Pop Müziği 80'lerde Yeniden Yaratan İki Devin Kıyası: Michael Jackson vs Prince

Tanınırlık olarak tabii ki Michael Jackson önde ancak yine de iki ismi kıyaslayacak kadar benzerlik ve farklılık var elimizde.
Pop Müziği 80'lerde Yeniden Yaratan İki Devin Kıyası: Michael Jackson vs Prince


ikisi de abd'nin midwest bölgesinde doğup büyümüştür

aynı zamanda ikisi de zenci ailelerden gelmiştir. michael jackson indiana'da doğarken prince minnesota'da doğmuştu. iki eyalet de zamanında abd'nin ağır sanayisine ev sahipliği yapmasıyla ve ağır sanayi asya'ya kaptırılmaya başlayınca çöküş yaşamasıyla biliniyor.

Indiana

ikisi de toplumları etkileyebilmek için sadece güzel ses ve şarkıların yeterli olmadığını erken yaştan anlamıştır

bununla ilişkili olarak sahne şovlarına, kostümlere, makyaja, ışık gösterilerine ve danslara önem vermiştir. ikisi de bu konuda öncüdür.


michael jackson daha çok pop yapmıştır ama prince biraz daha farklı alanlara (funk, rock, r&b) girmiştir


ikisi de erken yaşta aramızdan ayrılmıştır


michael jackson daha popülerdi ve 300 milyon civarı albüm satmıştı, prince ise 100 milyon civarı albüm satmıştı


enstrüman hakimiyetleri farklıydı

michael jackson başlangıç seviyesinde klavye, gitar ve bateri çalabiliyordu ama hiçbirini uzman derecede çalamıyordu. zaten rahmetli, şarkı sözleri ve ritim üretmede çok iyi olsa da notalarla pek arası yoktu. prince enstrüman çalma konusunda oldukça iyiydi ve 27 farklı enstrüman çalabiliyordu. özellikle telli çalgılarda uzman seviyedeydi.


ses aralıkları

michael jackson 4,5 oktavlık vokal genişliğe sahipti. prince de 5 oktavlık vokal genişliğe sahipti. arada sadece yarım oktav kadar bir fark vardı.


şarkıları kendilerinin miydi?

michael jackson kendi yazdığı şarkıları kendisi söylüyordu. prince kendi söylediği şarkılar dışında başka sanatçılara da şarkı yazıyordu. mesela madonna'nın bazı şarkılarını prince yazmıştı.

Madonna ve Prince.

prince şarkı yazma konusunda obsesif bir kişiliğe sahipti

yazdığı şarkılarla konser kayıtları hariç toplam 39 stüdyo albümü doldurmuştu ve 2015'te kendisiyle yapılan bir röportajda "yazıp da henüz söylemediğim o kadar çok şarkı var ki, hepsini kaydetmeye ömrüm yeter mi bilmiyorum" demişti. neredeyse her gün yeni bir şarkı üzerinde çalışıyordu. ayrıca prince öldüğünde çekilmiş ama henüz yayınlanmamış 50'den fazla klip kaydı bulunmuştu. michael jackson bu konuda daha sakindi ve sürekli üretmeliyim gibi bir obsesyonu yoktu.


ikisi de seksenlerin pop kültürünü yeniden tanımlayıp pop müziği bugünlere getirmişti

ikisi de beyazların öne çıktığı bir müzik türünde zenci olarak beyazları geçerek türü adeta baştan yaratarak yeniden tanımlamıştı...


Sadece Rock Severlerin Değil, Tüm Müzikseverlerin Kıyaslaması: Megadeth vs Metallica