Plajlar Özel Bir Şirket Tarafından Halkın Ulaşımına Kapatılabilir mi?

Yılların sorunsalıdır: Çevresinde özel bir kuruluş olsa bile halkın plajlara girebilme hakkı var mı, yok mu? Aslında kanun oldukça açık ve net.
Plajlar Özel Bir Şirket Tarafından Halkın Ulaşımına Kapatılabilir mi?
iStock

yanlış biliniyor bu konu. plajlar ücretsizdir. tabi plaja giden yol adamın arazisinden geçiyorsa adam para istiyor geçiş için. o paranın içine şezlongu da dahil ettiyse ne mutlu.

eğer bir yatınız veya ufak bir kayığınız varsa, istediğiniz plaja veya koya denizden ulaşıp orada denize girebilirsiniz. 

kıyı kanununa bakarsanız aslında kıyıya ulaşmanıza da kimse engel olamaz.

üşenenler için, şöyle diyor

genel esaslar

madde 5- kıyılar ve doldurma ve kurutma yoluyla kazanılan araziler devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır.

kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir.

kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz.

ekleme

ekşi sözlük'teki "canarslan12" nick'li yazardan "eğer karadan başka (ücretsiz) ulaşım yoksa o zaman özel araziden de geçebilirsin" şeklinde bir düzeltme geldi. onu da paylaşıyorum.

tabi karşınızdaki denyoya bunları anlattıktan sonra "haa tamam o zaman kardeşim buyur geç" denmesini bekliyorsanız çok iyimsersiniz demektir.

ülkede kanunu korumakla yetkili ve sorumlu olan kurumların ne halde olduğu maalesef malum...

böyle bir durum da var

şöyle ki eğer plaja gidip havlunuzu serip denize girerseniz kimse size karışamaz ama gidip adamların şezlongunu alıp şemsiyesini kullanırsanız parasını ödemek zorundasınız. türkiye'de bu şekilde girmediğim plaj kalmadı. sadece haklarınızı bilin yeter. bu ülke hepimizin, bazı magandalara imkân vermeyin.

Paranın Evriminin Son Halkası Bitcoin'in Yükselişi Neden Durdurulamaz?