Philadephia Sokaklarında Onlarca Keşin Görüntülendiği Videonun Analizi

Geçtiğimiz gün Ekşi Sözlük'te, Philadelphia'nın Kensington bölgesinde seyir halindeki bir araçtan çekilen bir video gündem oldu. Orada yaşayan birinden bu görüntülerin ne anlama geldiğine dair aydınlatıcı bir yazı.

video için buyrun


bugün (5 ağustos) yüklenen bir diğer video


adeta film sahnesi gibi pislik içindeki sokaklar, sağda solda uyuşturucu bağımlıları... türkiye'nin suç oranı yüksek semtleri elbette var ancak bu videolardaki gibi arabayla 15-20 dk turlayıp sokak ortasında onlarca bağımlıyı görebileceğiniz bir yer olduğunu sanmıyorum.

her olayda kendi memleketini kötülemeye çalışanlara ayrıca anlam veremiyorum. o rüyadan ibaret amerika'da da böyle sokaklar-insanlar var işte kabul edin.

videoların açıklaması

videoların açıklamasında yazan özet olarak philadelphia'da artan bir uyuşturucu bağımlığılığı olduğu ve aşırı dozdan ölenlerin sayısının da arttığı anlatılıyor. insanlar morfin gibi opioidlere bağımlı olmuşlar. bir duyarlı (!) vatandaş da gidip şehrin en tehlikeli bölgesi kabul edilen kensington'daki en hızlı uyuşturucu ortamının döndüğü sokağı gezip gezip video atıyor ve duruma dikkat çekmeye çalışıyor. bu bölgede işlenen suçların %3.57'si uyuşturucu nedeniyle yaşanmış falan filan.

kensington


philadelphia


kensington, philadelphia'nın en ucuz ve köhne mahallelerinden birisiymiş. bu nedenle iyi yerlerde yaşamaya parası yetmeyen düşük gelirli insanların bile çok tercih ettiği bir yer değilmiş. burası genelde parasını uyuşturucu ve alkol ile tüketen insanların son çare olarak yaşamaya çalıştığı bir yermiş ucuzluğundan dolayı. ulan ülkenin en büyük metamfetamin imparatorluğu bile burdan doğmuş. kensington hakkında daha detaylı demografik bilgi için şehrin ve amerika'nın önemli üniversitelerinden drexel'in hazırladığı rapor şurada.

neden böyle bir ortam var orada?

kensington, aka the badlands, aka the walmart of heroin herkesçe bilinen, çevre şehirlerden ve eyaletlerden de bağımlıların geldiği, sosyolojik açıdan defalarca incelenmiş, hakkında yüzlerce makale yazılmış, doğu yakasının en büyük, bilyon dolarlık açık hava uyuşturucu pazarıdır.

The walmart of heroin: Eroinin Walmart'ı. Walmart ABD'nin en ünlü market zincirlerinden biri.

kensington'da yaşayanlar: beyazlar > hispanikler > asyalılar > siyahlar

bu pazar, şehrin başka yerlerine dağılırsa kontrol edilemez, aynı zamanda diğer mahalleliler -özellikle upper class beyazlar- rahatsız olur, öyle olacağına tek bir mahallede toplansın, tek bir mahalleli rahatsız olsun ki böylece biz de kontrol edebilelim diyen şehir yönetimi çook uzun yıllardır buraya göz yumar. her yıl yalandan bu pazarı dağıtma, mahalleyi iyileştirme çalışmaları yapar.

son yıllarda kensington'da yaşanan overdose'lar fentanyl denilen, meksikalı satıcıların çin'den getirdiği madde ile bir tür hayvan sakinleştiricisi olan xylazine'in karışımı "kensington cocktail" nedeniyle imiş.

ekleme: kensington üstünden amerika gömmek ve kapitalizmi suçlamak epey komik. zira ne amerika ne de philadelphia kensington'dan ibaret. amerika'nın da philadelphia'nın da gayet temiz, nezih, mis gibi yaşayabileceğiniz mahalleleri var. 6 yıl philadelphia'da yaşadım, ordan biliyorum.

30 yıl önce açık hava uyuşturucu marketleri hemen hemen abd'nin her büyük şehrinde vardı

kensington kadar olmasa da ufak ufak varlığını sürdürenler hala var:

1500 block 3rd ave - aka the blade - seattle
tenderloin, turk, eddy, ellis, polk, golden gate, leavenworth - san francisco
skid row - los angeles
payback pharmacy - baltimore
rogers park - chicago
allegheny commons east - pittsburgh
grand blvd&montgomery st. - st. louis
moss park - toronto
east hastings - vancouver

merak edenler için kensington hakkında/ilgili yazılmış yüzlerce makaleden birkaçı

https://www.inquirer.com/…rs-violence-20210520.html
https://www.nytimes.com/…n-opioid-philadelphia.html
https://generocity.org/…-this-is-acceptable-for-us/
https://time.com/…sington-philadelphia-photographs/
https://whyy.org/…n-the-borders-of-my-neighborhood/