Pixar, A Bug's Life Filmini Rakip Animasyon Şirketi Dreamworks'ün Antz Filminden mi Çaldı?

Olayı biraz daha açıklayalım: Dreamworks Animation'ın karıncaların hayatını anlattığı Antz, ABD'de 2 Ekim 1998'te gösterime giriyor. Pixar'ın hemen hemen aynı konuya sahip ünlü A Bug’s Life filmi ise bundan bir ay sonra izleyiciyle buluşuyor. Bu durumda "acaba bir çalma durumu mu var?" sorusu akla geliyor haliyle.
Pixar, A Bug's Life Filmini Rakip Animasyon Şirketi Dreamworks'ün Antz Filminden mi Çaldı?
Sol: A Bug's Life / Sağ: Antz


çoğunluk pixar'ın fikri çaldığını düşünmektedir fakat olayın aslı şu şekildedir

1994 yılında, shrek filminden tanıdığımız jeffrey katzenberg disney'den ayrılıyor ve dreamworks'te çalışmaya başlıyor. fakat disney'den tanıdığı arkadaşları john lasseter (pixar'ın kurucusu) ve andrew stanton (finding nemo'nun yönetmeni) ile bağlantısını kopartmıyor.

Jeffrey Katzenberg

1995 yılında toy story'nin post production'ı yapılırken lasseter ve stanton, yeni ofisi için tebrik etmeye katzenberg'in yanına gidiyorlar. burada sohbet ediyorlar falan filan derken konu şu anda hangi proje üzerinde çalıştıklarına geliyor. bizim saf lasseter başlıyor a bugs life filminin konusunu detaylıca anlatmaya. anlatıyor anlatıyor...

bu konuşmadan bir süre sonra dreamworks "yeni" projesi olan antz'ın yapımına başlıyor. bu haberi gazeteden okuyan lasseter hemen katzenberg'e telefon açıyor. "bize rakip bir böcek filmi üzerinde çalıştığınız doğru mu?" diyor. katzenberg kabul ediyor ve fikrin tim johnson (antz'ın yönetmeni) adındaki genç animatör tarafından 1991 yılında disney'e getirildiğini, 1994 yılında fikri duyduğunu ve disney'den ayrılırken fikri kendisiyle beraber götürdüğünü söylüyor.

john lasseter küfrediyor (ki yakınlarının dediklerine göre bu hiç yapmadığı bir şey) ve telefonu kapatıyor.

John Lasseter

katzenberg, animatörlerine eğer filmi a bugs life'dan önce bitirirlerse çeşitli ödüller dağıtacağını söylüyor. animatörleri projeyi hızlandırmaları için sıkıştırıyor.

olayı öğrenen steve jobs katzenberg'i arıyor. katzenberg sorununun pixar ile değil disney ile olduğunu söylüyor ve jobs ve lasseter'a bir teklifte bulunuyor. disney'in a bugs life filminin gösterim tarihi dreamworks'ün the prince of egypt'i ile aynı tarihlere geldiği için gösterim tarihini değiştirmelerini, buna karşılık antz filminin yapımını yavaşlatacağını söylüyor. jobs filmin dağıtımından disney'in sorumlu olduğunu ve elinden bir şey gelmeyeceğini söylüyor. bunun üzerine katzenberg "yavaş çalışırsanız proje gecikir, zamanında gösterime giremez" diyor. ama lasseter ve jobs böyle bir şeyi kabul etmiyor.

antz - 2 ekim
a bugs life - 25 kasım
the prince of egypt - 18 aralık'ta gösterime giriyor.

a bug's life dünya çapında 360 milyon dolar, antz 170 milyon dolar hasılat yapıyor.