Performans-Fiyat Değerlendirmesi Yaparken F/P mi P/F mi Doğru Bir Kullanım?

Aslında çoğu kişinin hata yaptığı bir kullanım şekli bu kısaltma. Doğru kullanımı Sözlük yazarı "moon shaped pool" anlatmış.
Performans-Fiyat Değerlendirmesi Yaparken F/P mi P/F mi Doğru Bir Kullanım?
iStock

olaya başlangıçtan giriyorum: eğik çizgi adı verdiğimiz "/" ile gösterilen kesirlere bayağı kesir adı verilir. bayağı kesirleri yapısı itibariyle şu şekilde de gösterebiliriz:

pay/payda:

arkadaşlar, f/p değeri, yani fiyat/performans değeri en yüksek ürün demek, fiyatı (payı) en büyük, performansı (paydası) en küçük ürünü aramak demektir. pay büyüdükçe kesirin değeri artar, payda büyüdükçe kesirin değeri azalır. örneğin, arabanıza lastik satın alacaksınız. eğer fiyat/performans oranı yüksek ürünü arıyorsanız, hem piyasadaki en kötü yol tutuşu olan, hem çok gürültülü olan, hem ömrü çok kısa olan, hem de en pahalı ürünü arıyorsunuz demek. e güzel evladım, tüketici konumundaki rasyonel bir insanoğlunun iktisadi olarak en temel hedefi faydayı maksimize etmek değil midir? yani mümkün olan en faydalı ürünü en ucuza almaya çalışmaz mıyız? mal mıyız lan biz f/p oranı en yüksek olan ürünü almaya çalışalım?

bundan dolayıdır ki, asıl hedefimiz p/f, yani performans/fiyat oranı en yüksek olan ürünü almak olacaktır. yine lastik örneğinden gidersek, hem iyi yol tutacak, hem gürültüsüz, hem uzun ömürlü, hem de mümkün olduğu kadar ucuz olacak ki biz o ürünü alalım. yani, performansı (payı) mümkün olduğunca yüksek olacak, fiyatı (paydası) da mümkün olduğunca düşük olmalı ki kesrimizin değeri artsın, yani p/f oranı en yüksek olan ürünü alalım.

Bir İş Kurmayı Düşünenler İçin Bilgilendirici Vergi Rehberi