Polonya'nın Dağılmasını Kabul Etmeyen Osmanlı'nın 120 Yıl Boyunca Yaptığı Protesto

1700'lerin sonunda Polonya'nın parçalanıp, topraklarının Prusya, Avusturya ve Rusya tarafından bölüşülmesini tanımayan Osmanlı İmparatorluğu tam 120 yıl boyunca bu durumu ilginç bir şekilde protesto etmiş.
Polonya'nın Dağılmasını Kabul Etmeyen Osmanlı'nın 120 Yıl Boyunca Yaptığı Protesto

1790'lı yıllarda polonya (lehistan) parçalanıp rusya, prusya ve avusturya tarafından pay edilir. bu durumu ise o zaman dünya üzerinde bulunan devletlerden sadece osmanlı imparatorluğu kabul etmez. lâkin tabii ki bu üç devletle savaşıp polonya'yı kurtarabilecek gücü de yoktur. fakat osmanlı imparatorluğu sağlam bir tavır sergileyerek o tarihten sonra tam 120 yıl boyunca polonya'nın dağılışını protesto eder ve bu yok edilişi tanımadığını ilan eder.

bunu da şu şekilde gerçekleştirmektedir: osmanlı padişahları senede bir gün ülkesine gelen tüm yabancı sefirleri aynı anda ağırlamakta, merasim düzenlenmektedir. işte her sene bu merasimlerde sanki polonya hâlâ varmışçasına sıra bu devletin sefirini anmaya geldiğinde "lehistan sefiriiii!" diye bağırılır ve bir osmanlı askeri "lehistan sefiri yoldadır!" şeklinde bağırarak cevap verir.

bu, osmanlı imparatorluğu'nun oradaki tüm yabancı sefirlere "biz hâlâ polonya'nın işgalini tanımıyoruz!" şeklinde bir notadır aslında. bu durum polonya'nın tekrar bağımsızlığını kazanmasına kadar devam etmiştir. hatta yıllar önce avrupa birliği'ne üye ve üye olmaya çalışan ülkelerin topkapı sarayı'nda düzenlenen toplantısında polonya cumhurbaşkanı kürsüye çıkar çıkmaz ilk sözü "polonya elçisi geldi!" olmuştur.

pek tabii bizim devlet erkânından kimse bu sözün ne anlama geldiğini anlamamıştır. lafa gelince hepsi osmanlı torunu...