Rakı, Kendisini Pek Sevmeyen İnsanlar Arasında Nasıl Popülerlik Yakalayabildi?

Her geçen gün zamlanan fiyatına rağmen eskiden rakıyı pek sevmeyen insanlar ve genç nesil nasıl Instagram story'lerine rakı koyar oldu? Olayın arkasında bir pazarlama stratejisi olduğunu söyleyebiliriz.
Rakı, Kendisini Pek Sevmeyen İnsanlar Arasında Nasıl Popülerlik Yakalayabildi?
iStock

mey içki, tekel'in içki departmanının nurol-limak-özaltın-tütsab konsorsiyumu tarafından 2003 yılında $292 milyon bedelle özelleştirilmesiyle aldığı isimdir. sabancı holding ve tahincioğlu holding de bu özelleştirme ihalesine girmişler ancak kaybetmişlerdir. 4 sene sonra (2007) mey içki, global özel sermaye devlerinden texas pacific group (%90) ve türkiye'de pe işini hakkıyla yapan iki şirketten birisi olan actera group (%10) tarafından $810 milyon bedele satın alınmıştır.


2011'de ise johnnie walker, smirnoff, lagavulin, talisker, gordon's, ve guinness gibi markaları bünyesinde bulunduran dünyanın en büyük içki şirketlerinden diageo $2.1 milyar bedelle satın almıştır mey içki'yi, ve böylelikle türkiye'de özel sermaye alanındaki en büyük exit deal (çıkış anlaşması) gerçekleşmiştir. içkiye yönelik kısıtlama, ek vergiler vb. gibi içki sektörünü ciddi anlamda olumsuz etkileyen gelişmelere rağmen 4 senede x2.6 gibi bir exit multiple elde edilmiştir, kısa zaman aralığı, olumsuz şartlar ve deal büyüklüğü düşünülünce gayet başarılı bir exit'tir. toplama bakıldığında ise mey içki'nin 8 yıllık exit multiple'ı x7.2 düzeyindedir.


işin finans kısmından bahsettik, şimdi gelelim bu deal'lar kapandıktan sonra mey içki'nin izlediği stratejiye.

mevcut siyasi durumlardan dolayı içkiler inanılmaz pahalılaştı malumunuz. diageo baktı ki talep yönünde quantity'den (miktar) kazanamıyor, onun için contribution margin'e (katkı payı, azami gelir) abanma yoluna gitti.

bunu da eskiden gayet ucuz bir içki olan ve mey içki'nin amiral gemisi olan rakıyı daha premium bir içki olarak konumlandırarak yaptı. hem kademeli olarak rakının fiyatına diğer içkilere göre oransal olarak daha çok zam yaptı, hem de rakı sofrası rakı muhabbeti gibi konuların orta-üst ve üst gelir grubunda özellikle de kadınlar arasında yaygınlaşması için ciddi viral pazarlama çalışması yaptı. ve meyvesini de ciddi anlamda aldı, almaya da devam ediyor.


eskiden rakıyla uzaktan yakından alakası olmayan, rakıdan nefret eden insanlar rakı sofraları kurup story atar olduysa bilin ki bu çok ciddi bir pazarlama çalışmasının ürünüdür.

vesselam mey içki, türkiye'deki politik anlamda olumsuz koşullara rağmen okullarda vaka analizi olarak anlatılası bir başarı öyküsüdür özellikle private equity konusunda.

Kültürümüzün Güzel Renklerinden Biri Olan Rakının Tarihi