Piyasada Sahtesinden Geçilmeyen Motor Yağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Motor yağı seçerken nelere dikkat etmek gerekir? Sahte motor yağı nasıl anlaşılır? Yağ değişimi yaparken nelere dikkat edilmelidir? Bu sorular ve fazlasının cevapları.
Piyasada Sahtesinden Geçilmeyen Motor Yağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

motor yağı seçerken, değişim ve kullanım esnasında birtakım konulara dikkat ettiğiniz takdirde, kesinlikle bir sorun yaşamazsınız. 

motor yağı seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenleri kısaca yazayım

siz aksini belirtmediğiniz sürece ve eğer aracınızın garantisi devam ediyor ya da alışkanlık olarak periyodik bakımlarını yetkili servislere yaptırıyorsanız, motor yağınız aracınızın katalog tavsiyelerine göre doldurulacaktır. siz kendiniz yağınızı alıp giderseniz, yetkili servis bu yağı inceledikten sonra motor içerisine koyabilir.

yağ seçiminde öncelikle otomobilinizin sağında solunda ya da kullanma kılavuzunda yazan önerileri göz önünde bulundurun. bu öneriler marka olarak çok önemli olmasa da, yağın numaraları kesinlikle önemlidir. yağ seçiminde istenen viskozite dışına çıkmamaya özen gösterin. çok soğuk bölgelerde yaşıyorsanız üretici ile görüşüp hangi numara yağ kullanacağınız konusunda bilgi alın. 10/40 bir motor yağı, -20'leri gören bir bölgede faydadan çok zarar verir motorunuza.

kaliteli firmaların yağlarının sahteleri bir hayli fazla. yağ alırken bilinen yakıt istasyonları, mağazalar ve yine çok güvenilen internet sitelerini tercih edin. yağ alırken yağın yeni üretim tarihli olmasına özen gösterin.

sahte yağ nasıl anlaşılır?

sahte motor yağını açmadan ve açtıktan sonra anlayabileceğiniz farklı yöntemler bulunur. işini iyi yapan bir usta sahte motor yağını hemen ayırt eder. fakat şunu unutmayalım ki, sahte yağın en çok kullanıldığı yerlerin başında özel yağ değiştirme hizmeti veren yerler gelir. siz hiç işi bilmeyen biri olarak gidersiniz ve çay kahve içerken castrol kutusunun içinde açık yağ denilen kalitesiz yağ doldurulur motora.

yağı kendiniz alırken yağ bidonunu elinize alıp detaylıca inceleyin. 

- etiket üzerinde bulunan yazılar kalitesiz ve bulanık gibi olur. çift etiket yapıştırılmış olabilir. üst üste bir şey yapışmadığından emin olun. bu arada belirtmem gerekiyor ki, çift etiket olayı yağın kullanma kılavuzu gibi üst üste yapıştırılıp okunması adına orijinal yağlarda yapılan bir şey. fakat aynı etiketin açılamayacak şekilde yapıştırılmış olmamasına dikkat edin. adamlar eski ve yırtık etiketi temizlemeden üstüne yeni etiket yapıştırıyorlar:


- castrol aldıysanız kapağı şu şekilde olmalı:


- yağı açtıktan sonra çıkan hologram ise yine şu şekilde olmalı:


- bidonun altında bulunan soğuk üretim tarihi ve dijital baskı ile yazılmış üretim tarihleri arasındaki fark 2 aydan fazla olmamalı:


- bidon kenarlarında plastik fazlalıklar olmamalı:


- kapak açıldıktan sonra yağın rengi, akışkanlığı kendini belli eder. normal bir motor yağı rengi şu şekilde olmalı (sağdaki sahte)


fakat sahtekarlar boş durmuyor ve piyasada kullanılmış olan orijinal yağ bidonlarını toplayıp üretime devam ediyor. bu konuda yapabileceğiniz tek şey kapağı açtıktan sonra çıkan hologramı ve yağın rengini kontrol etmek. en güvenli yöntem ise bilinen yerlerden almak ve yağ değişimine elinizde yağ ve filtre ile gitmek.

filtre konusu açılmışken şu konuya değinelim. filtre yağdan daha önemlidir. dandik bir filtre, yağlamayı istenilen basınçta yaptırmaz ve motorunuz gerektiği gibi yağlanmaz. filtre çok önemli, alırken kesinlikle orijinal alınmalı ve yağ değişim servisinin önerdiği dandik markalar kullanılmamalı.

bilinen bir marka dün bir yanlış anlaşılma sonucunda sanki kalitesiz bir yağ gibi gösterilmiş, fakat dünyanın en iyi motor yağını üreten firmaların başında gelir. benim 20 yıllık meslek hayatımda doldurduğum yağlardan en iyileri; castrol, motul, mobil, liqui moly ve petronas selenia yağlarıydı. şu zamana kadar sıkıntı yaşamadığım için sizlerle paylaşmak istedim. diğer markaların da kaliteli ürünleri var, fakat bu benim kişisel önerim.

peki yağ değişimi yapılırken nelere dikkat etmeliyiz?

yazının başında da belirttiğim gibi motor yağını kendiniz alın gidin ve yağ değişimi için gideceğiniz mesafe kısaysa, biraz dolaşıp motorun tamamen ısınmasını sağlayın. yağ değişimi yapılırken acele etmemelerini, yağ boşaltılması için 10-15 dakika beklemeleri gerektiğini söyleyin. önceden castrol kullanıp yağ değişiminde farklı bir markaya geçiyorsanız kesinlikle eski yağın tam olarak boşalmasını bekleyin. bazı servisler yağ doldurma kapağından basınçlı hava tutup aşağıdan yağın çıkmasını sağlıyor fakat bu tavsiye edilen bir yöntem değildir. hava tabancalarının içinden bazen ciddi anlamda su çıkar ve bu su yeni yağla birlikte motor içerisinde kalır.

yağ değişimi yapılırken mümkünse yeni filtre içerisine yağ boşaltılmasını isteyin ve bu şekilde filtreyi yerine yerleştirmelerine dikkat edin. ayrıca motorunuzun yağ kapasitesini filtre dahil ne kadar olduğunu öğrenin. fazla yağ koymanız birtakım sorunlara yol açabilir. bazı motorlar 3,5 litre yağ alır fakat bidonlar 4 litre olur ve bidonun tamamı boşaltılır.

yağ değişimi yapıldıktan sonra bir müddet aracınızı zorlamadan kullanın. ertesi gün sabah yağ seviyesini mutlaka kontrol edin. yağ değişimi illaki 10 bin ya da 15 bin kilometrede olacak diye bir kural yok, yağınızın rengi zift gibi bir hal aldıysa motor yağı değişimi için kilometreyi beklemeyin. her motor bir miktar yağ eksiltir kullanım süresince ve düzenli olarak motorun yağ seviyesini kontrol edin. eksilme varsa kendiniz tamamlayın.

yağ içine katkı konulmuş bir motor / sahte yağ:


yağa su karışmış bir motor: