Pinokyo Hangi Ağaçtan Yapılmıştır?

Geppetto'nun ormanda bulduğu bir kütüğü atölyesinde oyarak yaptığı kurgusal bir karakter Pinokyo. Peki bu kütük, hangi ağaca aitti dersiniz?
Pinokyo Hangi Ağaçtan Yapılmıştır?

italyan yazar carlo collodi'nin 1881'de yazdığı pinokyo'nun serüvenleri kitabının başrolü pinokyo, çam ağacından yapılmıştır. zaten pino, italyancada çam demektir.

gepetto usta, bu çam kütüğünü ormanda bulup atölyesinde şekil vermeye başlayınca her vuruşunda kütükten ahlamalar vahlamalar işitir.


çam ağacı, toprak tanrısı'nın ağaç hâline getirdiği attis adlı bir adam olarak geçer mitolojide. nitekim bazı pinokyo masallarında da pinokyo'ya asıl can verenin periler olduğu, gepetto onu görüp şekillendirsin diye periler tarafından orman yoluna bırakıldığı anlatılır.


bir şey daha;

pinokyo, erkektir ama cinsel organı yoktur. yukarıda bahsettiğim attis de bakir kalacağına dair sözü tutmadığı için erkeklik uzvunu keser ve kendisini asmaya kalkışır. tam bu anda ona acıyan tanrıça, onu bir çam ağacına çevirir. muhtemelen pinokyo'nun da pipisinin olmaması bu mitolojik hikâye ile alakalı bir durumdur.