Quentin Tarantino Hakkında Duymamış Olabilceğiniz Eğlenceli Bilgiler

Günümüz sinemasının jenerik isimlerinden Tarantino hakkında az bilinen, trivia tadındaki bilgiler.
Quentin Tarantino Hakkında Duymamış Olabilceğiniz Eğlenceli Bilgiler

- quentin jerome tarantino... adı, cbs televizyonunun ünlü dizisi ‘gunsmoke’ta rol almış olan burt reynolds’ın canlandırdığı quint asper karakterinden esinlenilerek verilmiştir. quentin tarantino, son filmi olan ‘once upon a time in hollywood’ filminde george spahn rolünde burt reynolds’ın oynamasını istemiş, reynolds ekibe dahil olmuş ama sahneleri çekilemeden hayatını kaybetmiştir.

- hemen hemen tüm filmlerinde, üç veya daha fazla karakterin, aynı anda birbirlerine silah doğrulttuğu bir sahne mutlaka vardır.


- yönettiği veya senaryosunu yazdığı filmlerde cameo yapar. (cameo: filmlerde, filmin kamera arkası ekibinden birinin (çoğunlukla yönetmen) veya film ile ilgisi olmayan ama çok ünlü bir kişinin kısa süreli olarak bir sahnede görünmesi – alfred hitchcock, cameo görünümde öncüdür.)

- neredeyse dört yaşındayken anne ve babası boşanmıştır. annesi (sonrasında yine boşanacağı) bir müzisyen olan curtis zastoupil ile evlenmiştir. gerçek babasını (tony tarantino) hayatı boyunca görmemiş, onunla hiç karşılaşmamıştır. bir röportajında babası hakkında şunları söyler: “babamı hiç tanımadım. bu gerçek. o hep bir aktör olmak istemişti. ve oldu da ama benim soyadım sayesinde. ama hiçbir zaman hayatımın bir parçası olmadı, onunla tanışmadım bile.” babası tony tarantino, her ne kadar kayıtlarda oyuncu ve yapımcı olarak geçse de 1999-2012 yılları arasında rol aldığı veya yapımcılığını yaptığı birkaç önemsiz film haricinde ün sahibi biri değildir.


- filmlerinde yarattığı kurgusal markalarıyla tanınır. pulp fiction’da göze çarpan ‘red apple’ marka sigara paketleri ve ‘big lahuna burger’ isimli fast food restoranı tamamıyla kurgusal markalar olup takip eden tarantino filmlerinde de görünmüşlerdir.

- senaryolarının ana teması genellikle intikam üzerinedir.

- filmlerinde şiddetin pik yaptığı ve son derece abartılı işlendiği sahneler mutlaka mevcuttur (sanki karanlık temalı bir çizgi romanda resmedilir gibi).

- doğum tarihi 27 mart 1963’tür. çocukluğunda, ‘carnal knowledge’ (1971 yılı yapımı), ‘deliverance’ (1972 yılı yapımı) gibi cinsellik ve şiddet içeren birçok filmi izlemesine annesinin ses çıkarmadığını söylemiştir. quentin tarantino’yu dünyaya getirdiğinde annesi 'connie' henüz 16 yaşındadır.


- charlie rose’la yaptığı bir söyleşide aktardığına göre, sinema dünyasındaki ilk işi, gençliğinde, erotik/porno film gösterimi yapan bir sinemada (pussycat theatre) yer gösterici olarak çalışmak olmuştur.

- kill bill: vol 1 (2003) filminin yapımını, başrol oyuncusu uma thurman’ın hamileliği sebebiyle aylarca ertelemek zorunda kalmıştır. başka bir oyuncu ile filmi çekmeyi aklından geçirmemiştir çünkü senaryoyu tamamıyla uma thruman’ı düşünerek yazmıştır. kill bill’deki bu rolle ilgili kararı aslında uma thurman ve quentin tarantino, pulp fiction’ın çekimleri sırasında sette beraber sözleşerek almışlardır.

- filmlerindeki karakterler, korkunç suçlara bulaşmış insanları resmetse de quentin tarantino’nun gerçek hayatta işlediği tek suç, çocukken bir kitapçıdan kitap çalmak olmuştur.

- birçok söyleşisinde, yöneteceği 10. büyük filminin, yönetmenlik kariyerinin son filmi olacağını ve sonrasında roman, sinema tarihine dair kitap, tiyatro oyunu yazarak yola devam etmek istediğini söylemiştir.

- çekim yaptığı sete girişte istisnasız tüm ekibin cep telefonları toplanır. çekim sırasında telefon kullanımı kesinlikle yasaktır.

- çekim setinde sevmediği hadiselerden biri de oyuncu veya ekipten birini uyuklarken görmektir. bu konuyla ilgili ilginç ve caydırıcı bir yöntem geliştirmiştir. oldukça büyük, mor renkte ve adını ‘big jerry’ (büyük jerry) koyduğu bir dildoyu (yapay penis) uyuklayan şahsın yüzüne yaklaştırır ve o haldeyken fotoğrafını çeker. sonrasında da yine sette, ‘utanç duvarı’ olarak adlandırdığı bir panoya, çektiği fotoğrafı asarak uyuklayanı ifşa eder. birçok başrol oyuncusunun ‘big jerry’ ile birlikte çekilmiş fotosu mevcuttur...


- israilli ses sanatçısı ve model olan daniella pick ile evlidir.

- oxford ingilizce sözlüğü, 2018 yılında, ‘tarantinoesque’ (tarantinovari) terimini resmen kayıtlarına almış ve tarantinovari filmlerin tanımı da ‘stilize ve çok açık şiddetin karakterize edildiği, sıralı olmayan hikaye akışına sahip, iğneleyici ve alaycı teması olan, keskin diyaloglar içeren filmler’ şeklinde yapılmıştır.

- 56 yaşında baba olmuştur: oğlu ‘leo’ 22 şubat 2020’de dünyaya gelmiştir.

kaynak: imdb, wikipedia, rottentomatoes, whatculture (çeviriler ve çapraz çözümleme bana aittir)