Porsche 911 Carrera 4S ile 25 Bin Km Yapan Birinin Gözünden Aracın Kusurları

992 kasa Porsche 911 Carrera 4S ile 25 bin km yapan bir Ekşi Sözlük yazarı, meraklıları için bu arabanın kusurlarından bahsettiği bir yazı yazmış.
Porsche 911 Carrera 4S ile 25 Bin Km Yapan Birinin Gözünden Aracın Kusurları

her güzelin olduğu gibi porsche 911'in de kusurları var. 25 bin km itibarıyla 992 kasa carrera 4s'te gözüme çarpan kıl noktalar ve yaşadığım problemler şu şekilde:

- koltukları yatıran deri kayışlar inanılmaz kötü. tam 90 derece açıyla kendine doğru çekmen gerekiyor. koltuk iyice gerideyse 45 dereceye varan bir açıyla asılırsan şak diye kopuyor. porsche bunu bir tasarım hatası olarak kabul edip garanti kapsamında ücretsiz değiştiriyor.


- arka sol ve ve sağ hoparlörlerden ivmelenme anında inanılmaz bir titreşim geliyordu. dizel skandalı'ndan sonra volkswagen grubunun bütçe kesintileri ile beraber ayyuka çıkan kalite kontrol problemlerinden 911 de nasibini almış. tamamen mekanik bir sorun, yerine iyi oturmamasından kaynaklanıyor. bu yüzden iki kere servise gitti. düzeltip verdiler.

- trim sesi... evet, iç mekanda her şey bu segmentten bekleneceği gibi sımsıkı olmasına rağmen kapı kolları bölgelerinden gelen anlamsız tıkırtılar olabiliyor. ayrıca direksiyonun konsolla birleştiği noktadaki üst kapak da oynak. elinle oynatınca inip çıkıyor. ama ses yaptığına henüz şahit olmadım. 


- geri görüş kamerası rezalet. rezalet. balıkgözü (fisheye) açısını abarttıkları için arkadaki arabaya ne kadar yakınsın, ne kadar uzaksın; anlamak mümkün değil. mecburen dıt dıt sesine sığınıyorsun.

- ön göstergelerde en sol ve en sağdakiler direksiyon simidinin tam altına geldiği için sürüş sırasında görülemiyorlar. bu ekranlarda navigasyon ve benzin durumu gösterildiği için eğilerek falan bakmak zorunda kalıyorsun.

- head up display seçeneği hiçbir 911'de yok. neymiş; camı özel tasarımmış, ondan koymuyorlarmış. biz de yedik.


- performanslı kullanırsan araba güzel yağ yakıyor. aynen 3.0 motorlu bir önceki bmw 440i'm o kadar abartı kullanıma rağmen bir kere bile rutin bakım dışı yağ istememişti. carrera öyle değil. yolculuğun orta yerinde yağ lambasını yakıveriyor. mecburen benzinciden bir şeyler alıp arka tarafından dolduruyorsun arabanın. sorun değil ama bmw'nin bu konuda teknolojik üstünlüğe sahip olduğu da bir gerçek.

- apple car play küçücük bir ekranda gösteriliyor. tüm ekrana yayılmıyor. yine bmw'ye karşı elde edilen bir mağlubiyet daha. 


- carrera 4s'ler biraz fazla izoleler; iç mekana alınan motor sesi güzel ama daha kuvvetli olabilirdi. olmalıydı. biz bu arabayı senfoni gibi çalışan boxer motor sesini dinlemek için aldık.

- bose ses sitemi bu segmentten beklenecek hi-fi performansına sahip değil. tamam, kötü denemez ama kesinlikle high-end değiller.

- otomatik viteste sürüş modlarında (pdk) normal ve sport arasında çok büyük bir tüketim farkı var. birinde ortalama 10 litre, diğerinde 20 litre yakıyor. birinde 8. viteste giderken, diğerinde 5'te gidiyor. ara bir moda ihtiyaç duyuyorum. mecburen manuel moda atıp kullanıyorum artık, pdk ile işim kalmadı. ortalama tüketim 15 civarlarında. sport plus'a hiç girmiyorum; o ortalamada 23 litre yakıyor.


- motor çalışır durumdayken arabadan indiğinde inanılmaz yaygara koparıyor. ekranda hatalar, sesli uyarılar, mahalleyi ayağa kaldırıyor. lan otopark kapısını açıp geri geleceğiz. kapıyı açmadan park moduna mı atmadım, neler yaptım, olmuyor. illa bir fırça yiyoruz arabadan.

- 4s'te sport süspansiyona sahip olmama rağmen aracın bir tık daha sert olmasını dilerdim. sanırım bunun için gts ya da gt3 modellerine geçmek gerekiyor.