Pisa Kulesi Depremlerden Hasar Görmeden Çıkmayı Nasıl Başardı?

1280 yılında yapımı tamamlandığı günden bu yana 4 büyük deprem atlatan, yamukluğuyla meşhur Pisa Kulesi, bu depremlerden nasıl sağ çıkabildi?
Pisa Kulesi Depremlerden Hasar Görmeden Çıkmayı Nasıl Başardı?

bristol üniversitesi’nden prof. dr. george mylonakis ve roma tre üniversitesi’nden prof. dr. camillo nuti’nin de bulunduğu 16 araştırmacının bir araya gelerek pisa kulesi’nin depremlerden hasar görmeden çıkmayı nasıl başardığı üzerine çalışmalar yapmış.

vardıkları sonuç, kulenin sismik etkinlikler sırasında zarar görmemesini sağlayan şeyin yan yatarak yıkılmanın eşiğine gelmesine sebep olan şeyle aynıdır: yumuşak zemin.


kulenin yüksekliği ve yapısı ile temel zemininin yumuşaklığı bir araya geldiğinde yapının rezonansa girmesi önleniyor. araştırmacıların yaptıkları çalışmalara göre, yumuşak zemin nedeniyle dssi (dinamik zemin-yapı etkileşimi) daha düşük oluyor. bu sayede bina sismik etkinliklerden hasarsız çıkmayı başarıyor.


yaklaşık 58 metre yüksekliğindeki kule bugün yaklaşık 4 metre eğik duruyor. 1173 yılında yapımı başlayıp 1280 yapımı biten kulenin bulunduğu pisa şehri civarında 1280 yılından bu yana en az 4 adet büyük deprem olmuş ancak kule yıkılmamıştır.

kaynak: bristol.ac.uk