"Petrolün Şu Kadar Senesi Kaldı" Açıklamaları Yapılmasına Rağmen Petrol Neden Hala Tükenmedi?

Sürekli tükendi, tükenecek denmesine rağmen petrol neden hala tükenmedi?
"Petrolün Şu Kadar Senesi Kaldı" Açıklamaları Yapılmasına Rağmen Petrol Neden Hala Tükenmedi?
iStock


şu anda dünyanın yüzde 30-35 arası aranmış vaziyette ve bu aranan yerlerden, “bütün işaretler petrol olduğunu gösteriyor” denilenlerinden bile yüzde 33 ihtimalle petrol çıkıyor. yani bu zamana kadar çıkarılan petrol dünyanın yüzde 11’lik kısmından çıkartılmış. henüz dünyanın yüzde 65’i aranmış değil. ne kadar rezerv olduğunu bilmiyoruz.

ha bir de şöyle bir durum var ki, teknoloji geliştikçe eskiden aranıp da bulunamamış, bulunmuş ama çıkartılamamış yerler de var. mesela petrol fiyatları 2014 haziranından bu yana 110 dolardan 50 dolarlara düştü, neden? çünkü amerika yeni bir teknoloji geliştirdi ve kil’in içindeki petrolü, kili suyla parçalayarak çıkarmaya başladı.

e noldu? 

tüm petrolcü ülkeler evet ya bizde de var bundan çıkaramıyoruz kanka diye ortalıkta takılmaya başladı, sonra da o ülkelere amerika bu teknolojiyi kiraladı, sattı.

teknoloji geliştikçe eski kuyuların tekrar geliştirilmesi olayı var bir de. siz sanıyorsunuz ki bir kuyu açılınca orası çöle dönene kadar alınıyor tüm petrol. nerde o basınç derler adama. rezervin en az yüzde 30'u kuyuda kalır, daha fazlası da kalabilir ve kuyu kapatılabilir, çünkü kuyunun günlük maliyeti 100 bin dolardır, senin çıkardığın petrol 75 bin dolar ediyordur, patron der ki ya 110 binlik çıkarın ya da siktir edelim kapatalım der ve kapatılır. sonra petrol değerlenince gelip onu da çıkarırlar.

türkiye’de varmış ama beton dökülüyormuş muhabbetini kimin çıkardığını söyleyeyim mi size? petrol kuyusunda çalışan, görevi boruları birleştirmek olan cahil işçi dayı.

şöyle düşünün, bir yere dükkan açtınız günde 10 bin kağıt ciro yapıyorsunuz. sonra bir baktınız, dükkanın masrafı 20 bin liraya geliyor. naparsınız? evet siz de koyarım böyle dükkana diyip beton dökersiniz.

Türkiye Neden Coğrafi Olarak Yakınında Bulunan Petrol Zengini Ülkelerden Biri Değil?