Protestanlık ile Uzak Doğu Felsefesini Birleştiren Oluşum: Moon Tarikatı

1954'te Sun Myung Moon tarafından Güney Kore'de kurulan, daha sonra ABD'ye taşınan ve kendilerine Unification Church diyen Moon tarikatı hakkında bilinmesi gerekenler.
Protestanlık ile Uzak Doğu Felsefesini Birleştiren Oluşum: Moon Tarikatı

moonculuk, ya da birleştirme kilisesi (unification churc), 1954 yılında protestanlık ile uzakdoğu inanç ve felsefesinin bir karışımı olarak güney kore'de kurulan ve sonra merkezi amerika ya nakledilen dinsel bir akım. 

amacı tüm insanlığı kapsayan tek dil ve tek halka dayalı bir kültür dünyasının kurulması. güney koreli rahip sun myung moon önderliğinde kurulmuştur. dünyanın en güçlü ve zengin tarikatlarından biri olarak bilinir. 

Sun Myung Moon

tüm dünyada, türkiye'de belediyelerin yaptığı gibi toplu evlilik törenleri düzenlemesiyle bilinir. evlenmek isteyen tarikata bağla damat adayı, bu isteğini sun myung'a bildirir. onun işaret ettiği kişiyle evlenme zorunluluğu vardır. ancak evlendikten sonra damat, gelinden bir ya da iki sene uzak kalmak zorundadır çünkü gelinin hedeflenen program dahilinde hazırlanması gerekmektedir.

Mooncuların toplu evlilik törenlerinden bir kare.

sun myung moon, kore'de küçük yaşta bir clairvoyant edasiyle dolaşırken bir tepede isa peygamberin kendine göründüğünü ve kendisine yarım bıraktığı işleri devam ettirmesi görevi verdiğini iddia etmektedir. 

hedefi güney kore ve kuzey kore'yi birleştirip önce kurulacak yeni ülkenin, ardından da amerika, japonya ve ingiltere'yi bünyesine katarak bütün dünyanın hakimi olmaktır. bunu da kuzey ve güney arasındaki tampon bölgeye aralarında tüm dünyadan insanların bulunduğu tarikat üyelerini yerleştirip, çıkacak arbedede öldürülmelerinden istifade dünyanın dikkatini çekerek yapacağını ifade etmektedir. 


aşırı doz alıp bir casinonun tepesinden kendini atıp ölen oğlunu, tabut içindeyken kore'den getirttiği bir kızla evlendirmiş ve oğlunun cennette isa peygamberden bile üst düzeyde olduğunu, kendisi de ölüp cennete gidene kadar yer tuttuğunu iddia etmektedir. 

amerika'da yaşadığı vergi problemleri sebebiyle gözünü güney amerika'ya dikmiş, uruguay ve brezilya'da akıl almaz boyutlarda maddi yatırımlar yapmıştır.

Tokyo'da Yaptıkları Sarin Gazı Saldırısıyla Ünlenen Japon Tarikatı: Aum Şinrikyo