RAM Alacaklar İçin Faydalı Olabilecek Tavsiyeler

İnsan için beyin ne anlam ifade ediyorsa bilgisayar için de RAM(random access memory) o denli önemli. Bir nevi veri deposu olan RAM(Türkçe ifadeyle rastgele erişilebilir bellek) hakkında Sözlük yazarı "trodneskeszuyzukodnib", bildiklerini paylaşıyor.
RAM Alacaklar İçin Faydalı Olabilecek Tavsiyeler
iStock


eğer anakartınız çok eski değilse ram sayısını ve düzenini çok da dert etmemeniz gereken meseledir. birçok anakartın kullanım kılavuzu çoğunlukla desteklediği frekans değerini ve ilk parçanın takılacağı slotu belirtir, gerisini siz halledersiniz. dört slotlu kartların çoğu ikişer ikişer ayrılmıştır, altı slotlu kartların bir kısmı üçer üçer, bir kısmı ikişer ikişer ayrılmıştır.

bilmeniz gereken tek liste

- kullandığımız ram'in türü (ddr, ddr3, vs.) anakartın desteklediği türle tutmak zorundadır.

- mhz ile belirtilen frekans değeri anakartın desteklediği ile uyuşursa daha yüksek performans alırız, ama türü tutturduysak çoğunlukla, özellikle yeni kartlarda problem çıkmıyor.

- eğer slotlarınız gruplandırılmışsa bu anakartınızın dual channel veya triple channel desteklediğini gösterir, ancak yeni eklediğiniz veya değiştirdiğiniz parçaların her zaman bunları doldurması veya birbirlerine frekans veya hafıza açısından uyuşması gerekmez.

- aynı tür, aynı hafıza ve frekans değerlerinde iki ram'i belirlenmiş slotlara takarsanız ram'leriniz dual channel çalışır, bunları yapmazsanız dual channel çalışmayabilir, ama çalışır. dual channel veya triple channelın tek esprisi ram'den karta transferi hızlandırmasıdır. yani iki adet 1333 mhz'lik 2 gb raminiz varsa, o ramler bir adet 2666 mhz'lik 4 gb ram gibi çalışacaktır. takdir edersiniz ki ortalama kullanıcı için bu değerlerin çok belirgin bir performans farkı yoktur. yani ana kartınız desteklediği kadarıyla o channelların bir slotunu boş bırakmanız dünyanın sonu değildir.

- eğer anakartınızın desteklediği iki farklı frekansta ram kullanırsanız, bellekler en düşük frekanslı olanın frekansında çalışır. performans ve donanım-yazılım uyumu açısından aynı frekanslı bellek almanız önerilse de, özellikle yeni kartlarda, kart her bir donanımı desteklediği sürece problem çıktığı pek görülmemiştir. örneğin masaüstü bilgisayarımda 5 adet 1 gb 1066 mhz, 1 adet 4 gb 1333 mhz kullanıyorum aylardır, bir yamuğunu da görmedim, 1066 mhz'de çalışıyor hepsi.

- eğer hâlâ ram almakla ilgili çekinceleriniz varsa veya bilgisayarınızla ilgili kullanım kılavuzuna takılı kalmayıp bir çılgınlık yapma peşindeyseniz kullanıcı forumlarını hatim edin. örneğin ben dell notebook'umdaki 2x2 ram'lerden birini çıkartıp yerine 4 takayım diyordum, dell'in sitesinde sadece 2x4 takılabileceği, başkasını takarsam allaha emanet olduğum veya bilgisayarımın zarar görebileceği gibi bilgiler okudum. sonra donanımı iyice inceledim, dedim bu işte bir iş var. kendi vizyonuma ve bilgime güvenmeyip forumlara daldım, 7 milyarlık dünyada birkaç tane de olsa çılgınlık yapan çıkıyor, deneyip hiçbir problem olmadan uzun süredir kullanan adamlar gördüm, çaktım 2+4'ü, hiçbir problem yok anasını satayım.

Dizüstü Bilgisayarın Batarya Ömrünü Korumak Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar