PS5'in Çıkış Oyunlarından Marvel's Spider-Man: Miles Morales'in İncelemesi

PlayStation 5'in ilk oyunlarından ve aynı zamanda 2018'de yayınlanan Marvel's Spider-Man'in spin-off'u olan Marvel's Spider-Man: Miles Morales, adından anlaşılacağı üzere New York'taki bir diğer Örümcek-Adam Miles Morales'in başrolde olduğu bir oyun. İnceliyoruz.
PS5'in Çıkış Oyunlarından Marvel's Spider-Man: Miles Morales'in İncelemesi

oyunun hikayesi nedir?

oyunun hikayesi yine ilk oyundaki gibi içine çekecek ve oynanışı gayet eğlenceli hale getirecek cinsten. roxxon adındaki bir enerji şirketi, nuform adında yeni bir enerji geliştirdiğini açıklıyor. mekan ise harlem yakınlarında. sürdürülebilir bir enerji kaynağı olan nuform, tabii ki o kadar da masum değil. ne kadar masum olmadığını anlamak ve onu durdurmak ise sizin göreviniz. elbette karşınızda tek grup yok. underground şebekesi de kötü emelleri için nuform'un peşinde.


oyunu dün bitirdim, bugün platinledim

açıkçası beni tatmin etmedi bu oyun.

oyunun en büyük eksisi bir önceki oyunun aynısı olması. yani evet, 2018'de çıkan marvel's spider-man oyununa oranla tek fark haritaya kar skini eklenmesi, ha bir de ilk oyunun hikayesine oranla bağ kuramadınız yan-ana karakterlerin oluşturduğu bir hikaye. hikaye dediysem öyle uzun bir şey beklemeyin 5 saatte bitirirsiniz ana senaryoyu (en zor zorlukta oynadım, 6 saatte bitti). ki hikaye anlatımı ve karakterler ile kurulan ilişkiler yönünden, ilk oyundan çok zayıf bir oyun bu.


oyunun bana göre tek artısı oyunun ps5'de 60 fps çalışması. bu gerçekten inanılmaz bir artı, akıyor oyun. şehirde boş boş dolaşasınız geliyor. 60 fps modundan sonra kalite modunda (4k+rt desteği olan mod) 30 fps oynamak işkence oluyor. bu nedenle oyunu ps5'de oynayacak olanınız varsa ve yeni nesil görsel fark görmek istiyorsanız, öncelikle mutlaka kalite modunda deneyin, sonra 60 fps modunu denemek istiyorsanız öyle deneyin.

özetlemek gerekirse ilk oyundan sonra oldukça vasat bir oyun olmuş. ben buna ne dlc derim ne de oyun. ikisinin ortasında bir şey.

eğer ki 2018'deki spiderman'e aşık olduysanız, daha da fazla spiderman oynamak istiyorsanız indirimlerde değerlendirilebilecek bir oyun olmuş (ben de oyunu kiralayarak 3 günde plantinledim)...


bir diğer oyuncunun yorumu ise şöyle

kısa olduğunu bilerek, ana göreve çok gitmeden yan görevlerle falan bol vakit geçirerek oynamaya başladım. şehirde sadece ağ atıp dolaşmak bile keyif verdiği için çok uzun süre oynarım diyordum. sonra herhalde oyunun yarısına gelmişimdir birkaç ana göreve gittim biraz daha ana görev yapayım derken son görev olduğu yazısı çıktı ekranda. tamam kısa bekliyordum ama o kadar yan görev yapmama rağmen yine de hemen bitiverdi oyun. şimdi new game+ modundan tekrar başlayıp %100 bitirip tüm kupaları alıp oyunu bitireceğim. sanıyorum ki ilk spider oyununa alınan 3 dlc'nin uzunluğuyla bu oyun aynı uzunlukta, o kadar kısa yani. bu arada en üst zorluk modunda oynadım ona rağmen pek zorlamadı. örümcek hissi kırmızıya dönünce zamanında yuvarlak tuşa basmak oyunu kazandırıyor. boss savaşları zorlamadı pek.

oyun genel olarak konusu ve villain çesitliliği itibarıyla net olarak ilk oyunun gerisinde

fakat, 4k ve ray tracing olayı o kadar şahane olmuş ki grafiklere hayran kalmamak elde değil. hatta şehirde amele amele gezseniz bile zevk alıyorsunuz. kesinlikle yeni nesil konsollarda oynanması gerek.