Petrol Şirketlerinin Tehditlerine Rağmen Kurşunun Karşısında Duran Bilim İnsanı: Clair Patterson

Clair Patterson, özellikle kurşunun zararları üzerine yaptığı çalışmalar ve buna yönelik yasak uygulamalarıyla insanlık tarihine büyük katkıda bulunmuş bir isim. "Bilim insanı nasıl olmalı?" sorusuna kuşkusuz örnek olarak verilecek bu isme ve insanlığa katkılarına bakalım.
Petrol Şirketlerinin Tehditlerine Rağmen Kurşunun Karşısında Duran Bilim İnsanı: Clair Patterson


clair cameron patterson, aslında şuan yaşadığımız dünyanın yaşını hesaplayan bilim adamıdır. pek bilmeyiz ama yaşayan insan nesli için en önemli buluşu kurşunun insan sağlığına olan zararları üzerinedir.

1965 yılında petrol yakıtına eklenen katkı maddesi olan kurşunun tüm dünyayı felakete götürdüğünü söylemiş. bunu yaparken de petrol şirketlerini karşısına almış. hatta yaptığı çalışmaların para desteğinin petrol şirketlerinden gelmesine rağmen bu durumun sonuçlarını göze alarak mücadele vermiştir. karlılıklarını arttırmanın peşinde olan petrol şirketleri, tüm gücüyle clair cameron patterson'ı bitirmeye çalışmışlar fakat 1978 de kurşunun insan vücudu ve dünya için nasıl bir felaket olduğunu kabul ettirmiştir.

clair cameron patterson zamanında kurşun kirliliğine karşı savaş başlatmayarak meslektaşları gibi kendisine vadedilen paranın huzurunu seçseydi; dünya üzerindeki tüm canlıların yok olma derecesinde bir felakete gideceği sonradan yapılan çalışmalarda ortaya çıkmıştır.

peki, kurşun insan için neden bu kadar tehlikelidir?

kurşun, vücudumuza girdiği zaman hücrelerimizin gelişip, büyümek için ihtiyaç duyduğu çinko ve demir gibi metalleri taklit eder. hücrelerdeki enzimler tarafından kullanılan kurşun, hücreyi öldürür. kurşun aynı zamanda hücreler arasındaki iletişim ağı olan nörotransmitterleri de bloke eder. hafıza ve öğrenme için moleküler reseptörleri engeller. bu, özellikle çocuklar için çok zararlıdır. kurşunla çalışan işçilerin delirmesi, buna bağlı intiharları da kaydedilmiş vakalar arasındadır.

aynı zamanda bu olay, şirketlerin ticari amaçları için bilim insanlarını yanına çekmeye çalışarak insan hayatını hiçe sayması açısından türünün ilk örneğidir.

clair p, zirkonyum kristalleri içindeki kurşun miktarı üzerinden dünyanın yaşını hesaplamış insan. dünyanın yaşını hesaplanmasının ardından patterson kurşunla azıcık kafayı bozmuş. iyi ki de bozmuş. o yüzden derin okyanus sularındaki ve eski buzullardaki kurşun miktarını da hesaplayarak bunun sığ denizlerdeki ve toplumun maruz kaldığı miktardan çok daha az olduğunu fark etmiş. bu miktardaki kurşunun insan sağlığını ve çevreyi olumsuz etkileyeceğini projelerine verilen ödeneğin kesilmesi pahasına yıllarca dile getirmiş. özellikle o zamanlar kullanılan kurşunlu benzinin (tetraetil kurşun içeren; ki bu madde yağdan çözünürlüğü yüksek olduğu için sağlam deriden kolayca geçer ve vücutta birikip zehirlenmeye yol açar bu yüzden kurşundan çok daha tehlikelidir.) kirliliğinden bahsetmiş, üreticilerle çatışmış ve fikirleri sayesinde de kurşunsuz benzin kavramının doğmasını sağlamış.
bir bilim insanı nasıl olmalı sorusunun cevabı.