Primat Ailesinin Üyeleri Hakkında Birbirinden Güzel Belgeseller

Üyesi olduğumuz aileyi yakından tanımak istiyorsanız mutlaka izlemeniz gereken belgeseller, buyrun.
Primat Ailesinin Üyeleri Hakkında Birbirinden Güzel Belgeseller
iStock

şempanze

chimpanzee = listenin başına tabii ki oscar aşkımı koyacağım. bu belgeseli izleyip de gülümsemeyen, o şempanzeyi alıp sarılmak istemeyen hatta disney bu hikayeyi yakaladığı için ne kadar şanslıyız da demeyen kimse olamaz. insan mutsuz olduğunda açıp açıp izlemeli.

jane = primatların iki üyesinin hikayesini birden barındıran bir belgesel. üniversite okumamış bir kadın olan jane'in şempanzeleri araştırmak için bir bilim adamı tarafından işe alınmasıyla başlıyor. böyle bir kadının varlığı beni hayata bağlayan şeyler arasında. biyoloji ya da benzer bir bölüm okumadım, ama o kadının yaptığı işe benzer bir iş yapabilmek için her şeyi yapabilirim gibi geliyor.

goril

virunga = bu belgesel kadar etkilendiğim, ağlamaktan bitap düştüğüm belgesel sayısı çok az. çok sayıda iç çatışmanın yaşandığı kongo'da bulunan bu milli parkın bu çatışmalardan, petrol kavgasından etkilenmesinin hikayesi. ama öyle bir hikaye ki insan gerçekten bir köşeye oturup çaresizlikten hüngür hüngür ağlıyor. istiyorum ki bu tüm insan ırkı tamamen yeryüzünden silinsin.

makak

monkey kingdom = maya ve oğlunun bir makak komünü içinde alt tabakadan oldukları için dışlanmalarını da anlatsa böyle arada kafalarına göre takılıp, burjuvaziyi takmamaları insanı gülümsetiyor. yerim hepsini.

orangutan

born to be wild = hem yaşam alanlarının azalması hem de kaçak avcılık sebebiyle yetim kalmış orangutanların bakımını üstlenmiş bir grubun orangutanlarla yaşadıkları hikayeyi anlatıyor. en sevdiğim hayvanlardan biri olan fil de bonus.

insan

human = dünyanın neresinde olursa olsun; ırk, dil, din gibi kendimizi özelleştirmeye çalıştığımız kavramların hiçbirinin bizi biricik yapmadığının kanıtı niteliğinde bir belgesel. youtube'da var.

human planet = toplam sekiz bölümden oluşuyor. insanların farklı koşullara nasıl adapte olabildiğine insan şaşırıyor. okyanus, çöl, kutup, orman, dağ, otlak, nehir, şehir sıralamasıyla gidiyor. en beğendiğim dağ olmuştu. özellikle bir ölü gömme sahnesi şaşıp kalmıştım.

bir de birkaç konu ile ilgili edx'ten iki tane ders önereceğim

https://courses.edx.org/…yotoux 000x 3t2017/course/

https://courses.edx.org/…anth207x_3 3t-2015/course/

kyoto üniversitesi'nin bonobolarla ilgili bir dersi daha vardı aslında, birkaç yıl önce o dersi online olarak almıştım; fakat şu an sanırım güncel değil. edx bazen derslerin döngüsüne ara verebiliyor. büyük ihtimalle bir süre sonra tekrar yayınlanır.