Photoshop'un Ücretsiz Muadili GIMP, Öğrenmeye Değer Bir Yazılım mı?

Halen geliştirilmekte olan, açık kaynaklı ve ücretsiz fotoğraf düzenleme programı GIMP ile ilgili bilgilendirici bir yazı.
Photoshop'un Ücretsiz Muadili GIMP, Öğrenmeye Değer Bir Yazılım mı?


gimp, öğrenmeye değer bir yazılım mı?

öğrenme eğrisi evet, diktir ve insanlar bu yüzden gimp'i oldukça yadırgar. fakat öğrenmeye değer mi diyorsanız evet, değerdir. nedenlerine gelirsek; ücretsizdir, geliştirilmektedir, 25 senedir vardır, görünen o ki yıllarca da olmaya devam edecektir. yani sancılı bir süreçten sonra eliniz kolunuz gibi kullanabileceğiniz, her an indirilebilir, daima sizin yanınızda kalacak bir yazılım elde etmiş olursunuz. evet, söz konusu anlamda açık kaynaklı yazılımlar arasında en gelişmiş yazılımdır.

dijital reklam ajanslarında uzun yıllar art director olarak çalıştım, photoshop bizim elimiz ayağımız gibiydi. bunun yanında bir illüstratördüm. baskıya yönelik tasarım alanları dışında photoshop'u aslında birçok yönden yıllarca tecrübe ettim. o yüzden photoshop'u sektörün devi yapan birçok kriteri biliyorum.


şimdi gelelim photoshop ile olan kıyaslamalarına

sektörde çalışmış, akademik altyapıyı bilen, profesyonel anlamda bir şeyler yapan arkadaşlar şunu çok iyi bilir; photoshop'un en çok kullanılan özellikleri cs6'ya kadar olan özellikleridir. yani bugün photoshop son sürüme oturan bir kullanıcıyı cs6'ya oturtsanız birkaç minör özellik dışında teknik açıdan aynı araçları ve özellikleri kullanır ve o kadar da şikayet etmez ve işini yapar. cs6 photoshop'u birçok senaryoda rahat kullanabilmek için en makul minimum sürümüdür.

gimp'e gelirsek, gimp'in photoshop'a karşı günümüzdeki en büyük eksikliği non-destructive editing olarak geçen tahribatsız düzenleme yeteneğidir. nedir peki bu? photoshop'ta imaj katmanını bozmadan komut edebileceğiniz layer styles, adjustment layers gibi özellikler vardır. bunlar önemlidir, çünkü özellikle hobisel işler değil de müşteriye yönelik işler yapıyorsanız revizyonlara açık bir şekilde çalışmanız gerekmektedir. bu gerçekten yeri doldurulamaz ve eklenmek için oldukça geç kalınan bir eksikliktir. fakat gimp'in 3. sürümünde bu olacaktır ve hatta development versiyonunda deneyimleyebilmeniz için mevcuttur.

bunun dışındaki kullanımda eksiklik olarak gösterilen birçok şeyin aslında gimp'de farklı metodları vardır, bazı şeyleri photoshop'tan daha hızlı ve basit yapabiliyorken, bazı şeyleri biraz daha uğraşarak farklı yollarla yaparsınız. pratiklik kazandığınızda bu keskin çizgiler sizin için bulanıklaşmaya başlar. mesela gimp'te çoklu layer seçip bunları taşıyamazsınız, fakat layer'ları gruplayıp onlara hükmedebilirsiniz gibi... (çoklu layer seçimi yine 3. versiyonda ekleniyor) öte yandan gelişmiş ve pratik bir aligment aracına sahiptir, bunun için topyekün ayrı bir aracı vardır, bu noktada gimp bence daha hızlı ve verimli bir yol sunar. çünkü içerisinde seçtiğiniz katmanı neye göre hizalayacağınızı seçebileceğiniz ilginç opsiyonlar vardır, örneğin seçeneklerin birinde alttaki katmanların sınırlarını algılayan bir algoritma kullanır. bu bazen işinizi oldukça hızlandırır. (mesela bunun ps'teki karşılığı alttaki katmanların sınırlarını tek tek seçip ekleyip alignment yapmaktır.)


gimp bugün photoshop'tan daha iyi bir yazılım mıdır? bence değildir

size önceki paragrafta bahsettiğim photoshop cs6 bugünkü photoshop sürümünden daha mı iyidir? kesinlikle değildir. fakat bugünkü photoshop'ta yapabildiğiniz neredeyse her şeyi yapabileceğiniz kadar makul özelliklere sahiptir, değil mi? akademilerde photoshop dünyanın birçok yerinde öğrencilere hala cs6 ile öğretilir.

tekrar yazının başına geliyoruz; gimp gelişmektedir ve eksiklerini tamamlayıp o makul eşiğe gelecektir. bu eleştirdiğimiz önemli eksiklikler şu an development versiyonunda eklenmiş bir haldedir.


bu nedenle;

- sektörde iş aramıyorsanız,
- freelance çalışıyorsanız,
- tecrübeliyseniz ve ne yapacağınızı biliyorsanız,
- photoshop'ta rutin olarak yaptığınız her şeyin karşılığının varlığından eminseniz,
- photoshop'u biliyorum ama gimp'e neden aşina olmayayım diyorsanız

gimp sizin için makul bir tercih ve iyi bir yatırım olabilir.