilgili yapılan çalışmalarda ve araştırılan tezlerde warp drive olarak bilinen ve yapılması şuan sadece hayal olan kuramsal teknoloji ön plana çıkmış. cismin uzayı bükerek bu tür hareketleri yapması mümkün görülmüş.

bugün resmi olarak paylaşılan görüntülerin ilk olarak 2017 yılında gayri resmi kanallarla medyada paylaşılmasına ön ayak olan ve üst paragrafta bahsettiğim çalışmalarda aktif rol oynayan luis elizondo isimli eski pentagon çalışanı ki kendisi bu tür olayları araştırmakla görevliymiş, to the stars academy isimli kuruluşta yaptığı çalışmalarla cismin kullandığı teknolojinin nasıl çalıştığını büyük ölçüde çözdüklerini açıklamıştır.

kendisi yazdığı bir makalede ise cismin kaynağının sadece dünya dışı şeklinde algılanmaması gerektiğini, birçok farklı ihtimalin olabileceğini ve bu konuda açık fikirli olmak gerektiğini belirtmiştir.

kaynaklar: cisimle ilgili pentagon'un yaptığı çalışmalarla ilgili kullanılan tezler
sızan dökümanların haberi
luis elizondo 2017 cnn konuşması
videodaki uçağı kullanan pilotun ifadesi

Görüntülerin çözünürlüğü neden düşük?

öncelikle, bu görüntüler 2004 yılında abd donanmasına ait bir super hornet uçağı tarafından, tatbikat sırasında ve atflir adı verilen bir tür infrared (kızılötesi) sensör kullanılarak alındı. bu sensörler çok yüksek irtifalarda ve ses üzeri hızlarda hareket eden hava araçlarını takip etmekte kullanılır. bildiğiniz üzere yükseklik arttıkça, hava soğur. söz konusu cihazın temel çalışma prensibi de basitçe ifade ile soğuk hava içerisinde yüksek ısı yayılımlarının ayırt edilmesi esasına dayanır. dolayısıyla bu cihazdan cam gibi görüntü gelmesi beklenmez. hele ki bir de takip edilen nesne aradaki mesafeyi, hızını çok kısa sürede artırıp, azaltma yeteneğini kullanarak muhafaza edebiliyorsa...

tanımlanamayan uçan cisimler konusuna gelirsek... keşke ben de olayı şakaya vuran arkadaşlar kadar rahat olabilseydim diyorum...

1997'de Gerçekleşen Tarihin En Büyük UFO Olayı: Phoenix Işıkları