Red Bull'un Spor Organizasyonlarına Yaptığı Başarılı ve Verimli Yatırım

Herkese hitap etmeyen bir içecek markası olarak Red Bull'un spora verdiği sponsorluk desteği, ekonomi ve spor arasındaki ilişkiye dair ufak ama fikir veren bir ilişkiyi anlatıyor.
Red Bull'un Spor Organizasyonlarına Yaptığı Başarılı ve Verimli Yatırım

red bull, spor yatırımları ve takımların üzerindeki etkileri muhteşem derecede başarılı bir enerji içeceği firması.

formula 1'de inanılmaz bir başarıları var. yıllarca şampiyon olmuş bir takımları var. şu an scuderia ferrari ve mercedes ile birlikte en baskın 3 takımdan biri red bull ve üstelik bir de scuderia toro rosso var.

bugün 2019 rusya gp'yi sunarken serhan acar şu anda yarışan pilotların çoğunun red bull'un akademisinden geldiğini belirtti. sanırım 8 yarışçı vardı saydığı isimler arasında, ki inanılmaz yüksek bir oran bu.

red bull salzburg, rb leipzig, new york red bulls ise en başta gelen futbol kulüpleri. hem de öyle "takımı alalım, ismimizi verelim, sonra da ne yaparlarsa yapsınlar" gibi bir yaklaşımları da yok. özellikle salzburg muhteşem bir proje oldu resmen.

oyuncu bonservislerine ödenen ve satışından alınan bonservisler euro cinsinden söyle

naby keita -> 1.5m - 24m
sadio mane -> 4m - 23m
amadou haidara -> 800k - 19m
duje caleta-car -> 0 - 19m
munnas dabur -> 5m - 17m
diadie samassekou -> 0 - 12m
kevin kampl -> 3m - 12m
valentino lazaro -> altyapı - 10.5m
xaver schlager -> altyapı - 15m
stefan lainer -> altyapı 12.5m
valon berisha -> 2.8m - 7.6m

bu arada bonservis ödenen oyunculardan biri hariç tamamı 21 yaş ve altındaki oyuncular ve üstelik çoğu da 18 - 19 yaşında. biri hariç dediğimin de yaşı 24.

reklam politikaları sayesinde "adrenalin" içeren sporların ya da gösterilerin artık ilk akla gelen ismi oldu şirket. örnek olarak birkaç yıl önce tüm dünyanın canlı yayında izlediği felix baumgartner'in kıyafetine bakılabilir:


bunların dışında da e-spor, nascar, motor sporları ve yelken gibi pek çok spor dalında yine takımları/sponsorlukları bulunuyor. bir içecek markası olarak başlayıp, doğru bir politika ve başarı ile bu kadar iyi bir şekilde isimlerinden söz ettirmeleri gerçekten çok büyük bir iş.