Psikologlar Terapi İçin Neden Başka Bir Psikoloğa Gitmeyi Tercih Eder?

Terzi kendi söküğünü dikemez misali psikologlar başka insanların iyileşme sürecinde rol alırken kendi problemlerinde neden başka bir psikolog desteğine ihtiyaç duyuyor?
Psikologlar Terapi İçin Neden Başka Bir Psikoloğa Gitmeyi Tercih Eder?
iStock


teoriyi biliyor olmak o teoriyi kendinde uygulayabiliyor olmanın garantisi değildir. psikopatoloji rehberinden bir şey seç, git bir psikoloğa söyle bana adım adım bunun terapi sürecini anlat diye, anlatır. ama aynı tanı kendisinde varsa o çözüm yolunu bilen psikolog kendisini iyileştiremez, başkasından yardım alır. çünkü teoriyi bilmek bazı problemleri kendi kendine çözmeye yeterken bazen de tam aksine direnci artırır ve çözümsüzlüğe yol açar.

buna ek olarak bir psikoloğun danışanı ile empati kurması, ancak sempati beslememesi gerekmektedir. yani danışanın problemini kendi probleminmiş gibi anlayacaksın, ama kendi derdinmiş gibi düşünmeyeceksin. 

bu nokta bir psikolog için en zorlu noktalardan birisidir

size burada iki tane örnek vereyim, bir tanesi arkadaşım. özet geçeceğim, kıza öz babası tarafından tecavüze uğrayan 10 yaşında bir erkek çocuğu geliyor. uzunca süre anlatamıyor, ardından güveni sağlayınca ağlayarak kıza sarılıyor, ve odadan çıkmak istemiyor. bunun üstüne kız çocuk gittikten sonra sıradaki bütün randevuları iptal edip saatlerce odasından çıkmayıp kendisi de ağlıyor. bu sempatiye bir örnek. bir de bu hikayeleri yıllarca biriktirdiğinizi düşünün.

daha derin bir örnek ise 17 ağustos depremidir. bu depremden sonra oraya destek vermeye giden psikologların bir kısmında patoloji geliştiğini, bir kısmının da mesleği bıraktığını biliyor musunuz?

psikolog, mesai yaptığı süreç dahilinde danışanının anlattıklarıyla ilgili gerekli terapi sürecini uygulayan insandır. ama mesaisi bittiği anda artık psikolog değildir. belki psikolog olmayan insanlara göre analiz yeteneği daha yüksek, bazı hareketlerin altında yatan temel motivasyonları daha rahat görebilen, ve bazı insanlarla ilgili değerlendirmeleri yapabilen birisidir, ancak bu mesai süreçleri dışında da herkese psikolog edasıyla yaklaşacağı, daha da önemlisi kendi derdinin olmayacağı anlamına gelmez. arkadaş ortamında karşılaştığında, senin bir problemin var diye "ben psikoloğum" diyen insana o problemini anlatıp "hadi çöz" dediğinde alacağın yanıt muhtemelen "valla bilmem ki, takma kafana geçer" tarzı bir şey olacaktır. psikolog her problem için iki dakikada yapılandırma kuramaz, senin sorununu senin yerine çözemez, elinde sihirli bir değnek yoktur, ve her insan gibi onun da çözüm aradığı kendi problemleri vardır.

özetle, psikolog dediğin de insandır, kendi dertleri vardır, hatta sana çok komik gelecek dertleri, problemleri de olabilir.

Bu içerik de ilginizi çekebilir