Poker Oyuncularının Aşina Olduğu 'Ölü Adamın Eli' Teriminin Gerçek Hikayesi

Poker oynayanlar, ''Dead man's hand'' ya da ''Ölü adamın eli'' terimlerini iyi bilirler fakat birçok insan bu terimin gerçek bir hikayeye dayandığını bilmez.
Poker Oyuncularının Aşina Olduğu 'Ölü Adamın Eli' Teriminin Gerçek Hikayesi
iStock.com

pokere uzak olanlar için oyunu basitçe anlatmak gerekirse, (birçok farklı oyun şekli olsa da) ana mantığı en iyi 5 kağıdı yan yana getirmek.

filmlerde en çok gördüğümüz "kare as" yani elinizde 4 as'ın ve herhangi bir kartın bulunması, elinizde 2 tane papaz 2 tane 8 li bulunması veya 5 kartın da aynı renk olması gibi benzer kartlar size avantaj sağlar. bu benzer kartların kendi içerisinde bir sıralaması vardır ve daha iyi ele sahip olan üstün gelir. (evet çok genel oldu idare edin)

iStock.com

dead man's hand ise, elinizde maça as, maça sekiz, sinek as ve sinek sekiz olduğunda söylenir...beşinci kağıdın ne olduğu önemli değildir. dö per olarak kabul edilen bu el özellikle as'lar sayesinde iyi bir eldir.

peki nasıl oluyor da iyi bir el ölü adamın oluyor? işte burada gerçek bir olay devreye giriyor. vahşi batıda yaşayan ünlü silahşör james butler hickok veya bilinen adıyla "wild bill hickok" 2 ağustos 1876'da dakota eyaletinde (günümüzde güney dakota) poker oynuyor. bu sırada gizlice içeri giren jack mccall tarafından vurularak öldürülüyor. hickok, öldüğünde elinde maça as, sinek as, maça sekiz ve sinek sekiz bulunuyor...beşinci kağıda ise bakamadan yaşamını kaybediyor. kapalı kalan bu kartın ne olduğu günümüzde hala tartışma konusu. 

James Butler Hickok.

bu olay vahşi batıdan tüm abd'ye oradan da dünyaya yayılıyor. o günden beri bu dörtlü yan yana geldiğinde dead man's hand olarak ifade ediliyor ve oyuncuların yüzünde acı bir tebessüm (yoksa korku mu) oluşuyor.

olay o kadar ünleniyor ki pokerle sınırlı kalmıyor ve popüler kültüre de damgasını vuruyor. dustin hoffman'ın oynadığı ünlü "little big man" filmi hemen ilk akla gelen yapım. ayrıca "the man who shot liberty valance" gibi birçok filmde ya açık açık ya da gönderme şeklinde "ölü adamın eli" anlatılıyor. hatta bob dylan'ın "ramblin' gamblin' willie" adlı parçasında bile konuyu hemen yakalayabilirsiniz. 

iStock.com

sonuç olarak, siz siz olun elinize bu kartlar gelirse bir an önce 5. kartı açın!