Pokémon Üstadı Ash Ketchum'un 21 Sezon 1049 Bölümdür Şampiyon Olamaması

Pokémon evrenini tanımamızı sağlayan Ash, binbir turnuvaya katılıp yarı yolda elenmesiyle yüreğimizi burkmuştu ancak Türkiye'de yayınlanmayan, Japonya'da 21 sezona ulaşan gayretinde de durum değişmemiş belli ki.
Pokémon Üstadı Ash Ketchum'un 21 Sezon 1049 Bölümdür Şampiyon Olamaması

pokemon eğitmenlerini kahredecek, daha kaç masum bu yolda telef olacak diye hayıflanmamıza neden olacak tarihi başarısızlık silsilesidir ash'in 21 sezondur şampiyon olamaması.

bakın tüm samimiyetimle söylüyorum, ben gary tayfasından hoşlanmam. sadece ash ve şürekasının başarısızlık serüvenlerini düşünürken ash'in şampiyonluk karşılaşmalarına bakayım dedim ancak adamın yazıyla sıfır rakamla 0 şampiyonluğu bulunuyor.

ash ketchum isimli pokemon üstadı olduğunu iddia eden bu şahıs: 21 sezon ve 1049 bölümdür katıldığı her ligden elenmiş yani, 252 ay, 1092 hafta, 7765 gündür bu arkadaş şampiyon olamıyor.

sırasıyla katıldığı ligler ve dereceleri

1- indigo league / son 16

2- johto league / son 8

3- hoen league / son 8

4 - sinnoh league / son 4

5- unova league / son 8

6- kalos league / final- yenilgi

kazandığı tek lig orange ligi fakat gayriresmi bir lig yani rekabetin, prestijin olmadığı bir lig. o yüzden listeye almadım. şimdi gelin her ligi kendi şartlarında irdeleyelim.

indigo league

bu ash'in ilk profesyonel maçına çıktığı lig. daha bıyığı terlememiş toy bir çaylak. anne dul, başında baba yok. ona rağmen ter akıtarak rozetleri toplayarak buraya kadar geliyor. burada yenildiği rakip richie isminde bir piç. ash aslında bu karşılaşmayı kazanabilirdi, şayet charizard denen puşt laf dinleyip dövüşmüyorum demeseydi. tabii önceki maçlarda yorgun düşen pidgeotto, pikachu'yu kullanamadığı için mecburen charizard piçini seçiyor.

ash vs richie:


johto league

buraya biraz daha pişmiş olarak gelse de ash kardeşimiz nihai sonuçtan kaçamıyor. harrison ismindeki 3. jenerasyon eğitmenle karşılaşıyor. totodile ve noctowl'nın tecrübesizliği lehine olsa da karşılaşma son maça kalıyor. blaziken vs charizard. charizard gene ash'e yenilgi getirse de bu sefer mertçe cenk ediyor. fakat bu ligde gary'i yendiğini unutmayalım.

charizard vs blastoise:


hoen league

burada yine son 8'e kalarak arkadaşı tyson ile karşılaşıyor. bence ash'in grovyle'si daha önce evrim geçirip sceptile olsaydı çok rahat alırdı. 3. ligin, kullanma artık şu pikachu basiretsizini desek de kullanıyor ve kaybediyor.

ash vs tyson:


sinnoh league

hasbel kader çeyrek finale kadar geliyor. ulan işte bu sefer olacak diye heyecandan kudururken adam kurada tobias pezevengini çekiyor lan. sanki pokemon tanrıları bu çoçuğu lanetlemiş gibi. tobias'ın iki tane efsanevi pokemonu var. darkrai ve latios. bu ikisi ash'i tokatlamasına yetiyor. yine hüsran.

ash vs tobias:


unova league

ash'in artık ergenlikten çıkıp adamlığa yürüdüğü bu sezonda pikachu hariç tüm pokemonlarını sıfırlıyor. yeni soluk, yeni heyecanlar diyerek tüm rozetleri topladıktan sonra şampiyonluk parolasıyla lige katılıyor. belki de en salak pokemon eğitmeni olan cameron ile eşleşiyor. neden salak? 6'şar olan pokemon maçına 5 pokemon getiriyor. bu ash nasıl bi cenabetse elamanın evrimleşmemiş riolu'su sırasıyla ash'in: unfezant ve snivy'sini yendikten sonra evrim geçirip lucario'ya evrilip önceki maçtan hasarlı olan pikachu'yu tokatlıyor.

ash vs cameron:


kalos league

20 yıl sonra ash nihayet finale çıkıyor. bu sefer onca emeği artık boşa çıkarmaz, başarıya eskisinden daha fazla aç olmalı dediğimiz sene ash'in greninja'sı alain'nin mega charizard x'sine kaybediyor. ya rabbi bu nasıl bir sınav. bu çocuğun charizard'lardan çektiği nedir ya.

greninja vs charizard:


bu 21 yılda neler mi oldu?

- di caprio oskar kazandı
- küçük ibo 34. yaşına bastı
- ithal muzun kilosu halen ateş pahası
- akasya durağı ve cennet mahallesi final yaptı

değişmeyen tek şey ash'in yenilgileri...

Bu durumun olası nedeni hakkında isabetli bir yorum

japonların başarı odaklı değil başarmaktan vazgeçmeme motivasyonuna sahip çocuklar yetiştirmek istemesinden kaynaklanabilecek durumdur ash'in şampiyon olamaması.

her toplum ürettiği içeriklerde kendi kültüründen etkilenerek bir kurgu yaratır. tsubasa kazanan bir karakterdi mesela ancak onda da bazı anlarda insan üstü çabaları ve disiplinli çalışması ile başarıya ulaşıyordu; tarık çamdal gibi yatmıyordu mesela. orada da kilit vazgeçmeden aynı istikrarda devam etmekti.

yapımcılar ash ile de “önemli olan kazanman değil, yenilsen de yine aynı kararlılıkla devam etmen” motivasyonunu küçüklere edindirmek istemiş olabilirler. ki bu amaçlanmışsa bence muhteşem bir şey. bazen en fanatik taraftarlar bile 21 sezon kaybeden takımını bile tutmayı bırakıyor. adamlar o kadar sezonu izletebilmişler. demek ki kültürel yapıları da bu tip bir akışa uygun.

pokemon türk yapımı olsaydı şu an 21 sezonda 21 şampiyonluğu vardı mesela. mesele biraz da çıkan içeriğin toplumu ile ilgili demek ki.

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Pokemon Dünyasını Mükemmel Sananların Bünyesini Allak Bullak Edecek Bir Pokemon Teorisi

İzleyen Herkesin Favori Serisi Olan Birinci Nesil Pokémonların İsim Anlamları