Queen Dinlerken Fark Edilen Gerçek: Freddie Mercury'nin Mi Bemol Majör Sevdası

Bohemian Rhapsody filmiyle popülerliği yeni nesil içinde de artan Queen'in lideri Freddie Mercury'nin mi bemol majör nota sevgisi özellikle grubun ilk döneminde kendini belli etmiş.
Queen Dinlerken Fark Edilen Gerçek: Freddie Mercury'nin Mi Bemol Majör Sevdası
Mi bemol majör: Klasik batı müziğinde mi bemol notası üzerine kurulan majör gam. İçinde si bemol, mi bemol ve la bemol geçer ve başlığına da anahtardan sonra si bemol, mi bemol ve la bemol konur. Kalından inceye doğru şu sesleri içerir: Mi bemol-Fa-Sol-La bemol-Si bemol-Do-Re.

son derece açık, freddie'nin kompozisyon dehası sayesinde kulaklara bayram ettiren sevdadır mi bemol majör sevdası.

yazdığı şarkıların genel tonu mi bemol majör olmasa dahi bir şekilde bu tona uğruyor bu adam (örneğin it's a hard life'ın si bemol majör olup soloda mi bemol majör'e dönmesi gibi). bunun istisnası az sayılabilir.

bohemian rhapsody, killer queen, good old fashioned lover boy, my melancholy blues genel tonu mi bemol majör olan şarkılarından bazıları. 

Queen - Killer Queen


bu yüzden kendisi büyük çoğunlukla değiştirici işaret olarak bemol alan tonaliteleri kullanıyor ki uyumsuz bir armoni yaratmadan mi bemol majör'e geçebilsin. do minör, si bemol majör, fa minör, la bemol majör, fa majör, re minör gibi.

elbette ki istisna şarkılar var diyezli tonalitede, fakat bunların aldığı değiştirici işaret de 3'ü geçmiyor, mi bemol majör'de olduğu gibi (march of the black queen, dead on two legs, flick of the wrist örnek olarak, zaten march of the black queen tondan tona atlıyor).

Queen - The March of The Black Queen


fakat bu kurallar oturup piyanoda yazdığı şarkılar için geçerli. mesela crazy little thing called love'ı gitarda yazdığı için tonu re majör

ek olarak, bunların geçerli olduğu dönem "özellikle" 73-80, queen ve freddie'nin kendini synth'e kaptırmadığı yıllar.

mi bemol majör genel anlamda klasik - romantik dönem bestecilerinin en sevdiği tonlardan biridir. ilgili minörünün do minör olması, do minör'e tapan besteciler için büyük avantajdır (do minöre de tapılır yani, o ne güzel tondur!). ilgili minörüyle birlikte en sevilen ikili tonlardan biri. insanın içini açıyor. şüphesiz freddie de klasik müziğe olan hayranlığına denk olarak bu tona bayılıyor.

Tam Bir Fiyat Performans Ürünü Olan Huawei P Smart 2019'un İncelemesi

Bohemian Rhapsody Filminde Gerçek Hikayeden Saptırılmış Şekilde Anlatılanlar

Freddie Mercury'nin Operacı Montserrat Caballé ile Kaydettiği Barcelona Albümünün Hikayesi

Yıllar Geçse de Unutulmayan Müzik Olayı: 14 Temmuz 1987 Queen Afyon Konseri