Randevu Alması Giderek Zorlaşan MHRS'den Randevu Alabilmenin Püf Noktaları

MHRS'den (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) randevu alabilmek gerçekten çok zor. Bir Ekşi Sözlük yazarı bunun için kendi yöntemini bile geliştirmiş. Belki işinize yarayabilir.
Randevu Alması Giderek Zorlaşan MHRS'den Randevu Alabilmenin Püf Noktaları


genel kural

15 gün sonrasının randevuları saat 16.00'da açılır. eğer doktor sıkıntısı yoksa saat 16.00'da her branşa randevu alabilirsiniz çünkü takipli hastalar haricinde 15 gün sonrasının tüm randevuları an itibarıyla boştur.

gelelim daha acil durumlarda nasıl randevu sorgulamanız gerektiğine

çözüm: uykusuz kalmaktır. gece saat 02.00-03.00 arasında izni bitip sisteme girilen, yeni çalışmaya başlayan, önceki gün iptal edilen randevular sisteme giriliyor. bu saatlerde ara ara kontrol ettiğinizde aynı güne ya da sonraki güne randevu almak mümkün oluyor.

bir de yarım yamalak çalışsa da işinize yarayacak yöntem var. bu da randevu talebi oluşturmak. boş randevu açıldığında kapış kapış gittiği branşlar hariç işe yarıyor. mhrs'den istediğiniz bölüm için arama yapıp talep oluşturu seçiyorsunuz. randevu boşa çıkınca size sms ile bir link geliyor o link ile 15 dakika kadar randevuyu alabiliyorsunuz. gelen randevu saatini beğenmediniz ya da bir şekilde yetişemediniz mevcut talep iptal oluyor ve yeni talep oluşturmanız gerekiyor.

bir de not: uzmanlık alanlarının bazılarına doğrudan randevu alamıyorsunuz

bunun için önce sevk almak gerekiyor. örneğin; alerji polikliniği için göğüs hastalıkları, cildiye ya da dahiliyeden takipli hasta olarak kaydedilmeniz gerekiyor. bunun sağlaması için gitmek istediğiniz poliklinik için boş bir şehirden randevu almaya çalışın. sevk gerektiğine dair not çıkarsa hiç boşuna yorulmadan önce sevk almanız gereken polikliniğe randevu arayın.

diş için de bir not bırakayım

yukarıdaki yöntemlerle diş randevusu alamadıysanız (en azından 20'lik çekimi vs. gibi cerrahi konularda) fakülte hastanelerini tercih edin. bunların randevu saatleri akşam 20.00'de açılıyor ve önünüzdeki 2 gün için randevu veriyorlar. cerrahi işlemler harici işleyişleri çok ama çok yavaş bu ayrı bir konu ama ben 4 adet yirmi yaş diş çekimini bu şekilde 9 gün süre içerisinde yaptım.

yöntemin işe yaradığına dair görsel:


burada diş tedavim uzun sürmüş gibi gözükse de diş muayenesi ile periodontoloji muayenesi arasında 9 günlük fakülte diş hekimliği işlemi var. 1 ayda (ki 1 ay olmasının sebebi alerji polikliniğindeki kontrol randevumun 1 ay sonra olması) tüm işlemleri hallettim.